احداث واحد تولید مخازن پلی اتیلنی

احداث واحد تولید مخازن پلی اتیلنی

تاریخ پروژه : زمستان1401
کارفرما : شرکت پتروشیمی مرکز

در طول تاریخ تعداد زیادی از تمدن‌ها دست به ساخت مخازن آب زده‌اند. مخازن آب اولیه از موادی همچون سنگ، چوب و سفال درست می‌شدند که برخی از این مخازن آب قدیمی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.


رابطه میان بقای انسان و آب انکار ناپذیر است؛ صرف نظر از پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی در سالیان اخیر، تا به امروز هیچ جایگزینی برای آب وجود نداشته و ندارد. از زمان تمدن های اولیه تا به امروز، نیاز به ابزاری برای ذخیره کردن آب وجود داشته است. یعنی محفظه ای که بتواند آب را ذخیره کرده و همچنین از آب داخل خود، در مقابل عوامل منفی محیطی محافظت کند. طراحی و تولید مخازن آب فرآیند تازه‌ای نیست؛ در طول تاریخ تعداد زیادی از تمدن‌ها دست به ساخت مخازن آب زده‌اند. مخازن آب اولیه از موادی همچون سنگ، چوب و سفال درست می‌شدند که برخی از این مخازن آب قدیمی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اوایل، مخازن تنها وظیفه ذخیره کردن آب آشامیدنی و مصرفی روزانه را بر عهده داشتند اما امروزه از این مخازن در زمینه‌های متعددی همچون تامین آب آشامیدنی و مصرفی ساختمان‌های مسکونی، اطفاء حریق، آبیاری محصولات در کشاورزی و مصارف متعدد در خط تولید صنایع مختلف. با توسعه سریع اقتصاد تقاضای مواد نفتی نیز افزایش یافته است. در صنايع شيميايي، مواد ارزشمند، مانند بنزين يا گاز مايع، طي فرايندهاي مختلفي از مواد شيميايي، مانند نفت خام جدا مي‌شود و يا از آنها بوجود مي‌آيد. نفت خام به عنوان ماده اصلي صنايع، يكي از مهم ترين مواد با ارزش و استراتژيك در دنيا محسوب مي‌شود. چند راه براي انتقال مواد خام از منابع تامين‌كننده به واحد فرايندي وجود دارد كه بر حسب مورد و شرايط، از يكي از آنها مانند خطوط انتقال و يا تانكر استفاده مي‌گردد. همچنين محصولات توليدي نيز به روش‌هاي مختلف به بازار داخلي و خارجي عرضه مي‌شود. به دلايل زيادي از جمله يكسان كردن كيفيت محصول، اندازه‌گيري حجم محصول جهت فروش، امكان بارگيري و انتقال به تانكر در حداقل زمان ممكن و... سبب مي‌شود تا مواد محصول را بعد از توليد، در مخازن يا تانك‌هاي مناسب ذخيره نمايند. در حال حاضر مخازن مختلفی وجود دارند که هر کدام برای ذخیره‌سازی نوع خاصی از مایعات و استفاده‌ بخصوصی مناسب هستند. امروزه مخازن پلی‌اتیلنی پر استفاده‌ترین نوع مخزن بوده که در تمامی صنایع از ساختمان و کشاورزی گرفته تا صنایع شیمیایی استفاده می‌شوند و هدف از این مطالعه نیز بررسی این نوع مخازن می‌باشد. محصول مورد مطالعه در گزارش حاضر مخازن پلاستيكي می¬باشد که در این راستا بازار داخلی و منطقه ای محصول مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. مخازن پلاستیکی همان¬طور که از نام آن¬ها پیداست برای ذخیره سازی مایعات مورد استفاده قرار می گیرند. این مخازن عمدتا از پلی اتیلن گرید 3840 سنگین تولید می گردند. پلی اتیلن یکی از پرکاربرد‌ترین پلاستیک‌ها است که از آن در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. در تصویر ذیل زنجیره ارزش محصول ارائه گردیده است.

 

بر اساس تحقیقات میدانی انجام شده، در سالهای اخیر به تعداد تولیدکننده‌های این مخازن افزوده خواهد شد. در چند سال گذشته پس از وضع قانون مربوط به اجباری شدن نصب مخزن آب در ساختمان‌های جدید (مبحث ۱۶ مقررات سازمان نظام مهندسی کشور)، تقاضا برای این مخازن نیز افزایش یافته است. درحال حاضر شرکت‌های تولیدکننده با ظرفیت عملی تقریبی 50 درصدی در حال فعالیت می‌باشند که با پیش‌بینی صورت گرفته، می‌توانند مقداری از کمبود سال‌های آتی را از طریق افزایش تولید پوشش دهند اما برای باقیمانده آن، نیاز به افزایش ظرفیت تولیدی احساس خواهد شد که احتمالا باید بازیگر یا بازیگران جدیدی برای تولید این محصول وارد بازار شوند. به نظر می‌رسد افزایش ساخت و ساز در کشور خصوصا در بخش مسکن، زمینه سرمایه‌گذاری برای این طرحها فراهم خواهد شد. بنابراین بر اساس نتایج حاصل شده از مطالعات حاضر، سرمایه‌گذاری در زمینه تولید این محصول، می‌تواند از دیدگاه بازار دارای توجیه باشد. هزینه‌های سرمایه‌گذاری کل برای راه‌اندازی این واحد تولیدی معادل 704,342 میلیون ریال شامل 222,102 میلیون ریال سرمایه در گردش و 482,240 میلیون ریال سرمایه‌گذاری ثابت طرح است لذا نرخ بازده داخلی طرح از دیدگاه کل سرمایه‌گذاری (IRR) معادل60.37 درصد و دوره بازگشت سرمایه عادی با در نظر گرفتن فاز ساخت 5 سال است.

 


 

 

 

نظرتان را ثبت کنید