5 نکته درباره تامین منابع مالی کسب و کار

5 نکته درباره تامین منابع مالی کسب و کار

بهترین چیز در زندگی، رایگان به دست آوردن چیزها است. اما در کسب و کار قضیه این طور نیست

  • 9 دی 1396
  • 5648
5 نکته درباره تامین منابع مالی کسب و کار

بهترین چیز در زندگی، رایگان به دست آوردن چیزها است. اما در کسب و کار قضیه این طور نیست و ..

یکی از اولین درس‌های مهمی که باید یاد بگیرید این است که با دیگران مشورت کنید و یک پشتیبان خوب داشته باشید. مشاور می تواند در زمان احتیاج به تامین منابع مالی به شما اطلاعات مفیدی را ارائه نماید. به جای آنکه اشتباهات پرهزینه مرتکب شوید و بعد از آن‌ها، یاد بگیرید، بهتر است که از بروز اشتباهات جلوگیری کنید و از تجربه دیگران استفاده کنید و برنامه‌ریزی داشته باشید.

بهترین چیز در زندگی، رایگان به دست آوردن چیزها است. اما در کسب و کار قضیه این طور نیست و جریان وجوه نقد به اصطلاح پادشاه است و حرف اول را می زند.
هر کسب و کاری در هر مرحله از توسعه که باشد، برای پرداخت صورت‌حساب‌ها، پرداخت به کارکنان و تامین‌کنندگان مواد اولیه و همچنین برای سرمایه‌گذاری مجدد به منظور رشد و توسعه، نیاز به پول دارد.
اگر به دنبال تامین‌مالی (تهیه بودجه) چه از طریق سرمایه‌گذاری در سهام و چه از طریق استقراض و یا ترکیبی از این دو هستید، در اینجا 5 نکته به شما می‌گوییم تا بهتر تصمیم‌گیری نمایید:

 1. جریان وجوه نقد (نقدینگی)
شما باید از داشتن بودجه برای تامین نیازها در هر مرحله از چرخه کسب و کار و نیازهای آتی، مطمئن باشید. این نیازها در هر یک از کسب و کارها متفاوت است و باید در این باره مشورت کنید. مگر اینکه خودتان قبلا این کار را بارها انجام داده باشید و یا یک کارشناس امور مالی به شما گفته باشد.


2. آیا ارزش کسب و کارتان را بیش از اندازه واقعی، برآورد کرده‌اید؟ دست بالا گرفته‌اید؟
دست بالا گرفتن ارزش کسب وکار، یک امر رایج است اما ایمان و اعتماد زیاد به شرکت و نشان دادن آن به طور قابل توجهی بالاتر از دیگران، می‌تواند زنگ خطری برای سرمایه گذاران بالقوه و یا وام‌دهندگان باشد. برآورد شما از ارزش فعلی و پیش‌بینی جریان نقدینگی، ازکجا آمده‌اند و بر چه اساسی محاسبه شده‌اند؟ آیا می‌توانید این محاسبات را به وضوح توضیح بدهید و به طور منطقی توجیه کنید؟


3. آیا ارزش کسب و کارتان را کمتر از اندازه واقعی، برآورد کرده‌اید؟ دست کم گرفته اید؟
این هم امری رایج است و بسیاری از صاحبان کسب و کار به دنبال مقداری کمتر از آنچه نیاز دارند، هستند و به آسانی این را می‌پذیرند و در امید به سر می برند.


4. پول‌ها کجا می‌روند؟ چگونه خرج می‌شوند؟
تبریک! شما بودجه مورد نیازتان را از طریق جذب سرمایه‌گذار یا وام به دست آوردید. اما حالا چه؟ تامین منابع مالی، پایان راه نیست بلکه در بسیاری از مواقع، آغاز راه است. بسیاری از کسب و کارها بعد از تامین منابع مالی، دیگر رشد نمی‌کنند یا حتی کوچک می‌شوند و از بین می‌روند. بنابراین برنامه‌ریزی بعد از تامین منابع‌مالی، برای اطمینان یافتن از داشتن وجوه نقدی مورد نیاز برای رشد کسب و کار و یا پرداخت به سهامداران، کارکنان، سرمایه گذاران و وام دهندگان، امری بسیار حیاتی و مهم است.


5. مشورت با یک مشاور با تجربه و حرفه‌ای کسب و کار
می‌گویند از اشتباهات خود یاد بگیرید اما اشتباهات در کسب و کار بسیار گران تمام می‌شوند. اینکه شما شجاع و با اعتماد به نفس هستید برای شروع کافی است و حتی می‌تواند منجر به یک موفقیت روزافزون شود اما هیچ کس همه مهارت‌های لازم برای انجام هر چیزی را ندارد. ریچارد برانسون تا زمان پنجاه سالگی، نمی‌دانست سود خالص چیست. یکی از اولین درس‌های مهمی که باید یاد بگیرید این است که با دیگران مشورت کنید و یک پشتیبان خوب داشته باشید. مشاور می تواند در زمان احتیاج به تامین منابع مالی به شما اطلاعات مفیدی را ارائه نماید. به جای آنکه اشتباهات پرهزینه مرتکب شوید و بعد از آن‌ها، یاد بگیرید، بهتر است که از بروز اشتباهات جلوگیری کنید و از تجربه دیگران استفاده کنید و برنامه‌ریزی داشته باشید.

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

 
 

نظرتان را ثبت کنید