10 ابزار تحلیل کسب و کار

 • 23 دی 1397
 • 9675
10 ابزار تحلیل کسب و کار

برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب وکار موفق و کارآمد، باید مهارت های تحلیل کسب وکار اصلی را بدست آورید. اسناد رسمی مانند CBAP، CCBA، ECBA و PMI-PBA نقشه راه عالی برای تحلیلگران کسب وکار را فراهم می­کنند تا بهترین شیوه­های تحلیل کسب وکار را بیاموزند.

یک پروژه ممکن است الزامات زیادی برای جریان فرآیند کامل داشته باشد که معمولاً شامل مواردی است که در آن هر موردِ کاربردی، نشان دهندۀ عملکرد کسب و کار است.

 

تحلیل­گر کسب وکار، کسی است که به صورت روزمره، با جمع ­آوری نیازمندی­ها یا الزامات، استخراج، تجزیه­ و تحلیل و مدلسازی، سروکار دارد. همانطور که امروزه همه چیز با تکنولوژی تلفیق می شود، بدون شک یک ابزار تجزیه ­و تحلیلِ کسب و کارِ ساده و کارآمد، به انجام وظایف تحلیل کسب و کار، به شکلی سریعتر و مؤثرتر کمک می­ کند. شما می­ توانید فهرستی از بهترین ابزارهای تحلیل کسب و کار را در اینترنت پیدا کنید.


برای یک تحلیل­گر کسب و کار، ممکن نیست که در طول عمر کاری خود، تمامی ابزارها را یاد بگیرد یا از آنها استفاده کند. از این رو، در این مقاله، ما تنها بر روی بهترین ابزارهای تحلیل کسب و کار تمرکز کرده­ایم که تقریباً توسط همه سازمان­ها مورد استفاده قرار می­گیرند.

 

با این حال، پیش از از استفاده از این ابزارها، یک تحلیل­گر کسب و کار باید بهترین تکنیک های تحلیل کسب وکار را برای اجرای این ابزارهای تحلیل، به درستی بداند.

چرا تحلیل­گران کسب وکار به بهترین ابزار برای تحلیل کردن نیاز دارند؟


اساساً، یک تحلیل­گر کسب وکار به دلایل ذیل به بهترین ابزار تحلیل کننده نیاز دارد:

1.برای پیداکردن نیازمندی­ها یا الزامات
2. برای مدیریت نیازمندی­ها یا الزامات
3. برای تشریح نیازمندی­ها یا الزامات با جزئیات
4. ترسیم نمودار فرآیند کسب و کار، برای مدلسازی نیازمندی­ها در هرجا که امکان­پذیر باشد. مانند نمودار فرآیند کسب و کار
5. برای همکاری با تیم­ها و سهامداران

 

انواع ابزارهای تحلیل کسب و کار
سه دسته عمده از انواع مختلف ابزارها، براساس موارد ذکر شده در بالا وجود دارد. در بخش بعدی، ما این دسته­ ها را توضیح خواهیم داد:
1. ابزارهای مربوط به نیازمندی­ها یا الزامات یعنی توصیف، مدیریت و پیگیری آن­ها
2. ابزارهای مدلسازی
3. ابزارهای همکاری

 

حتما بخوانید : نحوه انجام تجزیه و تحلیل بازار برای طرح کسب و کار

 

دسته اول: هدف از نیازمندیهای مربوط به ابزارهای تحلیل کسب وکار چیست؟

 

به طور کلی، Microsoft word یا Microsoft Excel را می­ توان برای مدیریت نیازمندی­ها یا الزامات مانند ردیابی و توصیف آنها استفاده کرد. با این حال، این ابزارهای همیشه مؤثر نیستند و نرم افزارهای تخصصی برای مدیریت نیازمندی­ها، به مدیریتِ کلِ کار، از طریق آن ابزارها کمک می­کنند.
موارد زیر، دلایل این هستند که چرا یک تحلیل­گر کسب وکار باید از ابزارهای مربوط به نیازمندی­ها استفاده کند:


به خاطر سپردن نیازمندی­ها یا الزامات در حال تغییر
یک پروژه ممکن است الزامات زیادی برای جریان فرآیند کامل داشته باشد که معمولاً شامل مواردی است که در آن هر موردِ کاربردی، نشان دهندۀ عملکرد کسب و کار است. بنابراین، با تغییر هر حالت مورد استفاده، تحلیلگر کسب وکار باید الزامات مربوطه را به روز کند. برای یک انسان، به خاطر سپردن همه الزامات و استفاده از پرونده­ ها در حافظه بسیار دشوار است. با این حال، یک ابزار می­ تواند این روابط را به راحتی حفظ کند؛ حتی اگر تعداد الزامات بشدت افزایش یابد.


هماهنگ شدن با تیم توسعه
ابزارهای تحلیل کسب‌وکار بالا دارای قابلیت‌ هایی برای اطلاع دادن خودکار درباره تغییرات در الزامات هستند. از این رو، اگر تحلیلگر کسب‌ وکار الزامات را با استفاده ابزار  تغییر دهد، تیم توسعه بدون تعامل با افراد دیگر، از آن تغییر مطلع می شوند. این کار به جلوگیری از بازنگری کد و هدر رفتن تلاش ها جلوگیری می ­کند.


هماهنگی راحت با تیم QA
علاوه بر تیم توسعه، لازم است که تیم آزمون نیز در مورد الزامات تغییریافته به روز و مطلع شود. اغلب آزمون های کاربردی، مبتنی بر الزامات هستند. از این رو، اگر شرایط تغییر کند، آزمون­ کنندگان باید محتوای آزمون را برای پوشش الزامات جدید، تغییر دهند.


شناسایی بهترین الزامات برای یک پروژه
در طی مرحله تحلیل الزامات، تحلیلگران کسب و کار، الزامات زیادی را جمع­ آوری می­ کنند. با این حال، اغلب آنها نیازی نیست که در لحظه بَعد، اجرا شوند. به علاوه، گاهی اوقات پروژه، دامنه یا وسعت برخی از آنها که به عنوان یک هدف تجاری دیگر برای شرکت معتبر نیستند را کاهش می دهد. از این رو، یک ابزار مدیریت نیازمندی یا الزامات در این زمینه به اولویت ­بندی آیتم های کاهش یافته به طور مناسب کمک می­ کند. علاوه بر این، با کمک ابزارها، شما می ­توانید تمامی الزامات را از طریق مشخصه­ های مربوط به اهداف کسب وکار، پیگیری کنید.

 

بنابراین شناسایی نیازمندی­ها یا الزاماتی که بهترین نرخ بازگشت سرمایه را فراهم می­ کنند، آسان می ­شود. مدیریت رابط یک به چند سناریوهایی وجود دارد که در آنها ما نیاز به حفظ بیش از یک مورد استفاده برای جریان­های مختلف فرآیند داریم. این یک موقعیت پیچیده است که تصمیم­ گیری در مورد آن دشوار است و جریان فرآیند باید برای تغییر در یک حالت استفاده واحد، به روز شود. بهترین ابزار تحلیل نیازمندی یا الزامات می­ تواند به این سناریو کمک کند تا به درستی با هدایتی آسان، روابط را شناسایی و ترسیم کنند.

 

دسته دوم: ابزارهای مدلسازی چگونه به ارائه نموداری کمک می­ کنند؟


ارائه اطلاعات به صورت تصویری، از کلمات مؤثرتر است. از این رو، توصیف فرآیند کسب وکار و روابط کاربردی آن بین اجزای کاربردی مختلف، زمانی که از طریق نمودار نشان داده می ­شوند، به خوبی ساخته می ­شوند. علاوه بر این، احتمال تفسیر نادرست نیز کاهش می یابد. 


از این رو، تحلیلگران کسب وکار از ابزارهای تحلیل کسب و کار برتر مانند MS Visio برای UML استفاده می­ کنند تا حالت استفاده یا مورد استفاده (Use case) و فرآیند کسب وکار را برای ارائه نموداری روابط کسب و کار به کار ببرند.

 

دسته سوم: ابزارهای مشارکت چگونه در فرآیند تحلیل کسب وکار ایفای نقش می­ کنند؟


کار یک تحلیلگر کسب وکار، یک کار دفتری نیست. علاوه براین، او باید با سهامداران و کسب و کار مختلف، همکاری کند تا وظیفه ­اش را انجام دهد. البته نباید فراموش کرد که این یک وظیفه مهم است.


از این رو، ابزارهای مشارکت، نقش مهمی را ایفا می ­کنند چراکه سهامداران یا SME ها ( شرکت های کوچک و متوسط) همیشه برای بحث و گفتگو در دسترس نیستند و پروژه­ ها باید از جدول زمانی سخت­گیرانه ­ای پیروی کنند. بنابراین، امروزه بسیاری از ابزارهای مشارکت مانند اسکایپ، بهترین ابزارهای تحلیل کسب و کار هستند.

 

حتما بخوانید: چک لیستی برای شروع کسب و کار (Business)

 

10 مورد از بهترین ابزارهای تحلیل کسب وکار که هر تحلیلگر کسب وکار باید با آنها آشنا باشد

 

1. Microsoft Office Suite
برنامه ­های زیر از Microsoft Office Suite در فهرست بهترین ابزارهای تحلیل کسب و کار قرار دارند:
MS PowerPoint
این نرم افزار برای تهیه و ارائه نمایش های تصویری رسمی استفاده می شود. یک تحلیلگر کسب و کار اغلب با شرایطی مواجه است که در آن او نیاز به ارائه ایده ها، برقراری ارتباط و توجیه و ارائه پروژه به روز را برای سهامداران دارد. این ارتباط در قالب ارائه از طریق پاورپوینت موثرتر می شود.

 

MS Excel

تحلیل داده نیز بخشی از تحلیل کسب وکار است و می­تواند به شکل­های متفاوتی باشد.

- جداول اصلی

- بررسی روند داده

- مرتب سازی و فیلتر اطلاعات

- ایجاد جدول یا نمودار

تمام وظایف ذکر شده در بالا را می­ توان به خوبی با استفاده از مایکروسافت اکسل انجام داد. در کنار آن، اکسل چندین تابع کاربردی ریاضی و مالی دارد که می­توانند به تحلیل داده ­ها کمک کنند.

 

MS Word
مایکروسافت ورد، سند مشخصات الزامات را ارائه می ­دهد. سازمان­ها می­توانند الگوی خاص خود را برای مستند کردن الزامات، تهیه کنند. این یک برنامه کاربردی است که به کاربر این امکان را می ­دهد که قلم ها، زمینه، اشیا، اشکال، تصاویر گرافیکی، جداول و حتی یک گزینه برای افزودن نمودارهای Visio، انتخاب کنند.


MS Visio
یک ابزار مدل سازی است که تحلیلگران کسب وکار از آن برای ثبت مؤثر و ارائه ایده ­های سهامداران درباره کاربردهای کسب و کار و تعاملات کاربر، استفاده می­ کنند. کارایی­ های اصلی Visio عبارتند از:
ایجاد نمودار UML مانند نمودار توالی و فعالیت آماده­ سازی نمودارهای جریان فرآیند، ایجاد مدل های داده، تولید نمودارهای معماری در حال برنامه ­ریزی برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب وکار ماهر هستید؟

در این، بهترین گواهی­ های تحلیل های کسب وکار وجود دارد. ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

 

2. Google Docs
به اشتراک­ گذاری اسناد پروژه، یکی از پیش نیازهای مهم برای همکاری است. امروزه Google docs ثابت کرده است که ابزار بسیار مفیدی برای به اشتراک­ گذاری اسناد به صورت آنلاین با اعضای پروژه و سهامداران است. گوگل از همه انواع فرمت­ها مانند docs، txt، pdf و غیره پشتیبانی می­ کند.

 

3. Rational Requisite Pro
این یکی از بهترین ابزارهای تحلیل کسب و کار، برای مدیریت نیازمندی ­ها یا الزامات است. این ابزار یک راه حل قوی برای مدیریت نیازها یا الزامات کسب وکار در پروژه­ های بزرگ فراهم می­ کند. ابزارهای مدیریت الزامات مانند Requisite Pro Rational، قابلیت پردازش کلمه را ارائه می ­دهند. علاوه بر آن، می ­تواند داده ­ها را با استفاده از یک پایگاه داده پویا، جست و جو و مرتب سازی کنند. از این رو، پیگیری الزامات را به همراه تغییرات و اولویت آنها تسهیل می­ کند. نرم افزار Requisite Pro Rational ، ویژگی­ هایی همچون انجام تحلیل اثر و مدیریت اثر ممیزی تغییرات، را نیز دارا می­ باشد.

 

4. Balsamiq

بسیاری از پروژه ­ها، نیاز به برنامه ­های Wireframing برای نشان دادن مدل های یک سیستم پیشنهادی دارند. به طور معمول یک Wireframing بر روی این موارد تمرکز دارد:

 

محتوا

تعامل کاربر
Balsamiq یکی از ابزارهای تحلیل کسب و کار برای ایجاد wireframing است. این ابزار از جلسات طوفان فکری استفاده می­ کند و بازخورد فوری از سهامداران را فراهم می­ کند. Balsamiq Mockups به کسب و کار کمک می ­کند تا سریعتر و هوشمندتر عمل کند. علاوه بر این، علاوه بر این به پروژه ­ها اجازه می­ دهد تا به صورت آنلاین میزبان باشند. همچنین، به عنوان یک ابزار مشارکت بین تیم و مشتری­ها عمل می­ کند.


ویژگی­ها:
- ارائه مدل ها با استفاده از pdf در کنار لینک های تعبیه شده
- کتابخانه­ ها و الگوهای قابل استفاده مجدد را خلق می­ کند
- ارائه رابط کاربری سریع و بصری
- امکان ساخت wireframing را فراهم می­ آورد
-لینک­های ورودی به کاربر اجازه دسترسی به نمونه­ های اولیه برای دمو ها و آزمودن قابلیت کاربرد را می­دهد.
- ایجاد کتابخانه برای کنترل­ های آماده برای استفاده (ready-to-use)
- فراهم کردن آیکن ها و کنترل­های رابط کاربری ها

 

5. SWOT
تحلیل SWOT به طور رایج برای تحلیل و ارزیابی استراتژیک یک کسب وکار به کار می ­رود.
ویژگی­ها:
- این ابزار رایگان و با امنیت بالا است.
- به تحلیلگر کسب وکار اجازه می­دهد که تحلیل ها را در فایلهای XML بارگذاری و ذخیره کند.
- شخص می­تواند فایل­های png را خروجی بگیرد و مشاهده نماید.

 

6. Pencil
نمونه سازی به گرفتن تأییدیه از مشتری برای نیازمندی ها کمک می­ کند. بنابراین، این بخش مهمی از مرحله جمع­ آوری نیازمندی ها است. علاوه بر این، ایجاد یک نمونه اولیه سریع به مشتری، کمک می­ کند که طرز دید و احساس را درک کند که مسلما یک ابزار نمونه­ سازی، در انجام این کار بسیار کمک می­ کند.
Pencil یک ابزار نمونه ­سازی است که به عنوان یک ابزار مستقل به کار می ­رود و می ­تواند دانلود شده و مورد استفاده قرار گیرد. با یک رابط کاربری ساده، به کاربر اجازه می دهد تا با کشیدن و رها کردن عناصر، یک صفحه یا اسکرین ایجاد کند.
به دنبال راهنمایی برای انتخاب گواهینامه ­های تحلیل کسب و کار هستید؟ راهنمای نهایی برای گواهینامه ­های تحلیل های کسب و کار را در اینجا بررسی کنید.

 

حتما بخوانید : آموزش گام به گام فرآیند تحلیل کسب و کار

 

7. Trello
Trello یک ابزار مشارکتی یا همکاری برای تحلیل های کسب وکار است که به همکاری و برقراری ارتباط امن بین تیم­ها و اشتراک گذاری اطلاعات کمک می­ کند. همچنین، به مدیران اجازه می­ دهد تا داده­ های کسب وکار را تجزیه وتحلیل کنند.
ویژگی­ ها:
- مشارکتی امن با یک تیم فراهم می­ کند
- اجازۀ مشاهدۀ فعالیت تیم را توسط انجمن­ ها می ­دهد
- اجازه ورود اعضا با حساب کاربری گوگل را می ­دهد

-یکپارچه کردن و سازمان­دهی انجمن­ها توسط مجموعه ­ها
- تعیین مدیر (ادمین) برای مدیریت تنظیمات خصوصی
- به غیرفعالسازی اعضای قدیمی همراه با حفظ تاریخچه کاری آنها کمک می­ کند.
- اخذ داده ­ها تنها با یک کلیک


8.SmartDraw
تحلیلگران کسب و کار اغلب از SmartDraw به عنوان یک ابزار تجزیه و تحلیل کسب وکار برای ساده ­سازی کار مدیریت پروژه استفاده می­ کنند.

ویژگی­ها:
- به خودکار کردن فعالیتهایی مانند اضافه کردن، انتقال یا حذف اشکال کمک می ­کند.
- می ­توانید آن را با ابزارهایی مثل مایکروسافت آفیس، گوگل درایو، Dropbox و OneDrive ، ادغام کنید. پلاگین های ابریِ SmartDraw می­ تواند قابلیت کاربردی آن را افزایش دهد.
- با قابلیت نصب با یک فایروال، به حفظ امنیت کمک می ­کند.
- از 100 زبان برای ایجاد نمودارها پشتیبانی می­ کند.


9. Wrike
این یک ابزار مدیریت کار واقعی برای اهداف تحلیل کسب وکار است. این کار با ذخیره ­سازی اطاعات متمرکز، به کاهش هزینه تحلیل کل پروژه کمک می­ کند.
ویژگی­ها:
- امکان ایجاد بلوکهای اصلی کاری (Blocks of Work) را فراهم می ­کند.
- قابلیت درخواست فرم ها و تنظیم خودکار (اتوماسیون)
- امکان ویرایش و مدیریت فایلها
- فراهم کردن جدول زمانی بصری برای مشاهدۀ برنامه زمانبندی پروژه
- ارائه دیدگاه کاری برای ایجاد تعادل بین منابع با پیگیری عملکرد گزارش پروژه
- پیگیری زمان برای برنامه ریزی و مدیریت بودجه


10. Version One Lifecycle
این یکی از بهترین ابزارهای تحلیل کسب وکار در ارتباط با ویژگی منحصر به فرد قابلیت یکپارچه سازی با برنامه­­­ های سازمانی و ابزارهای توسعه نرم افزار متن­ باز می ­باشد.
ویژگی­ها:
در درجه اول با توسعه نرم افزار سریع، همخوانی دارد
انعطاف پذیر بودن با کاهش تعداد فضاهای کاری پروژه، پورتفولیو، بین تیم­ها و مکان­ها
ویرایش خطی و بروز رسانی فوری ویژگی­ها توسط کاربران، ممکن است
به تحلیل پیشرفته برای اتخاذ یک تصمیم مبتنی بر واقعیت کمک می­ کند
دارای یک ویژگی خاص مثل طراحی داده (Agile Data Mart)
تصمیم گیری خودکار در طول کار نرم افزار

 

نتیجه ­گیری
اگرچه بهترین ابزارهای تحلیل ذکر شده در بالا به تحلیلگران کسب وکار کمک می­ کنند، با این حال، آنها تنها راه حل موفق نیستند. برای تبدیل شدن به یک تحلیلگر کسب وکار موفق و کارآمد، باید مهارت های تحلیل کسب وکار اصلی را بدست آورید.


اسناد رسمی مانند CBAP، CCBA، ECBA و PMI-PBA نقشه راه عالی برای تحلیلگران کسب وکار را فراهم می­ کنند تا بهترین شیوه ­های تحلیل کسب وکار را بیاموزند. با این حال، اینها درس­های بسیار وسیعی هستند که به دانش عملی عمیق در مورد حوزه­ های موضوع نیاز دارند.


Whizlabs دوره­ های خاصی برای گواهینامه مذکور در بالا همراه با تست­ های رایگان برای کمک به آماده­ سازی داوطلبان برای رسیدن به هدف در زمانی کوتاه، دارا می ­باشد.

 

همراه با آن، شما آمادگی کار با برخی از بهترین ابزارهای تحلیل کسب وکار را بدست خواهید آورد.

 

تهیه و ترجمه شده در موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

 

نظرتان را ثبت کنید

9 نظر

 • مشخصات انکر بولت 22 بهمن 1398 - 9:26

  از مطلب خوبتون استفاده کردم با تشکر، انکر بولت

 • انواع رول بولت 22 بهمن 1398 - 9:27

  سایت خوبی دارید ، رول بولت

 • محاسبات سینی کابل 22 بهمن 1398 - 9:28

  با تشکر ، سینی کابل https://iran-fixet.ir/featured_item_category/cable-tray-and-cable-ladder/

 • انواع بست لوله 22 بهمن 1398 - 9:28

  تشکر از اشتراک گذاری، انواع بست لوله و ساپورت لوله https://iran-fixet.ir/prefabricated-supports/

 • v 22 بهمن 1398 - 9:29

  ایران فیکست به شما خسته نباشید میگوید https://iran-fixet.ir/featured_item_category/elastomeric-thermal-insulation/

 • خرید پسته اینترنتی خام 28 بهمن 1398 - 18:6

  موفق باشید ، خرید پسته اینترنتی

 • فروش اینترنتی آجیل و خشکبار 28 بهمن 1398 - 18:6

  مطلب جذابی بود، فروش آجیل اینترنتی

 • فروش اینترنتی پسته رفسنجان 28 بهمن 1398 - 18:7

  بسیار مفیدو جذاب ، فروش اینترنتی پسته

 • فروش انواع پسته رفسنجان 28 بهمن 1398 - 18:7

  Pester، بایت اشتراک گذاری مطلب از شما تشکر میکند