گزارشی از وضعیت سرمایه‌گذاری در یک کارخانه تولید ناگت

گزارشی از وضعیت سرمایه‌گذاری در یک کارخانه تولید ناگت

ورود به دنیای غذاهای آماده‌

  • 20 تیر 1394
  • 4200
گزارشی از وضعیت سرمایه‌گذاری در یک کارخانه تولید ناگت

ورود به دنیای غذاهای آماده‌

سرمایه گذاری در هر شغلی دارای مزایا و معایب خود است. در خصوص کارخانه تولیدکننده غذاهای آماده هم می توان مزایا و معایب بسیاری را برشمرد، از جمله مزایای این کسب و کار این است که استفاده از انواع غذاهای آماده در کشور رو به فزونی است و مردم هر روز بیشتر به سمت این گونه غذاها تمایل نشان می دهند همچنین چون از برخی گوشت های مسن در تهیه این ناگت ها استفاده می شود به علاوه برخی ضایعات مرغ و گوشت را هم به کار می گیرند قیمت تمام شده این محصول نسبت به مرغ و گوشت کمتر برآورد می شود و مردم قدرت خرید بیشتری دارند. همچنین ماشین آلات این کار عموما تولید داخل است و به راحتی می توان آنها را طراحی و تهیه کرد

سال هاست که دیگر مادر خانواده آبگوشت و قورمه سبزی اش را روی شعله کم از شب پیش بار نمی گذارد تا عطر و بوی آن تمام فضای خانه را پر کند. این روزها زندگی ماشینی به شکل فزاینده ای رو به گسترش است و اگر چه کارشناسان تغذیه همچنان به استفاده از غذاهای خانگی با مواد طبیعی و سبزیجات توصیه می کنند اما عوامل زیادی دست به دست هم داده تا استفاده هرچه بیشتر از غذاهای آماده با نیاز به زمان کمتر برای پخت رواج پیدا کند.

اهمیت استراتژیک محصول در دنیای امروز

در واقع استقبال زنان شاغل و جوانان کارمند، علاقه کودکان به فست فودها و تبلیغات روزافزون رسانه ها باعث شده تولید و مصرف غذاهای آماده بین خانواده ها مخصوصا قشر کودک، نوجوان و جوان رواج زیادی پیدا کند و همین مسائل نشان از این است که سرمایه گذاری در تولید این غذاها می تواند سودآور باشد. البته این فقط شامل کشور ما نمی شود و در بسیاری از کشورهای دنیا از این محصولات چه در منزل و چه در رستوران ها و فست فودها در حجم های بزرگ استفاده می شود، از این رو در گزارش امروز سعی داریم تا چند و چون سرمایه گذاری در یک کارخانه تولیدکننده انواع ناگت مرغ و گوشت را بررسی کنیم.

ناگت یک نوآوری با حمایت یک برند

سال 1950 یک فرد آمریکایی برای نخستین بار فرمولاسیون تهیه ناگت را از مرغ ارائه کرد و نزدیک به سال 1980 بود که مک دونالد به صورت رسمی و گسترده مک ناگت مرغ را در رستوران های خود سرو کرد و همین باعث شد از آن پس استفاده از انواع ناگت در سراسر دنیا به اشکال و طعم های مختلف رایج شود. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از ناگت ارائه دهیم در واقع ناگت ها عبارتند از انواع گوشت چرخ كرده و فرآوری شده كه به اشكال مختلف شكل داده شده و با نمک، ادویه، آرد سوخاری، پوشیده و به صورت خام، نیمه پخته، نیمه سرخ یا پخته تهیه می شود. این گوشت چرخ کرده می تواند شامل گوشت مرغ، گوشت قرمز، انواع ماکیان و حتی میگو باشد. در واقع انواع گوشت حلال در کشور قابلیت تبدیل شدن به ناگت را دارند اما بیشترین تولید در زمینه تهیه ناگت در ایران مربوط به مرغ است، بنابراین می توان در سایر گوشت ها مانند بوقلمون یا میگو سرمایه گذاری کرد تا با تمایز، وارد بازار شوید.

مزایای نسبی، معایب ناگزیر

سرمایه گذاری در هر شغلی دارای مزایا و معایب خود است. در خصوص کارخانه تولیدکننده غذاهای آماده هم می توان مزایا و معایب بسیاری را برشمرد، از جمله مزایای این کسب و کار این است که استفاده از انواع غذاهای آماده در کشور رو به فزونی است و مردم هر روز بیشتر به سمت این گونه غذاها تمایل نشان می دهند همچنین چون از برخی گوشت های مسن در تهیه این ناگت ها استفاده می شود به علاوه برخی ضایعات مرغ و گوشت را هم به کار می گیرند قیمت تمام شده این محصول نسبت به مرغ و گوشت کمتر برآورد می شود و مردم قدرت خرید بیشتری دارند. همچنین ماشین آلات این کار عموما تولید داخل است و به راحتی می توان آنها را طراحی و تهیه کرد.

اما اساسی ترین عیبی را که در این کار است می توان ذهنیت بسیاری از مردم نسبت به این غذاها به سبب اخبار منفی که در چند سال اخیر در خصوص سوسیس و کالباس ها در ایران منتشر شد به علاوه ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ دانست، هر چند براساس روش و الگوریتم تولید و مواد اولیه ناگت ها با سوسیس و کالباس متفاوت است اما چون همگی در دسته غذاهای آماده قرار می گیرند با یک نگاه از سوی مردم قضاوت می شوند که برای برطرف کردن این ذهنیت تنها باید کیفیت کار را بالا برد و اعتماد از دست رفته را از طریق تبلیغات و کیفیت محصول برگرداند.

ماشین آلات مورد نیاز

برای راه اندازی کارخانه ای که توانایی تولید ناگت را داشته باشد اصلی ترین بخش طراحی و تهیه ماشین آلات و تجهیزات است. حداقل تجهیزات مورد نیاز برای بحث تولید شامل چرخ گوشت های اتوماتیک، ترازوهای صنعتی، دستگاه مخلوط كن، ماساژور گوشت، ترولی استیل حمل و نقل، دستگاه فرم دهنده محصول، آردزنی اولیه، ماشین پودر سوخاری پاش، دستگاه سرخ كن، سیستم پخت و دستگاه انجماد سریع می شود که مجموع این دستگاه ها برای تولید محصول مورد نیاز است اما بحث بسته بندی محصول که پروسه ای مکمل محسوب می شود هم خود، تجهیزات جداگانه ای نیاز دارد. این تجهیزات شامل دستگاه بسته بندی، دستگاه چاپگر و برچسب زن است و در نهایت برای نگهداری محصول و حمل و توزیع آن هم به سردخانه و ماشین های سرد خانه دار نیاز دارید.

همچنین به دلیل اینکه این محصول جزو مواد غذایی فاسدشدنی است و نیاز به کد بهداشتی و سلامت دارد وجود یک آزمایشگاه کوچک در کنار کار جزو ملزومات محسوب می شود؛ آزمایشگاهی که توانایی تشخیص سلامت محصول نهایی به علاوه انـــدازه گیری پــروتئین، اندازه گیری چربی، اندازه گیری درصد نمك و اندازه گیری میزان كربوهیدرات را داشته باشد.

مراحل تولید

گوشت مرغ یا انواع گوشت های دیگر برای این کار در یک پروسه چندمرحله ای برای تولید قرار می گیرند که نخستین مرحله، آماده سازی است. آماده سازی در واقع به كلیه عملیاتی که روی گوشت تازه یا منجمد صورت می گیرد گفته می شود. این عملیات به ترتیب شاملپوست گیری، قطعه بندی كردن، استخوان گیری، شست وشو، آب چكان شدن و چرخ كردن، است. سپس در مرحله فرآوری اختلاط گوشت تكه ای یا چرخ شده مرغ گوشتی با مواد پركننده، اتصال دهنده و عطر و طعم دهنده، كه آماده قالب گیری هستند انجام می شود.

مرحله بعد شكل دهی است که به شكل دادن و حالت دادن گوشت مرغ فرآوری شده با استفاده از ابزار مناسب و به روش درست و بهداشتی گفته می شود، به گونه ای كه گوشت مزبور به صورت قطعه های ناگت مرغ به شكل های مختلف و به وزن و ضخامت و قطر معین، به دست آمده باشد، سپس این ناگت ها به مرحله پوشش دهی می روند که مراحل آردزنی، لعاب زنی و سوخاری پاشی ناگت است. در نهایت فرآیند حرارتی آغاز می شود که برای سرخ كردن، تثبیت شكل و بهبود رنگ محصول و پخت با بخار برای انجام كامل پخت محصول است تا آن را آماده مصرف کند. در نهایت وقتی محصول آماده شد به سرعت دمای آن را کاهش می دهند و بسته بندی می کنند. بسته بندی محصول باید به گونه ای باشد که كه درخلال جابه جایی و نگهداری، از آلودگی و فساد محفوظ باشد. برای بسته بندی ناگت مرغ از یک لایه نفوذ ناپذیر داخلی و یک روکش جعبه های مقوایی بهداشتی مناسب و ویژه مواد غذایی استفاده می شود.

سرمایه های مورد نیاز

برای راه اندازی کارخانه ای که توانایی تولید حدود هزار تن از این محصول را در سال داشته باشد به تمام ماشین آلاتی که در بالا گفته شد نیاز داریم، هزینه تهیه این ماشین آلات حدودا یک میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد می شود به علاوه برای تجهیز آزمایشگاه و وسایل دفتری 300میلیون دیگر سرمایه مالی نیاز دارید و 200 میلیون هم برای سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه نیاز است یعنی در مجموع برای شروع کار حدودا به 2 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارید. این مقدار روزانه حدود 4000 کیلو از محصول را که می تواند شامل بسته های یک کیلویی باشد، تولید می کند.

همچنین برای راه اندازی کارخانه و جاگذاری ماشین آلات فوق در کمینه متراژ 4هزار متر فضا لازم است که بهتر است این فضا خارج از فضای شهری واقع شده باشد. در خصوص مجوزهای لازم برای شروع کار هم باید یک پروانه بهداشت از وزارت بهداشت و یک مجوز از صنایع غذایی و وزارت صنایع اخذ کنید که معمولا پروسه گرفتن مجوزها و سرکشی به محل و تایید ماشین آلات و... حدودا شش ماه طول می کشد.
استقبال زنان شاغل و جوانان کارمند، علاقه کودکان به فست فودها و تبلیغات روزافزون رسانه ها باعث شده تولید و مصرف غذاهای آماده بین خانواده ها مخصوصا قشر کودک، نوجوان و جوان رواج زیادی پیدا کند و همین مسائل نشان از این است که سرمایه گذاری در تولید این غذاها می تواند سودآور باشد

منبع: روزنامه فرصت امروز


 

نظرتان را ثبت کنید