گردشگری آموزشی، هم تفریح و هم یادگیری

گردشگری آموزشی، هم تفریح و هم یادگیری

توسعه فاکتورهای گردشگری و جذب توریست امروزه یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد برای کشورهاست که متولیان آن به شیوه‌های مختلفی از گردشگری با چاشنی خلاقیت دست می‌زنند تا سالانه درآمد‌های میلیاردی را وارد کشورشان کنند.

  • 10 تیر 1394
  • 2714
گردشگری آموزشی، هم تفریح و هم یادگیری

توسعه فاکتورهای گردشگری و جذب توریست امروزه یکی از مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد برای کشورهاست که متولیان آن به شیوه‌های مختلفی از گردشگری با چاشنی خلاقیت دست می‌زنند تا سالانه درآمد‌های میلیاردی را وارد کشورشان کنند.

گردشگران هم از چشم اندازها و مشاهده فعالیت های اقتصادی لذت می برند و بسیاری از فعالیت ها را از نزدیک مشاهده می کنند. به علاوه در آمریکا برای دانش آموزان دبیرستانی، دوره هایی عملی از اقتصاد و تجارت بین المللی برگزار می شود، درس های ریاضی و فیزیک هم با استفاده از مثال های واقعی و در ساحل به دانش آموزان آموزش داده می شود.
توسعه فاکتورهای گردشگری و جذب توریست امروزه یکی از مهم ترین راه های کسب درآمد برای کشورهاست که متولیان آن به شیوه های مختلفی از گردشگری با چاشنی خلاقیت دست می زنند تا سالانه درآمد های میلیاردی را وارد کشورشان کنند. گردشگری آموزشی یکی از انواع این گردشگری هاست که مورد توجه خانواده ها و قشر جوان و نوجوان قرار گرفته است در واقع برگزاری تورهای تفریحی-آموزشی در بسیاری از نقاط دنیا امروزه یکی از انواع گردشگری است که در کنار تفریح و خوشگذرانی به آموزش موضوع مشخصی هم دست می زند.
 


مثلا تور گردشگری ساحل لانگ بیچ با دوره های آموزشی و نمایشگاهی شش ماه در سال میزبان گردشگران است. به گونه ای که در جریان تور، جرثقیل ها به بارگیری و خالی کردن کشتی ها کمک می کنند، سپس همگی از جمله گردشگران و کاپیتان و افسران کشتی از طریق پل موقت قدم بر ساحل می گذارند. کشتی های یدک بر کار خود را برای سرویس های دوره ای و تعمیرات کشتی آغاز می کنند،

در همین حال گردشگران هم از چشم اندازها و مشاهده فعالیت های اقتصادی لذت می برند و بسیاری از فعالیت ها را از نزدیک مشاهده می کنند. به علاوه در آمریکا برای دانش آموزان دبیرستانی، دوره هایی عملی از اقتصاد و تجارت بین المللی برگزار می شود، درس های ریاضی و فیزیک هم با استفاده از مثال های واقعی و در ساحل به دانش آموزان آموزش داده می شود. در همین راستا لنگرگاه لس آنجلس هم اقدام به برگزاری تورهای تفریحی-آموزشی برای گروه های دانش آموزان می کند. سایر مردم هم می توانند بلیت هایی به قیمت یک دلار را بخرند و سوار بر اتوبوس های برقی از لنگرگاه دیدن کنند. این اتوبو س ها جذابیت گردشگری دارند و از روی مدل های دهه 1920 میلادی کپی شده اند.

در کشور ما هم پتانسیل های بسیاری در زمینه گردشگری آموزشی وجود دارد که به خوبی می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد و باعث رونق این برگ از گردشگری شد. ما هم در این کلاف پیشنهاد می دهیم با وجود دو دریا در شمال و جنوب کشور و کشتی های حمل یا بازدید از غواصی و ماهیگیری بسیاری از فعالیت های اقتصادی کشور را از نزدیک به کودکان یا حتی سایر اقشار جامعه نشان دهید و در این بین هم یک درآمد معقول از راه گردشگری آموزشی کسب کنید. در واقع گرشگری آموزشی در دنیا روز به روز در حال گسترش است که خانواده ها هم به دلیل وجود مسائل آموزشی و یادگیری برای فرزندان شان در کنار تفریح بسیار استقبال می کنند اما در ایران توجهی به این نوع از گردشگری نشده و نخستین سرمایه گذار حرفه ای در این راستا می تواند آن را ترویج دهد و درآمد خوبی هم از این راه به دست آورد.
 

منبع: روزنامه فرصت امروز
 
 
 
 

نظرتان را ثبت کنید