کار سخت مدیریت پول در یک سرمایه‌گذاری

کار سخت مدیریت پول در یک سرمایه‌گذاری

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، ناخودآگاه افراد یاد پول‌های درشت و رقم‌های بالا می‌افتند.

  • 24 تیر 1394
  • 2793
کار سخت مدیریت پول در یک سرمایه‌گذاری

وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری می‌شود، ناخودآگاه افراد یاد پول‌های درشت و رقم‌های بالا می‌افتند.

نکته بسیار مهم اما کمتر دیده شده وجود دارد و آن اینکه برای گذر از سختی های جذب سرمایه از بیرون باید طوری ایده ها و کسب و کارتان را مطرح کنید که «شنیده شود». در واقع سخنوری و احاطه به موضوع بسیار به شما در شنیده شدن کمک می کند. شما نمی دانید قرار است با چه کسانی در یک نشست شرکت کنید و این کار را سخت تر می کند. بنابراین باید به جای اینکه در پی تحلیل شخصیت طرف مقابل برآیید با صدای رسا، بیان شیوا و تسلط بر موضوع کار را پیش ببرید تا همنشین های شما در جلسه مجاب به حمایت از شما شوند.

وقتی صحبت از سرمایه گذاری می شود، ناخودآگاه افراد یاد پول های درشت و رقم های بالا می افتند. چیزی که به نظرشان روند سرمایه گذاری را آسان می کند داشتن حجم بالایی از سرمایه اولیه است. این حجم حالا می تواند خیال سرمایه گذار را دست کم برای مدتی راحت کند. در واقع مراحل اولیه سرمایه گذاری که به نوعی مهم ترینش هم هست، از نظر بسیاری از علاقه مندان به دنیای سرمایه گذاری با داشتن سرمایه زیاد به خوبی پشت سر گذاشته می شود.

اما در این میان یک نکته مهم وجود دارد که معمولا زیر بار این طرز تفکر له می شود: مدیریت پول. مدیریت پول. غلبه بر معضلی به نام مدیریت پول چه برای مردان و چه برای زنان کار چندان ساده ای نیست. دلیل بسیاری از شکست ها در سرمایه گذاری برای کسب و کارهای کوچک نیز همین ناتوانی در مدیریت پول است. بسیاری از افراد در روزهای اول با گشاده دستی پول هایشان را خرج آنچه در ذهن دارند می کنند اما پس از مدتی به تنگدستی گرفتار شده و مجبور می شوند رویه خود را تغییر دهند.

تجربه بنیانگذار یک شرکت مشاوره مربوط به محیط زیست در لس آنجلس کالیفرنیا به نام Three Squares Inc به خوبی نشان از سختی این راه دارد. او با آزمون و خطاهایی که در روند سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار کوچک خود داشت، سرانجام آموخت که چگونه پول خود را در چشم انداز رقابتی فناوری این روزها افزایش دهد. او آنقدر توانست تجربه کسب کند که اکنون دومین شرکت خود را نیز با نام One Drop راه انداخته است.

استراتژی و عملیات

او برای شرکت مشاوره خود یک پروژه فناوری را به عنوان استارتاپ شروع کرده است. وی برای اینکه بتواند پروژه دوم خود را به سرانجام برساند، از استراتژی های نابی بهره برده که به او اجازه می دهد تا با بودجه بسیار کم کارش را پیش ببرد. برای او گسترش پروژه فناوری اش امکان پذیر بود اما یک شرط مهم داشت و آن جذب سرمایه از جایی خارج از کسب و کار خودش بود. در واقع او به جای اینکه از کسب و کار اولیه خودش برای گسترده کردن پروژه فناوری اش استفاده کند، به سراغ جذب سرمایه در خارج از مجموعه خودش رفت. به این ترتیب، او توانست محصول نهایی خود را زودتر به بازار بفرستد.

طبیعتا در میانه اداره کردن دو نوع کسب و کار یکی از نوع مشاوره محیط زیست و دیگری از نوع فناوری کار بسیار سختی است که زمانی برای تمرکز روی جذب سرمایه و تهیه منابع مالی بیابید، به ویژه اگر در کار یافتن استراتژی های مناسب و انجام عملیات برای پیاده سازی این استراتژی ها نیز باشید. برای اینکه به نتیجه درستی درباره تهیه منابع مالی برسید باید تن به برنامه های کشدار، نشست های بی شمار و جلسات خسته کننده بدهید.

در این میان یک نکته بسیار مهم اما کمتر دیده شده وجود دارد و آن اینکه برای گذر از سختی های جذب سرمایه از بیرون باید طوری ایده ها و کسب و کارتان را مطرح کنید که «شنیده شود». در واقع سخنوری و احاطه به موضوع بسیار به شما در شنیده شدن کمک می کند. شما نمی دانید قرار است با چه کسانی در یک نشست شرکت کنید و این کار را سخت تر می کند. بنابراین باید به جای اینکه در پی تحلیل شخصیت طرف مقابل برآیید با صدای رسا، بیان شیوا و تسلط بر موضوع کار را پیش ببرید تا همنشین های شما در جلسه مجاب به حمایت از شما شوند.

نکته دیگر پایداری و اصرار بر خواسته است. باید پیگیر باشید و کار را در نیمه راه به بهانه خستگی یا عدم تمایل طرف مقابل به سرمایه گذاری رها نکنید. در واقع شما با پایداری که به خرج می دهید شانس برداشته شدن بار مالی از دوش خود را بیشتر کرده و سرمایه گذاران خارج از کسب وکار شخصی تان را به سرمایه گذاری در آن نزدیک تر می کنید.

منبع: روزنامه فرصت امروز

 

نظرتان را ثبت کنید