ژاپنی‌ها به صنعت نفت ایران بازمی‌گردند

ژاپنی‌ها به صنعت نفت ایران بازمی‌گردند

خبرگزاری رسمی کیودو از امکان بازگشت شرکت اینپکس ژاپن به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد.

  • 30 تیر 1394
  • 2628
ژاپنی‌ها به صنعت نفت ایران بازمی‌گردند

خبرگزاری رسمی کیودو از امکان بازگشت شرکت اینپکس ژاپن به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد.

خبرگزاری رسمی کیودو از امکان بازگشت شرکت اینپکس ژاپن به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد.به گزارش «ایرنا» به نقل از خبرگزاری رسمی کیودو، یک مقام ارشد وزارت نفت ایران اعلام کرد: امکان ازسرگیری حضور و فعالیت ژاپن در پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان که پنج سال پیش شرکت ژاپنی اینپکس به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا و غرب از آن کناره‌گیری کرد، وجود دارد.

بازگشت شرکت اینپکس به پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان واقع در جنوب غرب ایران نشان دهنده تمایل ایرانی‌ها برای بهره‌مندی از توان فنی ژاپنی‌ها است.

ایران از میزان پیشرفت شرکت چینی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان پس از خروج اینپکس، ناراضی بوده و ابراز امیدواری می‌کند که پس از توافق جامع هسته‌ای اخیر میان تهران و کشورهای گروه ١+٥ در وین، احتمال مشارکت شرکت ژاپنی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان فراهم شود.

شرکت اینپکس ژاپن در سال ٢٠١٠ میلادی به دلیل محدودیت‌ها و فشارهای حاصل از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا مجبور به کناره‌گیری از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شد.

مقام ارشد وزارت نفت ایران با بیان اینکه بازگشت دوباره اینپکس به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان به نظر وزارت نفت بستگی دارد، گفت: دیدگاه مثبتی نسبت به بازگشت این شرکت ژاپنی به طرح توسعه میدان نفتی آزادگان دارم.

شرکت اینپکس که در توکیو به ثبت رسیده و بخشی از سهام آن متعلق به دولت ژاپن است، پیش از خروج از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان (به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین‌ ذخایر نفت خام در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود) پس از تشدید تحریم‌های ایران، در این پروژه سهیم بود.

ایران در نظر دارد با برگزاری یک کنفرانس در لندن از مدل تازه قراردادهای نفتی ایران برای جذب سرمایه و فناوری شرکت‌های خارجی رونمایی کند.

منبع خبر:ایرنا

برچسب ها :

نظرتان را ثبت کنید