منابع آزاد شده در راه تولید

منابع آزاد شده در راه تولید

سخنگوی دولت گفت: بعد از توافق هسته‌ای انجام شده، منابعی در اختیار نظام قرار می‌گیرد که همچنان با آزادشدن این منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری را ادامه خواهیم داد.

  • 25 تیر 1394
  • 2868
منابع آزاد شده در راه تولید

سخنگوی دولت گفت: بعد از توافق هسته‌ای انجام شده، منابعی در اختیار نظام قرار می‌گیرد که همچنان با آزادشدن این منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری را ادامه خواهیم داد.

 

سخنگوی دولت گفت: بعد از توافق هسته‌ای انجام شده، منابعی در اختیار نظام قرار می‌گیرد که همچنان با آزادشدن این منابع، صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری را ادامه خواهیم داد.


محمدباقر نوبخت تاکید کرد: پس از رفع تحریم به دنبال تقویت تولید داخلی هستیم. محمدباقر نوبخت در حاشیه نشست هیات دولت افزود: با توجه به رفع تحریم‌ها منابع قابل توجهی در اختیار اقتصاد ایران قرار می‌گیرد که بخشی از این منابع مربوط به بانک مرکزی، بخشی ناشی از فروش نفت و بخشی نیز مربوط به فرصت‌های سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: تحریم، فضای کسب‌وکار را نا امن کرده بود که با رفع تحریم‌ها این فرصت ایجاد می‌شود که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در کشور سرمایه‌گذاری داشته باشند. سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه قرار است همچنان صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: در دسترس قرار گرفتن این منابع مانع صرفه‌جویی هزینه‌های جاری نیست و مصمم هستیم این منابع را در جهت تولید به کار ببریم؛ بنابراین همه سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه تولید خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ما واردات را جز در موارد ضروری محدود کرده و تولید داخلی را افزایش می دهیم. در این خصوص برنامه دولت به صورت مفصل ارائه خواهد شد.وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: رفع تحریم‌ها فرصت زیادی برای کشور ایجاد می‌کند و ما در شرایط جدید به برنامه ریزی نیاز داریم.

دولت پیش از موفقیت مذاکرات سه برنامه بدبینانه،‌ خوشبینانه و روال جاری را تهیه کرده بود و ما خوشبختانه اکنون برنامه خوشبینانه را اجرا می‌کنیم. ما می‌توانیم اکنون برنامه ششم توسعه را با سناریوهای خوشبینانه خود منطبق کنیم. ما پس از رفع تحریم‌ها منابع قابل توجهی به دست می‌آوریم که باید با برنامه‌ریزی درست از این منابع استفاده کنیم. یک منبع، منابع بلوکه شده بانک مرکزی، منبع دوم افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، افزایش صادرات نفت و گاز و سایر کالاها و همچنین به دست آوردن منابع حاصل از فروش نفت است.

سخنگوی دولت افزود: وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه هیات دولت جزئیاتی از مذاکرات به ویژه در روزهای آخر مذاکرات را ارائه کردند. نوبخت ادامه داد: ما این رخداد بزرگ ملی را تبریک می‌گوییم. اکنون همه ایرانیان چه در داخل کشور و چه خارج از کشور به این موفقیت مباهات می‌کنند و پس از اینکه جزئیات این مذاکرات توسط تیم مذاکره‌کننده بیان شود، مردم اطلاعات بیشتری را درباره مذاکرات به دست می‌آورند. وی شایستگی دانشمندان ایرانی، حمایت مردم، هدایت‌های رهبری، توانایی تیم مذاکره‌کننده و مدیریت شخص رئیس‌جمهوری را مولفه‌هایی عنوان کرد که در به موفقیت رسیدن مذاکرات تاثیرگذار بودند.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه رفع تحریم‌ها فرصت زیادی برای کشور ایجاد می‌کند، گفت: برای استفاده از این فرصت‌ها به برنامه‌ریزی نیاز داریم که در این زمینه دولت پیش از این سه برنامه بدبینانه، خوشبینانه و روال جاری را تهیه کرده بود و اکنون می‌توانیم برنامه خوشبینانه را اجرا کنیم. نوبخت در ادامه این گفتگو از انتخاب استانداران فارس و قم هم خبر داد و اظهار داشت: در جلسه هیات دولت، محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس و سیدمهدی صادقی به عنوان استاندار قم منصوب شدند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی تاثیر توافق در شرایط اقتصادی مردم، گفت: مردم می‌دانند که طی ماه‌هایی ما فرایندی را باید طی کنیم تا تحریم‌ها کاملا برطرف شود و این منابع در اختیار قرار گیرد و برای اینکه این منابع منجر به رفاه شود نیاز به برنامه‌ریزی صحیح است که آن برنامه‌ها هم یک شبه اجرا نخواهد شد

تاکید دولت بر ثبات نرخ ارز
نوبخت درباره کاهش قیمت ارز نیز گفت: مساله نوسانات نرخ ارز در کوتاه‌مدت می‌تواند ناشی از انتظاراتی باشد که موجب افزایش عرضه یا تقاضا شود؛ شاید کسانی که در بازار ارز متقاضی هستند تحلیل و پیش بینی شان این باشد که قیمت ارز ممکن است در آینده کاهش پیدا کند و پیرو این انتظار به بازار مراجعه می‌کنند و به جای تقاضا، عرضه می‌کنند. وی ادامه داد: دولت در حال تلاش است که همواره با سیاست‌هایی که حتی در شرایط تحریم بود، ثباتی به قیمت ارز بدهد که این ثبات بیش از هر چیز می‌تواند رشد و رفاه مردم را به همراه داشته باشد؛ قطعا ارز در نرخ مناسبی، تثبیت خواهد شد.

منبع: روزنامه کسب و کار

نظرتان را ثبت کنید