مزایا و معایب سرمایه گذاری مشترک

مزایا و معایب سرمایه گذاری مشترک(Joint Venture)

دلایل مالی و تجاری خوبی برای شرکت در یک سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) که به اختصار JV نشان داده می شود وجود دارد.

 • 28 فروردین 1396
 • 8311
مزایا و معایب سرمایه گذاری مشترک(Joint Venture)

دلایل مالی و تجاری خوبی برای شرکت در یک سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) که به اختصار JV نشان داده می شود وجود دارد.

سرمایه گذاری مشترک مانند یک شراکت عمومی، ماهیت حقوقی ندارد. شرکت کنندگان در سرمایه گذاری مشترک در درآمد، هزینه ها و مالکیت دارایی، سهیم هستند زیرا سرمایه گذاری مشترک، خود هیچ جایگاه حقوقی ندارد. هنگامی که اهداف سرمایه گذاری مشترک تامین شود، همه چیز متوقف می شود.

دلایل مالی و تجاری خوبی برای شرکت در یک سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) که به اختصار JV نشان داده می شود وجود دارد. شراکت با یک کسب و کار دیگر که دارای قابلیت ها و منابع مکمل از قبیل مالی، کانال های توزیع و یا تکنولوژی است، می تواند خوب باشد. دلایلی وجود دارد که محبوبیت سرمایه گذاری مشترک به خاطر آن ها در حال افزایش است.

سرمایه گذاری مشترک، یک ائتلاف یا اتحاد استراتژیک بین دو یا چند فرد برای مشارکت در یک پروژه یا طرح خاص است.

دو شرکتی که سرمایه گذاری مشترک دارند می توانند مشابه باشند، اما برای افرادی که درگیرند عملکردهای متفاوتی داشته باشند. یک مشارکت و همکاری معمولا شامل رابطه مداوم و طولانی مدت میان کسب و کارها است در حالی که سرمایه گذاری مشترک مبتنی بر یک پروژه مقطعی است.

دو شرکتی که سرمایه گذاری مشترک می کنند، به دنبال کسب منافع شخصی هستند و به همین دلیل تنها یک هدف از پروژه را بیان می کنند. این امر ممکن است به جای به دست آمدنِ سود مشترک و یا جمعی، منجر به توسعه یک محصول خاص و یا مالکیت معنوی شود. این امر می تواند با شراکت عمومی و یا تضامنی محدود انجام شود.

سرمایه گذاری مشترک مانند یک شراکت عمومی، ماهیت حقوقی ندارد. شرکت کنندگان در سرمایه گذاری مشترک در درآمد، هزینه ها و مالکیت دارایی، سهیم هستند زیرا سرمایه گذاری مشترک، خود هیچ جایگاه حقوقی ندارد. هنگامی که اهداف سرمایه گذاری مشترک تامین شود، همه چیز متوقف می شود.

مزایای سرمایه گذاری مشترک:

 • فراهم آوردن فرصتی برای شرکت ها به منظور به دست آوردن ظرفیت ها و تخصص های جدید
 • اجازه ورود به شرکت ها در کسب و کارهای مرتبط یا بازارهای جدید جغرافیایی و به دست آوردن دانش‌های فنی جدید
 • دسترسی به منابع بیشتر، مانند تکنولوژی و کارکنان متخصص
 • به اشتراک گذاری خطرات و ریسک ها با سرمایه گذاران دیگر
 • سرمایه گذاری مشترک، قابل تغییر است. به عنوان مثال، یک سرمایه گذاری مشترک می تواند طول عمر محدودی داشته باشد و فقط بخشی از آنچه شما مدنظرتان است را پوشش دهد بنابراین کسب و کار شما کمتر در معرض محدودیت قرار خواهد گرفت.
 • در زمان واگذاری و ادغام، سرمایه گذاری مشترک، یک راه خلاقانه برای شرکت‌ها به منظور خروج از کسب و کار غیر متمرکز است.
 • شرکت ها می توانند به تدریج یک کسب و کار را از بقیه سازمان جدا کنند و در نهایت آن را به یک شرکت مادر دیگر، بفروشند. تقریبا 80 درصد از تمام سرمایه گذاری های مشترک با فروش به یک شریک دیگر، به پایان می رسد.

برای دیدن فیلم آموزشی سرمایه گذاری مشترک اینجا کلیک کنید.

معایب سرمایه گذاری مشترک:

 • ایجاد رابطه مناسب، زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد و همکاری با کسب و کارهای دیگر می تواند چالش برانگیز باشد. مشکلات احتمالی عبارتند از:
 • اهداف سرمایه گذاری های مشترک به طور 100 درصد واضح و روشن به شرکا، ابلاغ نمی شوند.
 • عدم تعادل در سطوح تخصص، سرمایه گذاری و یا دارایی های آورده توسط شرکای مختلف.
 • فرهنگ ها و سبک های مختلف مدیریت، منجر به ادغام و همکاری ضعیف می شود.
 • شرکا، رهبری و حمایت کافی در مراحل اولیه ارائه نمی دهند.
 • موفقیت در سرمایه گذاری مشترک بستگی به تحقیق و تجزیه و تحلیل کامل اهداف دارد.

سرمایه گذاری مشترک می تواند کسب و کار شما را به طور قابل توجهی بازسازی کند. با توجه به مطلوب بودن این امر، باید با استراتژی کل کسب و کار شما تناسب داشته باشد.

قبل از سرمایه گذاری مشترک، استراتژی کسب و کارتان را بررسی کنید. این امر به شما کمک می کند تا آنچه که انتظار دارید را بهتر بتوانید تعریف کنید. به عبارتی دیگر منجر به تصمیم‌گیری بهتر برای رسیدن به اهداف کسب و کارتان می شود.

همچنین، کسب و کارهای مشابه را مورد مطالعه قرار دهید؛ به ویژه کسانی که در بازارهای مشابه با شما کار می کنند. ببینید که آنها چگونه از سرمایه گذاری های مشترک برای انتخاب بهترین روش برای کسب و کار، استفاده می کنند و اینکه مهارت های آنان در برقراری ارتباط با شرکایشان چیست.

از این مطالعات، به نفع خودتان استفاده کنید. نقاط قوت و ضعف خود را واقع بینانه بشناسید. برای این امر از تحلیل SWOT استفاده کنید تا تفاوت و شباهت میان شما و شرکا را بهتر بتوانید درک کنید و اینکه تشخیص دهید که شریک شما دارای قابلیت هایی هست که بتواند ضعف های شما را پوشش دهد یا خیر.

به یاد داشته باشید که دیدگاه کارکنان و ترس آنان می تواند یک تهدید برای سرمایه گذاری مشترک محسوب شود. اگر شیوه و روش شریک شما در انجام فعالیت ها متفاوت باشد، آنگاه ترویج روابط کاری موثر، دشوار خواهد بود.

 هنگامی که در یک سرمایه گذاری مشترک قدم می گذارید، باید یک سند مکتوب از آن داشته باشید. شما باید مجموعه ای از شرایط و ضوابطی که مورد توافق است را در قرارداد درج نمایید. این امر از سوء تفاهم ها جلوگیری می کند و امکان اقدام حقوقی برای طرفین را در صورت عدم تعهد به مفاد قرارداد، فراهم می کند.

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

نظرتان را ثبت کنید