عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی چیست؟

عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی چیست؟

بعد از امضای توافق نامه با قدرتهای بزرگ در قالب برجام این انتظار ایجاد شده است که از منابع بانکی و اعتباری خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده شود.

  • 28 تیر 1395
  • 4287
عوامل مهم در استفاده از فاینانس خارجی چیست؟

بعد از امضای توافق نامه با قدرتهای بزرگ در قالب برجام این انتظار ایجاد شده است که از منابع بانکی و اعتباری خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده شود.

همانگونه که می‌دانیم طرح توجیهی فنی اقتصادی یک پروژه را از سه بعد مختلف مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی مورد بررسی قرار می‌دهد. بدیهی است چنین طرحی باید منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی مورد قبول فایننسر یا منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی در فرمت بین المللی باشد.

بعد از امضای توافق نامه با قدرتهای بزرگ در قالب برجام این انتظار ایجاد شده است که از منابع بانکی و اعتباری خارجی در بخش‌های مختلف صنعتی استفاده شود. اما برای استفاده از این منابع اعتباری چه باید کرد؟ چه مستنداتی نیاز است؟ و چه عواملی در این فرآیند تاثیرگذار خواهند بود؟ در این بخش به عوامل مهم می‌پردازیم:

 

1- طرح توجیهی فنی اقتصادی یا طرح امکانسنجی‌Feasibility Study:

همانگونه که می‌دانیم طرح توجیهی فنی اقتصادی یک پروژه را از سه بعد مختلف مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی مورد بررسی قرار می‌دهد. بدیهی است چنین طرحی باید منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی مورد قبول فایننسر یا منطبق با سرفصل‌های طرح توجیهی در فرمت بین المللی باشد. در این طرح مطالعات بازار باید با جزئیات و به‌صورت قابل قبول انجام شده باشد و شاخص‌های اقتصادی مندرج در بخش مالی نیز باید به درستی محاسبه شده باشد. در بخش فنی دانش فنی، استانداردها، ماشین‌آلات، مجوزهای لازم و ... باید ذکر شود.

 

2- مالکان یا سهامداران پروژه Owners:

یکی از مسائل مهم که در معرفی پروژه باید مورد توجه قرار گیرد معرفی صاحبان و سهامداران پروژه است. این همان چیزی است که ما به آن اهلیت متقاضی می‌گوییم. فایننسر می‌‌خواهد سهامداران و صاحبان پروژه را بشناسد و بداند که آیا می‌تواند به چنین افرادی (حقیقی یا حقوقی) اعتماد کند و به آنها وام دهد؟ آیا آنها صلاحیت دریافت این وام را خواهند داشت؟ اگر دریافت کردند توان بازپرداخت آن‌را خواهند داشت؟ رزومه کاری، علمی و مالی سهامداران و مالکان، وابستگی‌های تشکیلاتی و سازمانی آنها از جمله مسائلی است که باید شرح داده شود.

 

3- تیم مدیران اجرایی:

اعضای هیأت مدیره، مدیرعامل، مدیران اجرایی و مشاوران فنی، همگی کسانی هستند که در کم و کیف اجرای پروژه دخیل خواهند بود. سوابق کاری، اجرایی و عملیاتی این افراد می‌تواند برای فایننسر خارجی اطمینان بخش باشد. سوال اصلی در این بخش این است که آیا تیم مدیریتی توان اجرای پروژه و در مراحل بعد بهره‌برداری از پروژه را دارد؟

 

4- ابعاد حقوقی و مالی:

معمولاً طرح توجیهی براساس تفاهمات و قرارداد تأمین مالی نوشته می‌شود. در اینجا فقط تاکید می‌شود که باید ابعاد مختلف حقوقی و مالی پروژه مشخص باشد. نوع سرمایه‌گذاری (قرضی یا غیر قرضی بودن)، سازوکار بازگشت سرمایه (BOT, BOO,BOOT,…) یا زمان بازگشت، دوره بازگشت ROI، دوره ساخت پروژه، زمان تنفس، وثیقه‌های لازم، مجوزهای لازم، حمایت‌های اجتماعی از طرف نهادهای دولتی، قاعده داوری از جمله مسائل مهم در این بخش به شمار می‌روند.

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد.

نظرتان را ثبت کنید