سرمایه‌تان را قاب کنید

سرمایه‌تان را قاب کنید

خاطرات، یکی از بزرگ‌ترین بهانه‌های انسان برای دمی نشستن و فکر کردن به روزهای تلخ و شیرین گذشته و ثبت این خاطرات برای یادآوری، راه‌ها و روش‌های گوناگونی را از گذشته‌های دور تا به امروز طی کرده است.

  • 6 مرداد 1394
  • 5963
سرمایه‌تان را قاب کنید

خاطرات، یکی از بزرگ‌ترین بهانه‌های انسان برای دمی نشستن و فکر کردن به روزهای تلخ و شیرین گذشته و ثبت این خاطرات برای یادآوری، راه‌ها و روش‌های گوناگونی را از گذشته‌های دور تا به امروز طی کرده است.

 

گزارشی در خصوص راه اندازی کارگاه تولید انواع قاب های pvc
سرمایه تان را قاب کنید

خاطرات، یکی از بزرگ ترین بهانه های انسان برای دمی نشستن و فکر کردن به روزهای تلخ و شیرین گذشته و ثبت این خاطرات برای یادآوری، راه ها و روش های گوناگونی را از گذشته های دور تا به امروز طی کرده است. نقاشی ها، عکس ها، فیلم ها و دست نوشته های بسیاری از تاریخ گذشتگان ما به جا مانده که همچنان ارزشمند و دوست داشتنی هستند. در این بین گرفتن عکس و قاب کردن آن به دیوار شاید یکی از رایج ترین و البته بهترین روش ها برای محافظت از خاطره روزهایی باشد که دوست شان داریم.

اگرچه در سال های اخیر انواع گوشی ها و رسانه های دیجیتال برای نگهداری عکس ها پدید آمده اند یا حتی قاب های دیجیتال در دنیا در حال فراگیر شدن هستند اما حتما همه شما تفاوت بین یک عکس دیجیتال را با عکسی که چاپ شده و روبه روی تان به دیوار آویخته شده به علاوه حسی را که به شما منتقل می کند درک می کنید. از این رو نمی توان گفت عمر قاب های عکس و نقاشی به سر آمده، تنها می توان گفت جنس این قاب ها از گذشته تا به امروز در حال پیشرفت است و به شکل های گوناگونی تولید می شوند.

سابقه 18 ساله قاب های امروزی

قاب های موجود در بازار امروز عموما از جنس pvc هستند که مهم ترین مزیت این قاب ها نسبت به جنس های دیگر قابلیت های شست وشو، تنوع رنگ و سهولت تولید این گونه قاب هاست. نخستین بار حدود 18سال پیش pvcها وارد ایران شدند و در ابتدا بیشتر پروفیل ها ترکیه ای بود و پس از آن ایرانی ها خود تولید بخش اعظمی از شمش های pvc را به عهده گرفتند و یک کارخانه تولیدی در رشت تاسیس شد و بازار این کار رو به فزونی گرفت و امروزه تعداد کارخانه های تولیدکننده پروفیل های قاب در ایران نزدیک به 10 کارخانه هستند اما همچنان بخشی از مواد اولیه قاب ها توسط تولیدکننده های قاب از کشورهای اروپایی، کره و ترکیه وارد می شود.

برای هر سلیقه ای، قاب تصویر موجود است

صادق برزگر، مدیر شرکت BIF که یکی از شرکت های تولیدکننده قاب های عکس است درخصوص جایگاه امروز قاب های عکس در منازل و دفاتر کار و... می گوید: جایگاه قاب در زندگی انسان یک جایگاه ویژه است و توجه خاصی به آن می شود و کاربرد آن تنها برای عکس نیست بلکه برای قاب کردن آینه، فرش های قیمتی، لوح های تقدیر، نقاشی ها، کارهای دستی و... هم مورد استفاده قرار می گیرد.

وی در خصوص میزان تولید کارگاه های تولیدکننده قاب می گوید: بخش اعظم تولید ما سفارش محور است و به درخواست مشتریان تولید می کنیم، همچنین حجم تولیدی کارگاه ها و تعداد خطوط تولید آنها متفاوت است. از این رو نمی توان گفت میزان تولید این قاب ها چه مقدار است.

آینده ساختمان های پروفیلی

امروزه به صورت بسیار محدودی پروفیل ها علاوه بر قاب ها در بخش های دیگری در ساختمان استفاده می شوند که البته به دلیل قیمت تمام شده بالا نسبت به سایر مواد مصرفی چندان به کار گرفته نمی شود، اما این کاربردها از جمله در داخل ساختمان یا برای تاج پرده ها در منازل است که می توان با تحقیقات کارشناسی و برآورد هزینه، نتیجه گرفت که آیا آینده بسیاری از مصالح ساختمانی می تواند از جنس PVC باشد یا خیر؟!

سرمایه های متغیر

برزگر در خصوص سرمایه های مورد نیاز برای ورود به بازار تولید قاب در کشور می گوید: همان طور که پیش تر گفتم ورود به این حوزه با توجه به حجم تولید و سفارشات شما بسیار متغیر است، ممکن است یک تولیدکننده در بازار امروز کلا 20 میلیون تومان سرمایه مالی داشته باشد و تولیدکننده دیگر 500 میلیون سرمایه کارش باشد. اما در مجموع برای راه اندازی یک خط تولید و خرید ماشین آلات مربوطه شما حداقل 5میلیون تومان برای خرید ماشین آلات نیاز دارید.

به تبع ورود این صنعت به کشور ماشین آلات مورد نیاز برای تولید هم در داخل تولید می شود و هم انواع خارجی آن در بازار وجود دارد که عموما انواع ایتالیایی آن کارایی بیشتر و عمر مفیدتری دارند، همچنین 5 میلیون تومان هم برای خرید پروفیل های اولیه نیاز است تا کار را شروع کنید. در خصوص متراژ کارگاه هم این متغیرها وجود دارد که می توانید در یک کارگاه 80متری کار را شروع کنید یا اگر کار گسترده ای مدنظرتان است، حداقل 500 متر کارگاه می خواهید به علاوه در کوچک ترین حالت شما نیاز به دونفر نیروی انسانی حاضر در کارگاه دارید. قیمت قاب ها هم بسته به نوع پروفیل و کیفیت کار از متری 2 هزار تا 30 هزار تومان متغیر است.

مهم ترین ویژگی که می توان برای این سرمایه گذاری در نظر گرفت قیمت مناسب آن است که اغلب هم مورد توجه خریداران قرار می گیرد، همچنین تنوع رنگ و طرحی که می توان روی شمش های پروفیل پیاده کرد با هیچ جنس دیگری قابل مقایسه نیست و شما برای انواع کارهای مختلف می توانید از طرح ها، مدل ها و رنگ های مختلف بهره بگیرید. درنهایت چون کار با چوب و آلومینیوم نیاز به فرد متخصص برای ساخت و تولید داشت اما تولید این قاب ها چون ماشین محور است چندان تخصصی نیاز ندارد و به خوبی می توان با مقداری سلیقه جایگاه خوبی در بازار پیدا کرد. اما مهم ترین عیب این کار برای تولیدکنندگان باسابقه بازار همان مزیت آخر است، در واقع بسیاری از افراد صرفا جهت کسب سود وارد بازار می شوند و با انواع بی کیفیت پروفیل های چینی، ضایعات مصرفی و طرح های قدیمی شروع به تحویل کارهای بی کیفیت در بازار می کنند و پس از مدتی هم زمین می خورند و کنار می کشند اما برگرداندن اعتماد به مشتری، گردن تولیدکننده های باسابقه و باوجدان می افتد.

مزیت ها و محدودیت ها

مدیر این شرکت در خصوص مهم ترین ویژگی های مثبت و منفی بازار تولیدکنندگان قاب می گوید: قیمت چوب در بازار بسیار بالاست و تولیدکننده های قاب از دیرباز به فکر جایگزین مناسبی برای قاب های چوبی بوده اند. مهم ترین ویژگی که می توان برای این سرمایه گذاری در نظر گرفت قیمت مناسب آن است که اغلب هم مورد توجه خریداران قرار می گیرد، همچنین تنوع رنگ و طرحی که می توان روی شمش های پروفیل پیاده کرد با هیچ جنس دیگری قابل مقایسه نیست و شما برای انواع کارهای مختلف می توانید از طرح ها، مدل ها و رنگ های مختلف بهره بگیرید. درنهایت چون کار با چوب و آلومینیوم نیاز به فرد متخصص برای ساخت و تولید داشت اما تولید این قاب ها چون ماشین محور است چندان تخصصی نیاز ندارد و به خوبی می توان با مقداری سلیقه جایگاه خوبی در بازار پیدا کرد.

اما مهم ترین عیب این کار برای تولیدکنندگان باسابقه بازار همان مزیت آخر است، در واقع بسیاری از افراد صرفا جهت کسب سود وارد بازار می شوند و با انواع بی کیفیت پروفیل های چینی، ضایعات مصرفی و طرح های قدیمی شروع به تحویل کارهای بی کیفیت در بازار می کنند و پس از مدتی هم زمین می خورند و کنار می کشند اما برگرداندن اعتماد به مشتری، گردن تولیدکننده های باسابقه و باوجدان می افتد.

وی همچنین می افزاید: شاید اگر این صنف اتحادیه مربوط به خود را داشته باشد تا بتواند به امور تولیدکنندگان نظارت کرده و توجه لازم را به خاطیان داشته باشد بازار این کار بهتر از وضعیت کنونی می شود، اما به نظرم آینده این سرمایه گذاری می تواند مناسب و روشن باشد.

برزگر در آخر درخصوص فرصت های صادراتی در این کار می گوید: در دنیا امروز با پیشرفت تکنولوژی و ماشین آلات پیشرفته، کشورهای دیگر همین قاب ها را با هزینه های پایین تر می سازند و از طرفی غالبا طرح ها و الگوهایی که در ایران ساخته می شوند از آنها گرفته می شود پس با وجود این دو مورد در حال حاضر قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را نداریم اما با سرمایه گذاری روی طرح های اصیل ایرانی یا پایین آوردن قیمت تمام شده می توان وارد گردونه رقابت شد که البته کار هر کسی نیست و نیاز است تا سرمایه گذار همه موارد مربوط به این حوزه، به علاوه سلیقه بازار مقابل را بشناسد.

منبع :روزنامه فرصت امروز

 

 

نظرتان را ثبت کنید