روش های عمومی تحقیقات بازار با چند روش

روش های عمومی تحقیقات بازار با چند روش

روش های عمومی تحقیقات بازار که کسب و کارها برای بررسی و تحقیقات بازار معمولا از یک یا چند روش تحقیقات بازار هم زمان استفاده می کنند.

  • 15 آذر 1394
  • 5495
روش های عمومی تحقیقات بازار با چند روش

راه های بسیاری برای انجام تحقیقات بازار وجود دارد، کسب و کارها برای بررسی و تحقیقات بازار معمولا از یک یا چند روش تحقیقات بازار هم زمان استفاده می کنند.

برای انتخاب روشهای تحقیقات بازار باید به نوع داده های مورد نیاز و میزان بودجه ای که به این کار اختصاص یافته توجه شود، در واقع بودجه تحقیقات بازار و کیفیت اعداد موردنیاز تعیین خواهد کرد که کدام تکنیک­ها برای کسب و کار شما مناسب است.

راه­های بسیاری برای انجام تحقیقات بازار وجود دارد، کسب و کارها برای بررسی و تحقیقات بازار معمولا از یک یا چند روش تحقیقات بازار هم زمان استفاده می­کنند.

روشهای عمومی تحقیقات بازار عبارتند از:

پیمایش ، گروه های تمرکز، مصاحبه های شخصی، مشاهده و آزمون میدانی.

برای انتخاب روشهای تحقیقات بازار باید به نوع داده های مورد نیاز و میزان بودجه ای که به این کار اختصاص یافته توجه شود، در واقع بودجه تحقیقات بازار و کیفیت اعداد موردنیاز تعیین خواهد کرد که کدام تکنیک­ها برای کسب و کار شما مناسب است.

1.تحقیقات بازار با روش پیمایش بازار (Surveys): با پرسشنامه مختصر و ساده، شما می توانید یک گروه نمونه که نشان دهنده بازار هدف تان است را تجزیه و تحلیل کنید. نمونه­ های بزرگتر، نتایج قابل اطمینان تری را خواهند داد.

نظرسنجی شخصی نوعی مصاحبه رودر رو است که معمولا در مکان های پر تردد مانند مراکز خرید انجام می­شود. آنها به شما اجازه می­دهند مواجه افراد با نمونه­ ای از محصولات، بسته بندی، و یا تبلیغات را رصد کنید و بلافاصله بازخورد دریافت کنید. نظرسنجی شخصی می­تواند پاسخ هایی با بیش از 90 درصد دقت تولید کند، اما آنها پر هزینه هستند. البته هرچه تعداد مصاحبه شونده بیشتر  بوده و براساس نیاز، پراکندگی کافی داشته باشند پاسخ های با کیفیت تری خواهیم داشت.

معمولا در این نوع نظرسنجی برای جلب توجه سئوال شونده و بهبود کیفیت جواب ها به شخص هدیه ای داده می شود.

نظرسنجی تلفنی ارزان تر از نظرسنجی شخصی بوده و گرانتر از ایمیل است. با این حال، با توجه به مقاومت پاسخگویی  مصرف کننده به تلفن، قانع کردن مردم برای شرکت در نظر سنجی تلفنی بسیار دشوار است. به طور کلی نرخ عملکرد پاسخ نظرسنجی تلفنی 50 تا 60 درصد است.

نظرسنجی ایمیلی یک راه نسبتاً ارزان برای رسیدن به مخاطبان وسیع است. آنها بسیار ارزان تر از نظرسنجی شخصی و نظرسنجی تلفنی هستند، اما منجر به تولید تنها 3 تا 15 درصد پاسخ صحیح می­شوند. با وجود نتایج کم، این نظر سنجی برای کسب و کارهای کوچک مقرون به صرفه است.

در نظر سنجی آنلاین معمولأ پاسخ ها به میزان زیادی غیر قابل پیش بینی و غیر قابل اعتماد هستند، چرا که شما هیچ کنترلی بر پاسخ دهندگان ندارید.اما این روش  یک نظرسنجی ساده و ارزان برای جمع آوری شواهد و جمع آوری نظرات مشتریان  و ترجیحات آنهاست.

2. تحقیقات بازار با روش گروه­های تمرکز (Focus groups):در گروه­های تمرکز، مدیر یک سری از سؤالات و عناوین یک بحث را در میان  گروهی از افراد (بین 4 و 15 نفر، به طور معمول 8 نفر)  مطرح  و رهبری می­کند. این جلسات در یک مکان بی طرف، معمولا با امکانات تجهیزات ضبط ویدیویی تشکیل می­شود. حداقل سه گروه لازم است و یک تا دو ساعت طول می کشد ، تا نتایج متعادل بدست آید.

3.تحقیقات بازار با روش مصاحبه شخصی(Personal interviews) : مانند گروه های تمرکز، مصاحبه­ های شخصی شامل سوالات بدون ساختار و باز است. این مصاحبه معمولا برای حدود یک ساعت بطول می انجامد و معمولا ثبت می­شود. گروه های تمرکز و مصاحبه های شخصی داده های ذهنی تری نسبت به پیمایش فراهم می­کنند. از نظر آماری نتایج قابل اعتماد نیست، بدان معنی که آنها معمولا نماینده بخشی به اندازه کافی بزرگ نیستند.

با این وجود، گروه تمرکز و مصاحبه شخصی بینش ارزشمندی از نگرش مشتریان می­دهد  و راه بسیار خوبی برای کشف مسائل مربوط به محصولات جدید و یا توسعه خدمات هستند.

4.تحقیقات بازار با روش مشاهده : (Observation)  پاسخ های فردی به نظرسنجی ها و گروه های تمرکز گاهی اوقات در تضاد با رفتار واقعی مردم است. وقتی مصرف کنندگان را در فروشگاه، محل کار، یا در خانه در عمل (با ضبط ویدیویی) مشاهده می­کنید، می­توانید چگونگی خرید و یا استفاده از یک محصول را رصد کنید. این به شما یک تصویر دقیق تری از عادات استفاده مشتریان و الگوهای خرید می­دهد.

5.تحقیقات بازار با روش آزمایش میدانی(Field trials) : قرار دادن یک محصول جدید در کنار محصولات مشابه در فروشگاه های منتخب برای تست پاسخ مشتری، می تواند بازخورد اولیه بازار را برای فروشندگان تصویر نماید. حتی پیشنهاد محصول به خریداران احتمالی از طرف فروشنده می­تواند شرایط یک فروش واقعی را ایجاد نماید.  این نوع تحقیقات بازار می­تواند در تغییرات محصول، تنظیم قیمت ها  و یا بهبود بسته­ بندی کمک کند.صاحبان کسب و کارهای کوچک باید سعی کنند با ایجاد تفاهم با صاحبان فروشگاه­ های محلی و وب سایت ها ، از امکانات آنها جهت  تست محصولات خود استفاده کنند.آرشیو مقالات

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد.

نظرتان را ثبت کنید