رشد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با اصلاح ساختار مالی بانک کشاورزی

رشد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با اصلاح ساختار مالی بانک کشاورزی

دبيركل خانه كشاورز پيشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالي بانك كشاورزي، سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي رشد خواهد كرد.

  • 4 تیر 1394
  • 2088
رشد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با اصلاح ساختار مالی بانک کشاورزی

دبيركل خانه كشاورز پيشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالي بانك كشاورزي، سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي رشد خواهد كرد.

دبيركل خانه كشاورز پيشنهاد داد: با اصلاح ساختار مالي بانك كشاورزي، سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي رشد خواهد كرد. به گزارش روابط عمومي بانك كشاورزي، عيسي كلانتري در نامه‌اي به اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهوری، با اعلام اين پيشنهاد افزود: بخش كشاورزي به لحاظ اينكه حدود 5/ 11 درصد توليد ناخالص داخلي و 22 درصد اشتغال نيروي كار كشور را به خود اختصاص داده و در توليد بسياري از محصولات باغي رتبه جهاني دارد، نقش مهمي در اقتصاد ملي ايفاد مي‌كند.

وی با بيان اينكه توسعه ظرفيت‌هاي توليدي و افزايش بهره‌وري عوامل توليد از عوامل موثر در رشد اقتصادي به ويژه بخش كشاورزي به شمار مي‌آيند، گفت: دسترسي به ظرفيت‌هاي بيشتر نيازمند سرمايه‌گذاري و استفاده از سرمايه‌ها و ظرفيت‌هاي موجود مستلزم وجود منابع مالي كافي است. دبير كل خانه كشاورز با اشاره به پايين بودن بهره‌وري آب در بخش كشاورزي خاطرنشان كرد: افزايش بهره‌وري و راندمان آبياري نه تنها تداوم توليد را در بخش كشاورزي تضمين مي‌كند بلكه معضل كمبود آب را نيز تعديل خواهد كرد. كلانتري اضافه كرد: افزايش بهره‌وري آب نيازمند سرمايه‌گذاري در سيستم‌هاي آبياري آب اندوز و اجراي روش‌هاي نوين آبياري است. وي يكي ديگر از چالش‌هاي پيش روي بخش كشاورزي را بالا بودن ضايعات در مراحل مختلف توليد و پس از توليد معرفي كرد و گفت: كاهش ضايعات كه تا 30 درصد نيز تخمين زده مي‌شود نياز به سرمايه‌گذاري در وسايل كاشت، داشت، برداشت و توسعه صنايع فرآوري، نگهداري و حمل‌و‌نقل دارد.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در ایران رشد نیافته است، افزود: در چنین شرایطی و به ناچار، بار اصلی تامین سرمایه برای بخش اقتصادی به عهده بانک‌ها است. کلانتری یادآور شد: بانک‌ها به دلیل مخاطراتی که بخش کشاورزی با آن مواجه است رغبت چندانی به پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان این بخش ندارند و تنها بانک کشاورزی عهده‌دار تامین مالي بخش کشاورزی است. دبیرکل خانه کشاورز گفت: بانک کشاورزی با جمع‌آوری سپرده‌های مردمی نهایت تلاش خود را برای ایفای مسوولیت‌های خود در قبال بخش کشاورزی به کار بسته است و انصافا خدمات ارزنده‌ای را تاکنون ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: در بازار رقابتی کنونی و وجود رقبای خصوصی که سپرده‌های مردمی را به شیوه‌های مختلف به سمت خود می‌کشانند، توقع بیشتر از بانک کشاورزی چندان منصفانه و کارساز نیست. دکتر کلانتری افزود: در شرایطی که تامین امنیت غذایی مردم کشور یک اصل اساسی است، انتظار می‌رود دولت به تامین منابع مالی بخش کشاورزی و تقویت بنیه مالی بانک کشاورزی کمک کند. بر اساس این گزارش دبیر کل خانه کشاورز در ادامه این نامه راهکارهایی را برای تحقق این امر به معاون اول رئیس‌جمهوری پیشنهاد داده است.

نظرتان را ثبت کنید