دوره آموزشی طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی وبین الملل

دوره آموزشی طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی وبین الملل

واحد آموزش موسسه سپینود شرق با همکاری روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» با یک دوره آموزشی با عنوان « طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی وبین الملل» برگزار می‌کند.

  • 6 مهر 1395
  • 4102
دوره آموزشی طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی وبین الملل

واحد آموزش موسسه سپینود شرق با همکاری روزنامه «دنیای ‌اقتصاد»... برگزار میکند

 طرح توجیهی فنی اقتصادی یا گزارش امکان‌سنجی حداقل مطالعه ای است که برای هر پروژه سرمایه‌گذاری باید انجام شود در این مطالعه طرح مورد نظر از سه منظر بازار، فنی و مالی به چالش کشیده می شود و عملا درست یا نادرست بودن سرمایه گذاری  و چشم انداز آینده پروژه به تصویر کشیده می شود. بنابراین در درجه اول خود بنگاه های اقتصادی به این مطالعات نیاز دارند و در درجه دوم برای ارائه به بانک ها، مشارکت کنندگان یا حتی سرمایه گذاران خارجی اهمیت دارد. استفاده از دستورالعمل ها و استانداردهای بانکی و بین المللی، جامع نگری و قابل اعتماد بودن  را در پی خواهد داشت.

واحد آموزش موسسه سپینود شرق با همکاری روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» با هدف ارتقای فعالیت‌‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی یک دوره آموزشی با عنوان « طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی و بین الملل» به مدت 8 ساعت، برگزار می‌کند.
طرح توجیهی فنی اقتصادی یا گزارش امکان‌سنجی حداقل مطالعه ای است که برای هر پروژه سرمایه‌گذاری باید انجام شود در این مطالعه طرح مورد نظر از سه منظر بازار، فنی و مالی به چالش کشیده می شود و عملا درست یا نادرست بودن سرمایه گذاری و چشم انداز آینده پروژه به تصویر کشیده می شود.
بنابراین در درجه اول خود بنگاه های اقتصادی به این مطالعات نیاز دارند و در درجه دوم برای ارائه به بانک ها، مشارکت کنندگان یا حتی سرمایه گذاران خارجی اهمیت دارد.
استفاده از دستورالعمل ها و استانداردهای بانکی و بین المللی، جامع نگری و قابل اعتماد بودن را در پی خواهد داشت.

در سال های گذشته پروژه های ناموفق زیادی در کشور ایجادشده اند که اگر مطالعات امکانسنجی و تدوین طرح توجیهی فنی اقتصادی مستند، واقعی و براساس استانداردهای بین المللی جدی گرفته می شد این پروژه ها منجر به شکست نمی شد. بسیاری از پروژه‌ها توجیه‌پذیری لازم را برای سرمایه‌گذاری ندارند، نکاتی که سرمایه‌گذاران متوجه آنها نیستند و فقط با نگاه جامع و متدولوژیک می توان از عارضه های آتی پیشگیری نمود.

اولین گام درفرآیند تامین مالی بانک های داخلی و خارجی و جذب سرمایه‌گذار چه در قالب تامین مالی و فایننس و چه در قالب قراردادهای مشارکتی (JV) اعم از BOT، BOO و ... تهیه طرح امکان سنجی (یا طرح توجیه فنی اقتصادی) Feasibility Study یا طرح کسب و کار Business Plan با استانداردهای بین المللی مناسب به شکل درست است.


کیفیت و دقت مستندات و قالب ارائه اطلاعات در موفقیت و نتیجه گیری جهت برآورد و پیش بینی درست و جذب سرمایه گذاران نقش پر اهمیتی دارد.
طرح امکان‌سنجی یا طرح توجیهی فنی – اقتصادی آینده بازار، فنی و مالی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی پروژه را به روشنی تصویر می کند و البته در فرآیند بررسی های عمیق درست یا نادرست بودن سرمایه‌گذاری ویا به عبارت مصطلح توجیه پذیر بودن پروژه به چالش کشیده می‌شود.


بنابراین در درجه اول خود بنگاه‌های اقتصادی به این مطالعات نیاز دارند و در درجه دوم برای ارائه به بانک‌ها، مشارکت‌کنندگان یا حتی سرمایه‌گذاران خارجی اهمیت دارد.استفاده از دستورالعمل‌ها و استانداردهای بانکی و بین‌المللی، جامع‌نگری و قابل اعتماد بودن را در پی خواهد داشت.این فرمت‌ها و استانداردهای بانکی و بین‌المللی می‌توانند نیازهای شکلی، کیفیت و انسجام اطلاعات ارائه شده در طرح‌های توجیهی را بهبود یا ارتقا بخشند. توجه به این استانداردها و کیفیت‌ها در نظام اعتباری بانکی داخلی و بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذاران به‌عنوان معیار اهلیت متقاضی قلمداد می‌شوند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مباحث و سرفصل‌های کلیدی موردنظر در این دوره شامل مواردی از جمله «نگاه سیستمی به مطالعات امکان‌سنجی، کیفیت در مطالعات امکان‌سنجی (طرح توجیهی)، مقایسه طرح امکان‌سنجی و طرح کسب و کار و جایگاه هریک، ویژگی‌های طرح مناسب برای سرمایه‌گذاری، بررسی اهلیت متقاضی» است.

متقاضیان و علاقه‌مندان به شرکت در این دوره آموزشی می‌توانند با بخش آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با شماره تلفن‌های ۸۷۷۶۲۴۱۱ و ۸۷۷۶۲۴۱۶ تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به سایت مرکز آموزش به

آدرس tc.den.ir مراجعه کنند.

نام مدرس دوره: محسن شریف

 تقویم آموزشی-طرح توجیهی فنی اقتصادی بر اساس استانداردهای بانکی وبین الملل

تهیه شده در موسسه سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

نظرتان را ثبت کنید