تنوع در سرمایه‌گذاری؛ راز بقای کسب‌وکارها ،سرمایه‌گذاری

تنوع در سرمایه‌گذاری؛ راز بقای کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاری

نگاهی به مطالعات و پژوهش‌های انجام شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که یکی از بهترین راه‌ها برای کسب ثروت و داشتن ثروت پایدار در آمریکا، سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار کوچک اما موفق است.

  • 14 تیر 1394
  • 3289
تنوع در سرمایه‌گذاری؛ راز بقای کسب‌وکارها، سرمایه‌گذاری

نگاهی به مطالعات و پژوهش‌های انجام شده در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که یکی از بهترین راه‌ها برای کسب ثروت و داشتن ثروت پایدار در آمریکا، سرمایه‌گذاری در یک کسب‌وکار کوچک اما موفق است.

سرمایه گذاری در کسب وکارهای کوچک فرصت خوبی برای افراد کوشا است تا با سرمایه کم اما تلاش زیاد شانس خود را در بازارهای سرمایه ای محک بزنند. در این گونه سرمایه گذاری ها فرد نقش یک خود راه انداز را دارد. او وظایف گوناگونی را خودش به عهده می گیرد، از تعمیر و تجهیز امکانات موردنیاز گرفته تا بستن قرارداد با شرکت های گوناگون.

نگاهی به مطالعات و پژوهش های انجام شده در سال های گذشته نشان می دهد که یکی از بهترین راه ها برای کسب ثروت و داشتن ثروت پایدار در آمریکا، سرمایه گذاری در یک کسب وکار کوچک اما موفق است.

دلایل این موضوع هم چندان پیچیده نیست:

• سرمایه گذاری در کسب وکارهای کوچک فرصت خوبی برای افراد کوشا است تا با سرمایه کم اما تلاش زیاد شانس خود را در بازارهای سرمایه ای محک بزنند. در این گونه سرمایه گذاری ها فرد نقش یک خود راه انداز را دارد. او وظایف گوناگونی را خودش به عهده می گیرد، از تعمیر و تجهیز امکانات موردنیاز گرفته تا بستن قرارداد با شرکت های گوناگون.
این همان کاری است که یک سرمایه گذار به تنهایی یا یک خانواده سرمایه گذار می توانند انجام دهند. در واقع آنها از سرمایه های جزئی شروع کرده، هر کدام گوشه ای از کار را می گیرند و صفرهای سود و ثروت را بیشتر می کنند.کسب وکارهای کوچک می توانند به برندها و کسب وکارهای بزرگ و نامدار تبدیل شوند. فروشگاه های وال مارت، مایکروسافت، ای بی، کوکاکولا و بسیاری برندهای نامدار امروز دستاورد سرمایه گذاری های کوچک افراد، خانواده های بی نام و نشان یا تعداد انگشت شماری از سرمایه گذارها هستند. سرمایه گذاری کوچک در این شرکت ها در آن زمان، امروز درآمدهای میلیارددلاری را برای کشورها، به ویژه آمریکا، ایجاد کرده است.

اما بخش تاریک این موفقیت این است که ثروت خانواده های سرمایه گذار در این کسب وکارهای کوچک اما موفق اغلب، اگر نگوییم همیشه، وابسته محض به یک نوع دارایی است. بدتر از آن اینکه، روند کار خیلی از بنیانگذاران کسب وکارهای کوچک و حتی بچه ها و نوه های شان به این ترتیب است که ماهانه پولی را دربیاورند تا بتوانند هزینه های ماه به ماه شان را تأمین کنند؛ چیزی که می تواند برای دوام یک کسب وکار بسیار خطرناک باشد.

با این حساب سرمایه گذار چکار می تواند بکند تا کسب وکار و سرمایه اش را از گزند اتفاق های بد نجات دهد؟ تنوع؛ این تنها راهی است که می تواند پاسخ بسیار خوبی به ما بدهد.

چند راه برای متنوع سازی وجود دارد:

در درآمدهای به دست آمده تان با سرمایه گذاری در بازارهای همسو با بازار اصلی تنوع ایجاد کنید. ساده تر جمله بالا این است که سرمایه گذاری در کسب وکارهای کوچک زمانی موفقیت آمیز است که میزان زیادی از نقدینگی را برای تان ایجاد کند. این پول می تواند در یک بازار یا پروژه سودده دیگر بازسرمایه گذاری شود. مثال این عملکرد، شرکت مارکوس است. این شرکت در سال 1935 به دست یک کارآفرین که مالک یک شهرک کوچک سینمایی بود تأسیس شد. او آنقدر سرمایه خود را گسترش داد تا اینکه این شهرک کوچک به ششمین شهرک سینمایی بزرگ در آمریکا تبدیل شد.

خیلی از خانواده ها چون این طور فراز و نشیب ها را دوست ندارند و دل شان نمی خواهد سرمایه شان به خطر بیفتد، پول حاصل از سرمایه گذاری اولیه را به جای اینکه دوباره در تولید استفاده کنند صرف خرید املاک یا ساخت هتل می کنند. البته که سرمایه گذاری در صنعت گردشگری خیلی هم خوب است اما آنچه بهتر است اینکه تنوع در سرمایه گذاری در بازارهایی باشد که به هم مرتبط هستند.

فروش کسب وکار برای تبدیل شدن آن به پول و سرمایه گذاری دوباره نقدینگی حاصل از فروش

یک راه دیگر ایجاد تنوع در سرمایه گذاری در کسب وکارها فروش کامل کسب وکار و استفاده از نقدینگی حاصل از آن برای یک پکیج سرمایه گذاری متنوع است. در این رویکرد البته خوبی ها و بدی هایی وجود دارد. بزرگ ترین خوبی این کار این است که وقتی کسب وکار خانوادگی است، می شود هر گوشه ای از کار و نه هر سهم آن را به یکی از اعضا سپرد. این تقسیم بندی باعث می شود تا اعضای خانواده با هم دچار مشکل نشوند. چون می شود با کمک یک خانواده یک کسب وکار راه انداخت اما نمی توان با اتکا به یک کسب وکار یک خانواده را دور هم جمع کرد.

بنابراین مهم ترین کار در چنین فضایی داشتن جرات و جسارت برای متنوع سازی کسب وکار است. کسانی که می خواهند در روزگار اکنون با سرمایه کم، کسب وکاری کوچک برای الان و بزرگ در آینده داشته باشند، بهترین راهکارشان این است که اصل تنوع را در آن مراعات کنند.

منبع :روزنامه فرصت امروز

آرشیو مقالات

 

نظرتان را ثبت کنید