تأثیرات مذاکرات بر بازارهای ایران

تأثیرات مذاکرات بر بازارهای ایران

هفته‌ای که گذشت هفته پرتنش و استرس برای مردم ایران درخصوص مذاکرات هسته‌ای بود، در این بین بیش از همه صاحبان کسب‌وکار هستند که منتظر نتایج مذاکراتند تا کسب‌وکارشان رونق بگیرد و خود را برای سرمایه‌گذاری‌های تازه آماده کنند.

  • 21 تیر 1394
  • 2639
تأثیرات مذاکرات بر بازارهای ایران

هفته‌ای که گذشت هفته پرتنش و استرس برای مردم ایران درخصوص مذاکرات هسته‌ای بود، در این بین بیش از همه صاحبان کسب‌وکار هستند که منتظر نتایج مذاکراتند تا کسب‌وکارشان رونق بگیرد و خود را برای سرمایه‌گذاری‌های تازه آماده کنند.

برخی بازارها شرایط مثبتی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد و برخی دیگر رو به افول و تنزل هستند. سرنخ امروز پیشنهاد برای ورود به یکی از حوزه‌ها و توجه به عدم ورود به یکی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری است.

هفته‌ای که گذشت هفته پرتنش و استرس برای مردم ایران درخصوص مذاکرات هسته‌ای بود، در این بین بیش از همه صاحبان کسب‌وکار هستند که منتظر نتایج مذاکراتند تا کسب‌وکارشان رونق بگیرد و خود را برای سرمایه‌گذاری‌های تازه آماده کنند.برخی بازارها شرایط مثبتی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان می‌آورد و برخی دیگر رو به افول و تنزل هستند. سرنخ امروز پیشنهاد برای ورود به یکی از حوزه‌ها و توجه به عدم ورود به یکی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری است.

کلاف اول

یکی از حوزه‌هایی که در کلاف امروز به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی پیشنهاد می‌شود ورود به حوزه صنایع معدنی است، در واقع به گفته کارشناسان در برنامه ششم باید ظرفیت تولید فولاد، مس و آلومینیوم به ترتیب به 40 میلیون تن، 410هزار و 800 هزار تن برسد.

همچنین مهدی کرباسیان در این خصوص گفته است: با اصلاح قوانین و تسهیل مقررات مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی می‌توان زمینه ورود سرمایه به بخش معدن و صنایع معدنی را برای کشور فراهم کرد. طی یک سال گذشته حدود 20 هزار میلیارد تومان از پروژه‌های ایمیدرو توسط بخش‌خصوصی مشارکت شد و چنانچه بازهم سرمایه‌گذار بخش غیردولتی متقاضی باشد، آماده مشارکت هستیم. وی افزوده: آماده هستیم تا چنانچه بخش‌خصوصی تمایلی به انجام فعالیت‌های معدنی در معادن کشف شده باشد، واگذار کنیم البته به شرطی که متقاضی اهلیت کار به لحاظ فنی و مالی را داشته باشد. ما هم در این کلاف، خطاب به سرمایه‌گذاران تاکید می‌کنیم فرآوری مواد معدنی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر علاوه بر محرومیت‌زدایی از مناطق محروم که عمدتا معادن در آنجاها واقع است، می‌توان زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و به‌دنبال آن رونق اقتصاد کشور را فراهم کرد.

کلاف دوم

در کلاف دوم امروز پیشنهاد برای احتیاط در ورود به یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری است، در واقع بحث مذاکرات هسته‌ای بر تعداد مشخصی از بازارها تاثیرات مثبت یا منفی می‌گذارد، در این بین بازار طلا یکی از بازارهایی است که در این مدت سیر نزولی داشته و همچنان هم منفی است. در واقع قیمت طلا در بازار ایران متاثر از بازار جهانی که خود منفی است و همچنین با تأثیر از مذاکرات هسته‌ای همچنان رو به افول است، از این رو به سرمایه‌گذاران پیشنهاد می‌شود برای ورود به این بازار یا افزایش سرمایه خود در بازار طلا، با تأمل بیشتری برخورد کنند.

همچنین اگر مذاکرات به توافق برسد انتظار می‌رود باز هم افت قیمت در بازار طلا داشته باشیم و سرمایه‌گذاران باید تا زمانی‌که نشانه واضحی از تغییر در بازار را ندیده‌اند خریدار و فروشنده کلان بازار نشوند. به هرحال اگر با هدف سرمایه‌گذاری و سوداگری قصد ورود به بازار طلا را دارید بهتر است یکی دو هفته دست نگه‌دارید تا بازار از تب و تاب هیجانات روانی متاثر از مذاکرات هسته‌ای بیفتد.

منبع: روزنامه فرصت امروز

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید