انواع طرح توجیهی- طرح توجیهی توسعه ای

انواع طرح توجیهی - طرح توجیهی توسعه ای

طرح های توجیهی به دو نوع توسعه ای و ایجادی تقسیم می شوند.طرح توجیهی توسعه ای چیست .

  • 18 اسفند 1394
  • 14190
انواع طرح توجیهی - طرح توجیهی توسعه ای

طرح های توجیهی به دو نوع توسعه ای و ایجادی تقسیم می شوند.طرح توجیهی توسعه ای جیست ؟

 

طرح های توجیهی به دو نوع طرح توجیهی توسعه ای و  طرح توجیهی ایجادی تقسیم می شوند. در این نوشتار سعی داریم تا به طور گسترده به هر یک از این دو نوع طرح توجیهی  بپردازیم.


    طرح توجیهی توسعه ای
طرح توجیهی توسعه ای، با هدف کشف نقاط قوت و ضعف یک کسب و کار موجود و یا سرمایه گذاری شده، صورت می گیرد. در این نوع طرح، فرصت ها و تهدیدهای موجود در محیط، منابع مورد نیاز برای افزایش خطوط تولید و گسترش میزان تولید محصولات و فرآورده ها بررسی و در نهایت چشم اندازی از موفقیت در حال حاضر و آنچه در آینده باید رخ دهد، ارائه می شود.


*    فاکتورهای مهم در طرح توجیهی توسعه ای


برای طرح توجیهی توسعه ای داشتن یک تاریخچه از کسب و کار و فعالیت هایی که برای پروژه صورت گرفته، شرح محصولات و خدمات، داشتن محاسباتی در حسابداری در طی یک دوره زمانی مشخص، اطلاعات مربوط به عملیات و مدیریت، تحقیقاتی در رابطه با بازار مصرف، واکنش و فیدبک مشتریان نسبت به محصولات و خدمات، داشتن اطلاعات مالی و الزامات قانونی، از مواردی است که وجود آنها برای بررسی و آنالیز آنچه در محیط پروژه انجام می شود، ضرورت دارد. استفاده از مقایسه دوره ای برای طرح توجیحی توسعه ای، می تواند یک روش مناسب جهت نشان دادن پیشرفت ها و پسرفت های پروژه در زمانهای مختلف باشد.


در کنار این پارامتر، می توان از مدل مدیریت استراتژیک (SWOT) استفاده کرد. در این مدل نقاط ضعف و قوت بطور مجزا در یک نمودار مشخص می شوند که در آن تمامی محدودیت‎ها‎ و امتیازات پروژه ثبت و سپس برای توسعه فعالیت سازمان در آینده، تصمیم گیری می‎شود.


براساس مدل مدیریت استراتژیک در تهیه طرح توجیهی توسعه، باید به تمام محدودیت‎ها‎ و امکانات در دسترس توجه کرد. بدون در نظر گرفتن مشکلات احتمالی و ناتوانی در پیش بینی معضلاتی که در آینده رخ می‎دهد، نمی‎توان برای توسعه پروژه گام برداشت و ممکن است پروژه در میانه راه با شکست مواجه شود. در مدل مدیریت استراتژیک، فرصتها و عوامل هموارکننده توسعه و گسترش فعالیت های سازمان، به تفکیک مشخص می شوند که با مقایسه میان این دو، می‎توان به یک بررسی و پیش بینی دقیق از توسعه دست پیدا نمود.

*    نحوه تهیه طرح توجیهی توسعه ای


برای تهیه انواع طرح توجیهی عواملی همچون موضوعات فنی، مالی، حقوقی، عملیاتی و مدیریت اهمیت پیدا می کنند. اما آنچه موجب تفاوت میان انواع طرح توجیهی می شود، نوع بهره برداری از این پارامترها است. در طرح های توجیهی توسعه ای، دو فاکتور مالی و فنی از اهمیت ویژه ای برخوردارند که در زیر به آنها می پردازیم:

 

طرح توجیهی ایجادی چیست؟


*   فاکتور فنی در طرح توجیهی توسعه ای


زمانی که پروژه احداث شده و در حال فعالیت است، در ارزیابی باید به بررسی تمامی اطلاعات فنی مربوط به هزینه هاي سرمایه گذاري که شامل هزینه هاي ثابت سرمایه گذاري، هزینه هاي قبل از بهره برداري و سرمایه در گردش است، پرداخته شود. این اطلاعات و داده ها باید با مستندات و مدارک بانکی همراه باشند تا بتوان یک بررسی دقیق و تحلیل جامعی را انجام داد. از سوی دیگر برای طرح توجیهی توسعه ای، هزینه های سالیانه تولید که در برگیرنده هزینه هایی از قبیل استهلاک، هزینه های تامین مالی، هزینه های خدماتی، سوخت و اداری هستند، باید بررسی شوند. بدین منظور باید هزینه های مذبور را طی یک دوره مشخص دسته بندی و با یکدیگر مقایسه کرد.


 
*   فاکتور مالی در طرح توجیهی توسعه ای


تجزیه و تحلیل مالی برای تهیه طرح توجیهی توسعه ای، پس از دریافت اطلاعات فنی انجام می شود. چرا که باید مشخص شود چه بخش هایی در پروژه مشغول فعالیت هستند که موجب صرف هزینه های مالی می شوند. در این صورت باید اطلاعات جامعی در رابطه با هزینه هایی که در حال حاضر در قسمت های مختلف صرف می شوند، کسب کرد. همچنین می توان هزینه ها را از میزان درآمد کسب شده در یک دوره مشخص، کم کرد و سپس سود پروژه را محاسبه نمود. در واقع در این قسمت هدف اصلی، مشخص کردن میزان سودی می باشد که پروژه برای مدیران به همراه داشته است.


 بررسی فاکتورهایی که عامل رشد درآمد سازمان بوده اند، در قسمت مالی طرح توجیهی توسعه ای می گنجد. این فاکتورها می توانند تقویت شوند و در آینده، در توسعه و افزایش درآمد و سود سازمان موثر واقع شوند. از سوی دیگر، اگر در نتیجه انجام طرح توجیهی توسعه ای، مشخص شود که سازمان با کاهش درآمد مواجه شده است، موارد و عواملی که موجب این روند منفی شده اند، شناسایی می شوند که می توان در آینده این عوامل را حذف کرد تا راه توسعه سازمان هموار شود.

 

 

 

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. .

نظرتان را ثبت کنید