الزامات تاسیس انواع شرکت مجاز در عمان

  • 31 فروردین 1402
  • 966
الزامات تاسیس انواع شرکت مجاز در عمان

موسسین نمی‌توانند سهام خود را قبل از انتشار گزارش مالی شرکت برای دو سال متوالی از تاریخ ثبت آن واگذار کنند

 

الزامات تاسیس انواع شرکت مجاز در عمان


بسته به حجم سرمایه کسب و کار، اهداف طرفین درگیر و نوع تجارت، رایج‌ترین اشکال شرکت‌های تجاری مورد استفاده در عمان عبارتند از: شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، شرکت سهامی بسته (SAOC)، شرکت سهامی عمومی (SAOG)، سرمایه گذاری مشترک و مشارکت عمومی.


تاسیس شرکت سهامی


موسسین شرکت سهامی نمی‌توانند کمتر از 30% سهام شرکت و حداکثر 60% سهام را پذیرفته باشند. اگر شرکتی به سهامی عام تبدیل شود، حداکثر 75 درصد است. در برخی موارد، مقامات ممکن است به درصد بالاتری مجوز دهند. شرکت‌های تحت مالکیت کامل دولت و شرکت‌های هلدینگ نیز از درصد مقرر مستثنی هستند. موسسین نمی‌توانند سهام خود را قبل از انتشار گزارش مالی شرکت برای دو سال متوالی از تاریخ ثبت آن واگذار کنند. این دوره توسط مراجع ذی‌ربط به یک سال دیگر قابل تمدید است. طبق قانون جدید، شرکت هلدینگ برخلاف وضعیت قبلی که در آن شرکت هلدینگ دارای اختیارات شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی بود، به شکل شرکت سهامی خواهد بود.


سرمایه سهام


حداقل سرمایه سهام صادر شده مورد نیاز:


* شرکت سهامی عام - OMR 2,000,000
* شرکت سهامی بسته - OMR 500,000


شرکت می تواند از طریق مجمع عمومی فوق‌العاده:


• افزایش سرمایه مجاز
• افزایش سرمایه سهام صادر شده
• در طول افزایش، شرکت می تواند سرمایه سهام خود را حداکثر تا سقف 5% از این انتشار به کارکنان اختصاص دهد.


مسئولیت تضامنی


هیأت مدیره و بازرسان شرکت سهامی مسئول خسارات ناشی از عدم انجام اقدامات لازم برای حفظ سرمایه شرکت خواهند بود. در صورت از دست دادن 25% سرمایه شرکت، هیئت مدیره موظف است اقدامات لازم را جهت رفع علل این زیان و احیای سودآوری شرکت انجام دهد. در صورتی که شرکت 50% سرمایه خود را از دست بدهد باید مجمع عمومی فوق العاده تشکیل شود تا تصمیم لازم در این خصوص اتخاذ شود. جلسه باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخی که هیئت مدیره زیان سرمایه را تأیید کرده است تشکیل شود.


ساختار هیئت مدیره


کلیه اعضای هیأت مدیره باید افراد از نظر حقوقی غیرموظف باشند. حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره مطابق جدول زیر است:


اعضای هیئت مدیره نباید کمتر از:
• 5 برای شرکت‌های سهامی عام و کمتر از 3 برای شرکت های سهامی بسته.
• در شرکت‌های سهامی بسته و باز تعداد اعضای هیئت مدیره نمی تواند از 11 نفر بیشتر شود.
کلیه مدیران باید غیر موظف باشند. آنها از دخالت در امور روزمره و مستقیم عملیاتی شرکت منع می شوند. مدیری در صورت عدم حضور در 3 جلسه متوالی قانوناً استعفا داده است، مگر اینکه عذر قابل قبولی برای هیئت مدیره ارائه شده باشد.


شرکت‌های با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود متشکل از تعدادی شخص حقیقی یا حقوقی است که کمتر از دو و بیشتر از پنجاه نفر نباشد. مسئولیت آنها در قبال تعهدات شرکت به نسبت سهم آنها در سرمایه خواهد بود.

 

تهیه شده در گروه مطالعات راهبردی سپینود شرق

نظرتان را ثبت کنید