اعتبار اسناد داخلی( ال سی «LC» داخلی)

اعتبار اسناد داخلی( ال سی «LC» داخلی)

اعتبار اسناد داخلی(LC) اگرچه یک ابزار بانکی کارآمد برای تسهیل مبادلات تجاری به شمار می رود اما در واقع می تواند به نوعی تامین مالی بازرگانی نیز به حساب آید .

  • 4 بهمن 1395
  • 47125
اعتبار اسناد داخلی( ال سی «LC» داخلی)

اعتبار اسناد داخلی اگرچه یک ابزار بانکی کارآمد برای تسهیل مبادلات تجاری به شمار می رود ..

اعتبار اسنادی داخلی(LC) نوعی شيوه پرداخت از طریق سیستم بانکی کشور ميباشد که  بانک گشایش‌کننده بنا به درخواست متقاضی (خريدار يا کارفرما) بصورت قطعی و برگشت ناپذير متعهد ميگردد در قبال تحويل کالا يا ارائه خدمت از سوی ذينفع (فروشنده يا پيمانکار) به متقاضی و ارائه اسناد آن به بانک تعيين شده، وجه آن کالا يا خدمات را در سررسيد توافق شده به ذينفع پرداخت نمايد، به شرط آن که ذينفع اعتبار شرايط مقرر در اعتبار اسنادی را رعايت نموده و اسناد مقررشده را طبق شرايط اعتبار در موعد مقرر به بانک ارائه نمايد.

اعتبار اسناد داخلی(LC) اگرچه یک ابزار بانکی کارآمد برای تسهیل مبادلات تجاری به شمار می رود اما در واقع می تواند به نوعی تامین مالی بازرگانی نیز به حساب آید .
با گسترش روز افزون تعاملات و مبادلات تجاری در سطح جهان و توسعه قابل توجه مناطق آزاد تجاری در کشورها ، دايره شمول مقررات بين المللی در زمينه اعتبارات اسنادی و شرايط بازرگانی، از فعاليتهای تجاری بين کشورها به کليه فعاليتهای بين المللی و مبادلات تجاری داخلی کشورها نيز توسعه یافته است.


اعتبار اسنادی داخلی(LC) :
•    اعتبار اسنادی داخلی(LC) نوعی شيوه پرداخت از طریق سیستم بانکی کشور ميباشد که  بانک گشایش‌کننده بنا به درخواست متقاضی (خريدار يا کارفرما) بصورت قطعی و برگشت ناپذير متعهد ميگردد در قبال تحويل کالا يا ارائه خدمت از سوی ذينفع (فروشنده يا پيمانکار) به متقاضی و ارائه اسناد آن به بانک تعيين شده، وجه آن کالا يا خدمات را در سررسيد توافق شده به ذينفع پرداخت نمايد، به شرط آن که ذينفع اعتبار شرايط مقرر در اعتبار اسنادی را رعايت نموده و اسناد مقررشده را طبق شرايط اعتبار در موعد مقرر به بانک ارائه نمايد.
•    اعتبار اسنادی داخلی به ريال گشايش ميگردد و مقصد کالا و يا خدمت، اقامتگاه بانکهای مرتبط، متقاضی و ذينفع آن در داخل مرزهای جغرافيايي جمهوری اسلامی ايران واقع است.
•    اعتبار اسنادی داخلی برگشت ناپذير ميباشد و هرگونه تغيير در شرايط اعتبار و يا ابطال آن با موافقت و رضايت متعاملين (فروشنده و خريدار) امکان پذير است.

انواع اعتبار اسنادی داخلی


اعتبار اسنادي داخلی ديداري:
در اين نوع اعتبار اسنادی داخلی ، بانک گشايش کننده متعهد است وجه اسناد ارائه شده توسط ذينفع را بلافاصله پس از بررسی و احراز انطباق  اسناد با شرايط اعتبار، به وی پرداخت نمايد.

اعتبار اسنادي داخلی مدت‌دار:
در اين نوع اعتبار اسنادی داخلی، براساس قرارداد منعقده يا پيش فاکتور صادره و حسب توافق طرفين،  بهای کالا و خدمات موضوع اعتباراسنادی داخلی در سررسيد معين توافق شده پرداخت خواهد شد.  بانک گشايش کننده متعهد است وجه اسناد مطابق ارائه شده توسط ذينفع را در سررسيد تعيين شده پرداخت نمايد.


ويژگيها و مزايای اعتبار اسنادی داخلی:
مزايای استفاده از اعتبارات اسنادی داخلی  برای فعالان اقتصادی به شرح ذيل ميباشد:
•    تسهيل و توسعه مبادلات بازرگانی با طرفهای تجاری از طريق سيستم بانکی.
•    کاهش ريسک خريدار و فروشنده در معاملات بازرگانی و احراز اطمينان از حسن انجام تعهدات طرف مقابل.
•    کاهش هزينه های مالی در قراردادهای تجاری
•    کاهش نياز واحدهای بازرگانی و توليدی به نقدينگی
•    کاهش ريسک مالی فروشندگان و پيمانکاران و تسريع در وصول مطالبات ايشان
•    افزايش اعتبار مشتری  نزد سیستم بانکی
•    برخورداری از تسهیلات بانکی برای تامين مواداوليه و سرمايه درگردش
•    بهره مندی از خدمات تخصصی نظير اعتبارات اتکايي، اعتبار انتقالی،‌ یوزانس داخلی، تنزيل اعتباراسنادی و....

نکات قابل توجه در اعتبارات اسنادی داخلی:
استفاده مفید اعتباراسنادی باتوجه به مزایای بسیاری که برای فعالان اقتصادی درعرصه تولید و بازرگانی دارد، نیاز به تخصص و آشنایی فنی با اصطلاحات و مقررات بازرگانی و‌ بانکی داخلی  و بین‌المللی دارد. عدم آشنایی کافی به مقررات و کاربردهای انواع اعتبارات اسنادی باعث از دست رفتن فرصتهای ذیقیمت این عرصه می‌گردد. لذا به فعالان اقتصادی توصیه میگردد که قبل از استفاده از خدمات اعتبارات اسنادی، از راهنمایی و مشاوره متخصصان امر در این زمینه بهره‌مند گردند.

تهیه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. . 

 
 

نظرتان را ثبت کنید