اصول رهبری در شرایط بحران در شرایط بحرانی فرصت بسازید

اصول رهبری در شرایط بحران در شرایط بحرانی فرصت بسازید

بیشتر مدیران و رهبران نباید تنها در مقام دستور دادن باشند. آنها باید بتوانند در شرایط دشوار و بحرانی تصمیمات درست اتخاذ کنند.

  • 3 مرداد 1394
  • 4478
اصول رهبری در شرایط بحران در شرایط بحرانی فرصت بسازید

بیشتر مدیران و رهبران نباید تنها در مقام دستور دادن باشند. آنها باید بتوانند در شرایط دشوار و بحرانی تصمیمات درست اتخاذ کنند.

نتیجه ریسک دو حالت می تواند باشد؛ یا موفقیتی بزرگ یا شکست و بحران. اگر مدیر برای دوران بحران خود نیز برنامه داشته باشد، می تواند در فرصت های به وجود آمده در کسب وکارش ریسک کرده و از عواقبش نترسد. اگر می خواهید درباره بحث مدیریت و رهبری در شرایط بحران بیشتر بدانید، گزارش امروز را دنبال کنید.

بیشتر مدیران و رهبران نباید تنها در مقام دستور دادن باشند. آنها باید بتوانند در شرایط دشوار و بحرانی تصمیمات درست اتخاذ کنند. امروزه با پیچیده شدن محیط و پویایی سریع آن، هرلحظه امكان بروز یك بحران برای سازمان وجود دارد. تشخیص شکاف فرصت های کسب وکار و دانش درباره حل مسائل و شناسایی پتانسیل هایی که در این شکاف ها قرار می گیرد، یکی از وظایف مدیریت و رهبری است. به دلیل اینکه بازارهای امروزی مدام در حال تغییر است، تمرکز و اولویت دهی برای حل مسائل و چگونگی حل آنها فرآیندی پیچیده است. در سازمان های امروزی نیازمند مدیری هستیم که از ریسک کردن نترسد.

نتیجه ریسک دو حالت می تواند باشد؛ یا موفقیتی بزرگ یا شکست و بحران. اگر مدیر برای دوران بحران خود نیز برنامه داشته باشد، می تواند در فرصت های به وجود آمده در کسب وکارش ریسک کرده و از عواقبش نترسد. اگر می خواهید درباره بحث مدیریت و رهبری در شرایط بحران بیشتر بدانید، گزارش امروز را دنبال کنید.داشتن سرمایه فکری

در دنیای امروزی محل های کار، سیار، قابل انعطاف و متنوع تر از قبل شده است. بسیاری از مدیران فرصت هایی که در دل بحران ها وجود دارد را نمی بینند. در این حالت مدیران فاقد سرمایه فکری و دانستن چگونگی حل مسائل هستند. آنها نمی توانند منطبق با شرایط بحرانی که وجود دارد، از منابع و نیروهای انسانی موجود استفاده بهینه کرده و فرصت موجود را شکار کنند. مدیران معمولا مسئولیت خود را نسبت به افزایش پتانسیل نیروهای شان فراموش می کنند. تنها 32درصد از مدیران و رهبران خود را به عنوان عامل تغییر می بینند. برای اینکه بتوانید از شرایط بحرانی و ناخواسته عبور کنید اول از تغییر خودتان شروع کنید. با تغییر نگرش و برنامه ریزی جدید درهای جدیدی به روی تان باز خواهد شد.

ایجاد فرصت در دل بحران

در یك موقعیت بحرانی، فرهنگ سازمان تغییر یافته و به سمت یك فرهنگ خلاق و متغیر گرایش پیدا می‏كند. این امر خود باعث ایجاد فرصت‏هایی جهت حفظ و تداوم حیات سازمان می شود. به عنوان مثال بحران مالی آسیای جنوب شرقی در چند سال پیش، شوك بزرگی برای اقتصاد این كشورها به همراه داشت، اما تحقیقات نشان می‏دهد كه این بحران‏ها در عین حال فرصت‏هایی را به همراه داشتند كه منجر به شكوفایی اقتصاد آنان شد. بنابراین هنگام مواجهه با یك وضعیت نمی‏توان مطمئن بود كه وضعیت مذكور یك محدودیت (تهدید) محسوب می شود یا یك موقعیت (فرصت). برای مثال گاهی فرصت‏های از دست رفته، در مراحل بعدی مسائلی را برای سازمان ایجاد می‏كنند، همچنین گاهی هنگام مواجهه با یك محدودیت، فرصت‏های جدیدی ایجاد می شود. به همین دلیل برخی از مدیران بر این باورند كه در دل هر مسئله، فرصتی نهفته است.

برنامه ریزی صحیح و تلاش مستمر

معمـــولا شرایط اقتصادی و سیاسی بحرانــی و آشفته همیشــــه باعث ناامیدی مدیران و کارآفرینان می شود درصورتــــی که بر عکس است و افراد دانا در چنین شرایطی می توانند با شناسایی فرصت ها در مدت کوتاهی موفق عمل کنند. در چنین شرایطی اکثر مدیران خود را در گیر مسائل حاشیه ای کرده و تمرکز و تسلط خود را روی کسب و کار خود از دست می دهند و هر روز هراسان تر، بی انگیزه تر، ضعیف تر و نامید تر از قبل می شوند و فرصت های طلایی پیش پای خود را نمی بینند و برنامه ریزی و تلاش مستمر خود را از دست می دهند. در این شرایط با تمرکز و برنامه ریزی صحیح و تلاش مستمر می توانید از رقبای خود پیشی بگیرید و سهم بیشتری از بازار و مشتریان را متعلق به خود کنید. در زیر به چند نمونه از این راهکارها اشاره می شود.

مدیریت هزینه ها

نخستین کاری که در شرایط بحرانی باید انجام داد، مدیریت هزینه هاست. منظور از مدیریت هزینه ها کاهش یا به صفر رساندن هزینه ها نیست در واقع باید هزینه ها را اولویت بندی کرد. در اکثر شرکت ها برای مدیریت بحران فورا هزینه تبلیغات را کاهش می دهند که این خود می تواند ضربه جبران نشدنی را به پیکره آن کسب و کار وارد کند. در شرایط بحرانی داشتن تبلیغات اثر بخش و حساب شده نقش رگ حیاتی یک کسب و کار را دارد.

تعدیل نیرو

نیروهای انسانی کارآمد، آموزش دیده و متخصص سرمایه های ارزشمند یک کسب و کار هستند. اگر در شرایط بحرانی آخرین گزینه شما تعدیل نیرو است، نیرو هایی را تعدیل کنید که با آموزش هم به کارایی مطلوب نمی رسند. در عوض افراد متخصصی را استخدام کنید که رقبای تان آنها را اخراج کرده اند.

وقت گذاشتن برای مشتریان قدیمی

برای مشتریان قدیمی تان وقت بگذارید، به ملاقات آنها بروید و با آنها گپ بزنید با این کار از چالش ها و مشکلات آنها و همکارانشان با خبر می شوید، در شرایط بازار قرار می گیرید و با همفکری می توانید راهکار هایی برای حل مشکلات شان پیدا کنید. حل مشکلات مشتریان در واقع باعث حل شدن مشکلات کسب و کار ما خواهد شد چرا که مشتری هر چقدر هم که وفادار باشد اگر توان مالی نداشته باشد از ما خرید نخواهد کرد، کمک کنید مشتریان تان گردش مالی داشته باشند.
مدیران معمولا مسئولیت خود را نسبت به افزایش پتانسیل نیروهای شان فراموش می کنند. تنها 32درصد از مدیران و رهبران خود را به عنوان عامل تغییر می بینند. برای اینکه بتوانید از شرایط بحرانی و ناخواسته عبور کنید اول از تغییر خودتان شروع کنید. با تغییر نگرش و برنامه ریزی جدید درهای جدیدی به روی تان باز خواهد شد

منبع: روزنامه فرصت امروز


 

نظرتان را ثبت کنید