آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟

عوامل مختلفی مشخص می‌کند آیا استخراج بیت‌کوین معامله سودآوری است یا خیر. این عوامل شامل هزینه برق برای روشن کردن دستگاه ماینینگ ، تعمیر و نگهداری و سختی شبکه می‌شود.

  • 17 شهریور 1398
  • 3207
آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟

در صورتی که قیمت بیت‌کوین‌ها از هزینه استخراج فراتر برود ماینرها می‌توانند سود کنند. با تغییرات اخیر در تکنولوژی و ایجاد مراکز استخراج حرفه‌ای با قدرت محاسباتی عظیم، این سوال مطرح است که آیا استخراج بیت‌کوین همچنان سودآور است؟

مهمترین عامل هزینه ای استخراج بیت کوین، هزینه برق مصرفی است و تعرفه برق مصرفی یکی از عوامل تعیین کننده اساسی سوده یا زیان ده بودن طرح می باشد.

استخراج بیت‌کوین به فرایند کسب بیت‌کوین در ازای تأیید صحت برای تراکنش‌های بیت‌کوین گفته می‌شود. این تراکنش‌ها امنیت شبکه بیت کوین را فراهم می‌کند که به نوبه خود با دادن بیت کوین به ماینرها (استخراج کنندگان) پاداش می‌دهد. در صورتی که قیمت بیت‌کوین‌ها از هزینه استخراج فراتر برود ماینرها می‌توانند سود کنند. با تغییرات اخیر در تکنولوژی و ایجاد مراکز استخراج حرفه‌ای با قدرت محاسباتی عظیم، این سوال مطرح است که آیا استخراج بیت‌کوین همچنان سودآور است؟


عوامل مختلفی مشخص می‌کند آیا استخراج بیت‌کوین معامله سودآوری است یا خیر. این عوامل شامل هزینه برق برای روشن کردن دستگاه ماینینگ ، تعمیر و نگهداری و سختی شبکه می‌شود. سختی شبکه در هش‌ها(Hash) در هر ثانیه از تراکنش اعتبار بیت‌کوین اندازه‌گیری می‌شود. هش مبنای اندازه گیری سرعت استخراج است. زمانی که ماینرهای بیشتری وارد می‌شوند سختی شبکه تغییر می‌کند زیرا شبکه طراحی شده است تا سطح مشخصی از بیت‌کوین در هر ده دقیقه را تولید کنند. زمانی که ماینرهای بیشتری وارد بازار می‌شوند، سختی شبکه افزایش می‌یابد، تا اطمینان حاصل گردد که سطح ایستا است.


اجزاء استخراج بیت‌کوین


پیش از ظهور نرم‌افزار جدید استخراج بیت‌کوین در 2013، استخراج معمولا بوسیله کامپیوترهای شخصی انجام می‌گرفت. اما قطعات مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) بیش از 100 برابر ظرفیت کامپیوترهای شخصی را پیشنهاد می‌دهد، و دیگر بهره‌گیری از کامپیوترهای شخصی برای استخراج بیت‌کوین بیهوده و غیرمعمول شده است. اما با این دستگاه‌های جدید مسائلی مطرح شده که آیا با وجود هزینه بالا برای به کارگیری این تجهیزات و فقدان دسترسی به دستگاهها استخراج بیت کوین همچنان سود آور است یا خیر؟


سودآوری قبل و بعد از ASIC

 

قدیمی‌ترها (مثلا در 2010) که برای استخراج بیت‌کوین فقط از کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کردند قادر بودند تا به شیوه‌های مختلف سود ببرند. اولا این افراد صاحب سیستم‌های خود بودند، بنابراین هزینه‌ای برای خرید دستگاه ماینینگ نمی‌پرداختند. آنها می‌توانستند محیط کامپیوترهای خود را تغییر دهند تا به طور مؤثرتر و با تنش کمتر کار کنند. ثانیا اینها به روزهای قبل از مراکز استخراج بیت‌کوین حرفه‌ای با قدرت محاسباتی عظیم که وارد گود شدند برمی‌گردد. این استخراج کنندگان فقط باید با سیستم‌های کامپیوتری رقابت می‌کردند. رقابت پا یا پای پیش می‌رفت. حتی زمانی که هزینه برق بر اساس منطقه جغرافیایی فرق می‌کند، این تفاوت برای بازداشتن افراد از استخراج کافی نبود.


بعد از ورود ASICها، بازی تغییر کرد. اکنون افراد با مراکز استخراج بیت‌کوین بزرگ رقابت می‌کردند که قدرت محاسباتی بیشتری داشتند. سودهای استخراج با هزینه‌هایی همچون خرید دستگاه ماینینگ، پرداخت هزینه‌های انرژی بیشتر برای به کار انداختن تجهیزات جدید و سختی شبکه در استخراج، کم می‌شد.

 

ماینر-بیت کوین
سودآوری بیت کوین در حال حاضر


استخراج بیت‌کوین می‌تواند همچنان معنی‌دار و برای افراد سودآور باشد. تجهیزات به سادگی به دست می‌آید و دستگاه‌های ماینینگ کارای متعددی در دسترس هستند. برای مثال، بعضی از دستگاه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا محیط کار را تغییر دهند تا هزینه های انرژی را کاهش دهند، در نتیجه هزینه‌های کلی کاهش می‌یابد. ماینرهای آینده باید تحلیل هزینه/ سود را داشته باشند تا پیش از خرید تجهیزات با هزینه‌های ثابت هزینه سود و زیان را درک کنند.

متغیرهایی که باید حساب شوند موارد زیر هستند:


• هزینه نیرو: هزینه برقتان چقدر می‌شود؟ توجه کنید که هزینه‌ها با توجه به فصل، ساعت، روز و عوامل دیگر تغییر می‌کند. می‌توانید این اطلاعات را روی قبض برق ببینید که به واحد kWh است.


• کارایی: سیستمتان چه اندازه نیرو بر حسب وات مصرف می‌کند؟
• زمان: مدت زمان مورد نظر که صرف استخراج خواهید کرد چقدر است؟
• ارزش بیت‌کوین: ارزش بیت‌کوین به دلار آمریکا یا پول‌های رسمی دیگر چقدر است؟


*****چندین وبسایت‌ برای محاسبه سود وجود دارد که ماینرها برای تحلیل سود استخراج بیت‌کوین از آن استفاده می‌کنند. نتیجه این حسابگرها اندکی نسبت به هم فرق دارند و بعضی پیچیده‌تر هستند.
از جمله این وبسایتها میتوان به

https://arzdigital.com

https://tehranminer.com 

https://novinminer.com

اشاره نمود.


با استفاده از سطح هزینه‌های مختلف برای هزینه برق و تعداد بیت‌کوین‌ها چند بار تحلیل را انجام دهید. بعلاوه سختی شبکه را تغییر دهید تا ببینید چگونه بر تحلیل اثر می‌گذارد. مشخص کنید استخراج بیت‌کوین تا چه اندازه برایتان سودآور است – یعنی هزینه سود و زیانتان چقدر می‌شود.


افراد می‌توانند برای انجام مبادلات بیت کوینی وارد استخر استخراج شوند. منظور از استخر استخراج، گروهی از ماینرها هستند که با هم کار می‌کنند و سود را به اشتراک می‌گذارند. این روند می‌تواند سرعت را افزایش دهد و سختی شبکه در استخراج را کاهش می‌دهد و سودآوری سرعت می‌یابد.


سرمایه گذاری در بیت‌کوین‌ها


تعداد زیادی از حامیان بیت‌کوین معتقدند که ارز دیجیتال در آینده رواج می‌یابد. کسانی که بر آن صحه می‌گذارند معتقدند سیستم دستمزد بدون پرداخت (no-fee payment) و سریع‌تری را برای تراکنش‌ها در سراسر جهان تسهیل می‌کند. گرچه هیچ حکومت یا بانک مرکزی از بیت‌کوین حمایت نمی‌کند اما می‌تواند با پول‌های سنتی مبادله شود؛ در واقع نرخ مبادله‌ ایش در برابر دلار سرمایه‌گذاران بالقوه و تاجران علاقمند به پول رایج را جذب می‌کند.

 

در واقع یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین آن است که می‌توانند گزینه جایگزینی برای پول ملی و کالاهای سنتی همچون طلا باشند.


در مارس 2014، IRS اعلام کرد تمام ارزهای مجازی، از جمله بیت‌کوین‌ها، به عنوان دارایی و نه پول، شامل مالیات می‌شوند. سود و زیان‌های بیت‌کوین‌ها به عنوان سرمایه همچون سود و زیان سرمایه درک می‌شود، در حالی که بیت‌کوین‌ها به عنوان دارایی موجب سود و زیان‌های معمولی خواهند شد.


همچون هر دارایی دیگر، اصل خرید ارزان و فروش بالا در مورد بیت‌کوین نیز صدق می‌کند. متداول‌ترین روش ازدیاد پول از طریق خرید در مبادله بیت‌کوین است، اما راه‌های دیگری برای کسب بیت‌کوین وجود دارد. اینجا گزینه‌های چندی را می‌آوریم، که طرفداران بیت کوین می‌توانند جستجو کنند.

 

طرح توجیهی بیت کوین

 

خطرات سرمایه‌گذاری بیت‌کوین


گرچه بیت‌کوین به مثابه سرمایه‌ گذاری سهامی معمول طراحی نشده بود (هیچ سهامی در نظر گرفته نشد)، بعد از آنکه در می 2011 و دوباره در نوامبر 2013 به سرعت بر بهای آن افزوده گشت بعضی از سرمایه‌گذاران به سمت ارز دیجیتال کشیده شدند. بنابراین بسیاری از افراد بیت‌کوین را بیشتر برای ارزش سرمایه‌ای آن خریداری کردند تا به عنوان وسیله مبادله.


اما فقدان ارزش تضمین شده آن و ذات دیجیتالی‌ آن به معنی خرید و استفاده از بیت‌کوین‌ها خطرات متعددی را به دنبال می‌آورد. که توسط بسیاری از هشدارهای سرمایه‌گذاری توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)، دیوان حفظ مالی مصرف کننده (CFPB) و نهادهای دیگر منتشر گشت.


مفهوم ارز مجازی هنوز تازگی دارد و در مقایسه با سرمایه‌گذاری‌های سنتی، بیت‌کوین تاریخچه طولانی ندارد. با استفاده روزافزون از آنها، البته هنوز بعد از هشت سال، در حال تکامل هستند (همچون تمام ارزهای دیجیتال).


خطر دائمی بیت‌کوین


سرمایه‌گذاری پول در بیت‌کوین در هر یک از شکل‌هایش برای ریسک‌-گریزی نیست. بیت‌کوین‌ها رقیب پول رسمی هستند و می‌توانند در تراکنش‌های بازار سیاه، پول‌شویی، فعالیت‌های غیرقانونی یا فرار از مالیات به کار روند. در نتیجه دولت‌ها می‌توانند به دنبال مدیریت، محدودیت یا منع استفاده و فروش بیت‌کوین باشند و بعضی چنین کردند. بقیه در حال تدوین قوانین مختلف هستند.

 

برای مثال، در 2015، دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک قوانینی را تنظیم کرد که شرکت‌های مرتبط با خرید، فروش، انتقال یا ذخیره بیت‌کوین‌ها را ملزم می‌کند تا هویت مشتریان را ضبط کنند، مسؤل اجرای الزامات داشته باشند و ذخایر سرمایه را حفظ کنند. ارزش تراکنش‌هایی به مقدار 10000 دلار یا بیشتر باید ضبط و گزارش شوند.


گرچه نهادهای بیشتری اصول و آیین‌های مناسب را دنبال خواهند کرد، با فقدان قوانین یکپارچه درباره بیت‌کوین‌ها (و دیگر پول‌های مجازی) پرسش‌هایی درباره طول عمر، تسویه پذیری و فراگیر بودنشان مطرح می‌شود.


میزان امنیت بیت‌کوین‌ها


مبادلات بیت‌کوین کاملا دیجیتال هستند و همچون کار با هر سیستم مجازی، در معرض خطر هکرها، بدافزار و آسیب‌های عملکردی هستند. اگر دزد به حافظه کامپیوتر مالک بیت‌کوین دسترسی یابد و رمز را سرقت کند، می‌تواند بیت‌کوین‌های دزدیده شده را به حساب دیگری انتقال دهد (اگر کاربران بیت‌کوین‌ها را در کامپیوتری ذخیره کنند که به اینترنت وصل نیست، یا از کیف پول کاغذی استفاده کنند، یعنی رمزهای بیت‌کوین و آدرس‌ها را چاپ کرده و در کامپیوترشان ذخیره نکنند، می‌توانند مانع از دزدی شوند.) بعلاوه هکرها می‌توانند مبادلات بیت‌کوین را هدف قرار دهند، به هزاران حساب و کیف‌پول‌ الکترونیکی دسترسی یابند که بیت‌کوین‌ها ذخیره می‌شوند. یکی از هک‌های پر سر و صدا در 2014 روی داد، زمانی که مت‌گوکس، مرکز مبادله بیت‌کوین در ژاپن، مجبور شد تا بعد از میلیون‌ها دلار بیت‌کوین دزدیده شده، اعلام ورشکستگی کند.


این به خصوص زمانی پیچیده می‌شود که به خاطر داشته باشید تمام تراکنش‌های بیت‌کوین ثابت و غیر قابل بازگشت هستند. مانند معامله با پول نقد است: فقط در صورتی که شخص دریافت‌کننده پس دهد هر تراکنشی که با بیت‌کوین‌ها انجام می‌گیرد می‌تواند برگردانده شود. نفر سوم یا پردازشگر دستمزد همچون دبیت کارت یا کارت اعتباری وجود ندارد – از این رو، اگر مشکلی پیش بیاید هیچ منبع محافظتی وجود ندارد.


خطر کلاهبردای بیت‌کوینی


در حالی که بیت‌کوین از رمز استفاده می‌کند تا مالکان مورد تأیید قرار گیرند و تراکنش‌ها ثبت شوند، کلاهبرداران می‌توانند بیت کوین‌های نادرست را به فروش برسانند. برای مثال، در جولای 2013، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا عملی قانونی علیه اپراتور طرح پونزی مرتبط با بیت‌کوین انجام داد.


خطر بازار برای بیت کوین


همچون هر سرمایه‌گذاری دیگر، ارزش‌های بیت‌کوین می‌توانند نوسان کنند. در واقع ارزش پول نوسان‌های شدیدی در طول حضور کوتاهش داشته است. بسته به حجم بالای خرید و فروش در مبادلات، حساسیت زیادی به «اخبار» دارد. با توجه به CFPB، ارزش بیت‌کوین‌ها در عرض یک روز در 2013، 61٪ سقوط کرد، در حالی که سقوط قیمت یک روزه در 2014 به اندازه 80٪ بوده است.


اگر افراد کمتری شروع به پذیرش بیت‌کوین به عنوان پول کنند، این واحدهای دیجیتالی می‌توانند ارزش خود را از دست دهند و می‌توانند بی‌ارزش شوند. چندی است که رقابت زیادی وجود دارد، و گرچه بیت‌کوین تقدم بیشتری بر 100 ارز دیجیتالی دیگر دارد، با توجه به قابلیت شناسایی‌ و سرمایه‌گذاری خطرپذیرش، مشکل فنی در شکل سکه مجازیِ بهتر همواره تهدید به حساب می‌آید.


خلاصه تعاریف بیت کوین، مزایا و معایب استخراج بیت کوین


بیت کوین به عنوان یکی از چندین ارز دیجیتال، در دنیای امروز محبوبیت ویژه ای را در بین طرفداران این ارزها کسب نموده است.بعضی از افراد معتقدند که در آینده بیت کوین جایگزین پول های رایج خواهد شد.
به عملیات کسب یا تولید بیت کوین، به اصطلاح عملیات استخراج بیت کوین میگویند.


مهمترین عامل هزینه ای استخراج بیت کوین، هزینه برق مصرفی است و تعرفه برق مصرفی یکی از عوامل تعیین کننده اساسی سوده یا زیان ده بودن طرح می باشد.


با توجه به اینکه دستگاههای ماینینگ متفاوتی بسته به ظرفیت استخراج، میزان برق مصرفی و ... در بازار موجود است لذا انتخاب دستگاه مناسب میتواند تعیین کننده میزان سود آوری مزرعه استخراج بیت کوین باشد.

به صورت مختصر مزایا و معایب بیت کوین در مقایسه با پول های رایج را میتوان بدین شرح بیان نمود:


مزایا: سهولت استفاده، کارمزد بسیار پایین در مقایسه با سایر روش‌ها، دادوستد سریع، عدم نگرانی از تحریم، غیرمتمرکز بودن، کاربرد بین المللی، شفافیت و شبکه همتا به همتا.


معایب: عدم اطمینان و عدم تمایل به تغییر، خطرات امنیتی، نوسانات شدید قیمت و پذیرش محدود.


بیت کوین در ایران


در ایران در تاریخ ۳۱ تیر ۱۳۹۸دولت صنعت «بیت کوین» را به رسمیت شناخته است که همانند سایر فعالیت های کسب و کار، استخراج بیت کوین نیز مشمول پرداخت مالیات می شود البته در صورت صادرات این ارز دیجیتال، معافیت مالیاتی شامل حال صادرکنندگان خواهد شد. آمار دقیقی از میزان استخراج بیت کوین در ایران موجود نیست . وزارت صمت قرار است کد آیسیک بیت کوین را تا مهرماه 1398 به ثبت برساند.


کلام پایانی


برای پاسخ به این پرسش که آیا استخراج بیت‌کوین همچنان سودآور است یا نه، از حسابگر سود آنلاین(وبسایتهایی که بالا ذکر شدند) استفاده کنید تا به تحلیل سود-هزینه برسید. می‌توانید اعداد مختلف را وارد کنید و به نقطه سربه‌سر برسید (بعد از آنکه استخراج سودآور شد). مشخص کنید آیا مشتاقید سرمایه اولیه لازم را برای سخت‌افزار بپردازید یا نه، و ارزش آینده بیت‌کوین‌ها را همچون سختی شبکه ارزیابی کنید. زمانی که قیمت‌های بیت‌کوین و همین طور سختی شبکه کاهش می‌یابد، معمولا بیانگر تعداد کمتر ماینرها و آسودگی بیشتر در دریافت بیت‌کوین‌ها است. زمانی که قیمت‌های بیت‌کوین و سختی شبکه افزایش می‌یابد، عکس آن را انتظار داشته باشید – ماینرهای بیشتر برای بیت‌کوین‌های کمتر رقابت می‌کنند.

 

 

موسسه سپینود شرق آماده نوشتن هر نوع طرح توجیهی بیت کوین است برای اطلاع از انواع طرح های بیت کوین میتوانید به بخش پروژه ها مراجعه فرمایید .

 

 

تهیه شده در موسسه سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. 

نظرتان را ثبت کنید