این واقعیتی است که باید در همه حال بدان توجه کرد.

آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است؟ چگونه با اطمینان امکان سنجی پروژه را ارزیابی می‌کنید؟

"آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است"، سوالی 6 کلمه‌ای است که باید در آغاز هر پروژه پرسیده شود.

  • 17 مهر 1395
  • 5821
آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است؟ چگونه با اطمینان امکان سنجی پروژه را ارزیابی می‌کنید؟

این واقعیتی است که باید در همه حال بدان توجه کرد.

"آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است"، سوالی 6 کلمه‌ای است که باید در آغاز هر پروژه پرسیده شود. این واقعیتی است که باید در همه حال بدان توجه کرد. پروژه شما خواه نوسازی ساختمان باشد یا نصب یک سیستم نرم افزاری جدید در بانک و یا احداث و راه‌اندازی یک کارخانه جدید، در هر حال نیازمند مطالعات امکان سنجی است.

"آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است"، سوالی 6 کلمه‌ای است که باید در آغاز هر پروژه پرسیده شود. این واقعیتی است که باید در همه حال بدان توجه کرد. پروژه شما خواه نوسازی ساختمان باشد یا نصب یک سیستم نرم افزاری جدید در بانک و یا احداث و راه‌اندازی یک کارخانه جدید، در هر حال نیازمند مطالعات امکان سنجی است.
انجام بسیاری از پروژه‌ها، با ارزش است و سرمایه شما را باز می‌گرداند و یا وضع موجود را بهبود می‌بخشد. اما اگر انجام این پروژه‌ها توجیه پذیر نباشد، مدیران و تصمیم‌گیران پروژه باید در مورد ادامه پروژه در آن بازه زمانی، تجدید نظر نمایند.


زمانی که این سوال پرسیده می‌شود (آیا اجرای پروژه امکان پذیر است)، شما به عنوان مدیر پروژه باید پاسخی آماده برای آن داشته باشید. اما این پاسخ نباید سریع و بدون فکر باشد. پاسخ شما باید بر مبنای بررسی دقیق عناصر کلیدی پروژه باشد که این کار نیاز به ارزیابی اولیه دارد.

 

ارزیابی اولیه
در ابتدا باید یک ارزیابی کلی از پروژه برای تعیین توجیه‌پذیری و عملی بودن آن داشته باشید. اگر اجرای پروژه توجیه‌پذیر نباشد و یا با ریسک بالا همراه باشد، آنگاه ممکن است که ذینفعان و سهامداران، اجرای پروژه را در آن بازه زمانی، مناسب ندانند و رأی به عدم اجرای پروژه دهند.
برای اینکه شما به عنوان مدیر پروژه بهتر بتوانید تصمیم‌گیری نمایید، ارزیابی اولیه باید حداقل سه مورد ذیل را مشخص کند:


•    منابعی که در دسترس خواهند بود
•    سازمانی که به طور کامل از پروژه حمایت خواهد کرد
•    بازه زمانی مورد نیاز
مدیر پروژه با درک کامل از این سه مورد ذکر شده، می‌تواند برای شروع پروژه تصمیم‌گیری نماید.

 

بررسی دقیق جزئیات
فرض کنید، برای شما مشخص شده که این پروژه به صورت کلی توجیه‌پذیر است. حالا زمان آن است که جزئیات را به طور دقیق بررسی نمایید که چگونه سازمان و تیم پروژه می‌توانند نیازهای پروژه را تامین کنند.
همچنین فرض کنید که منابع مورد نیاز برای اجرای پروژه، در دسترس خواهند بود. حالا به عنوان مدیر پروژه باید میزان منابع مورد نیاز را بررسی نمایید. شما باید مشخص نمایید که به چند نفر برای برعهده گرفتن نقش‌های مختلف در تیم پروژه و به چه مواد و تجهیزاتی برای اجرای آن احتیاج دارید.
همچنین فرض کنید که سازمانی از پروژه شما، حمایت خواهد کرد (البته شاید شما به چنین حمایتی نیاز نداشته باشید). اما چه خطرات احتمالی سازمان را تهدید می کند؟ چقدر سازمان مایل به سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی پروژه است و اطمینان دارد که سرمایه‌اش باز خواهد گشت؟
برنامه‌های زمان‌بندی، نقاط عطف و خطوط اساسی کار را نشان می‌دهند. اما هنگامی که جزئیات وظایف و وابستگی و ارتباط میان آنها مشخص شود، آیا این برنامه‌ها باز هم می‌توانند موفقیت پروژه را در بازه زمانی اختصاص داده شده نوید دهند؟


این ها جزئیاتی هستند که باید در اسرع وقت بررسی و ارزیابی نمایید. پس از این ارزیابی می توانید به عنوان مدیر پروژه از موفقیت آن در بلند مدت اطمینان داشته باشید.

 

ارزیابی منابع
افرادی که بر روی پروژه کار می‌کنند، با ارزش‌ترین منابع هستند. تیم پروژه باید از لحاظ اینکه افراد مناسب در زمان مناسب در دسترس خواهند بود، ارزیابی شود. موفقیت پروژه در گروی افراد تیم است. افراد تیم، موفقیت و یا شکست پروژه را رقم می زنند. شما می توانید بودجه زیادی را به پروژه اختصاص دهید اما همه چیز پول نیست، اگر افراد پروژه مناسب نباشند، پروژه شکست خواهد خورد.
برای اینکه مطمئن شوید انجام پروژه توسط نیروی انسانی انتخاب شده با هیچ مشکلی رو به رو نخواهد شد، باید همان طور که افراد پروژه را مشخص می‌کنید، تیم را نیز براساس نقش‌ها و مسئولیت‌های فردی ارزیابی کنید. شما می‌توانید بهترین برنامه زمان‌بندی، مواد و تجهیزات و پول زیاد داشته باشید اما اگر تیم پروژه برای اجرا آماده نباشد با شکست مواجه خواهید شد.


با انجام ارزیابی‌های ذکر شده می‌توانید به سوال "آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است" پاسخ دهید. به عبارتی دیگر هنگامی که شخصی از شما می‌پرسد "آیا اجرای پروژه توجیه‌پذیر است" با اعتماد‌به‌نفس کامل می‌توانید به او پاسخ بله یا خیر بدهید.


آیا به نظر شما نکته دیگری هست که باید به مطالب ذکر شده اضافه گردد؟ چه چیز دیگری به شما کمک می کند که بدانید اجرای پروژه توجیه پذیر است یا خیر؟ لطفا تجربیات خودتان را با ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مطلب اجرای پروژه ها مراجعه فرمایید.

ترجمه شده در گروه تولید محتوی سپینود شرق

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به موسسه سپینود شرق می باشد. .

 

نظرتان را ثبت کنید