طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی) احداث گلخانه هیدروپونیک رز هلندی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان سنجی) احداث گلخانه هیدروپونیک رز هلندی

هدف از طرح توجیهی پیش رو احداث گلخانه هیدروپونیک رز هلندی در شهرستان محلات است.

تاریخ پروژه: بهار92

محدوديت منابع آب و خاك در كشور مسئولان ما را سال‌هاست به اين باور رسانده كه توسعه كشت گلخانه‌اي با توجه به مزيت‌هاي اين نوع كشت از جمله افزايش تا 10 برابر محصول نسبت به كشت در فضاي باز، توليد بيش از يك محصول در سال، صرفه‌جويي چند برابري در مصرف آب (با روش آبياري تحت فشار تا 10 برابر فضاي باز) امري اجتناب‌ناپذير ساخته، اما هزينه بالاي ساخت و هزينه بالاي استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي در بسياري از نقاط كشور به دليل آب و هواي سرد از جمله موانعي است كه طي سال‌هاي اخير مانع رشد مناسب گلخانه‌ها در كشور بوده است. 

 

معرفی محصول طرح توجیهی 

محصول تولیدی پس از اجرای طرح، گل رز هلندی می‌باشد. در سامانه اطلاعات محصولات صنعتی، معدنی و کشاورزی (درگاه خدمات و اطلاعات صنعت، معدن و تجارت) برای تولید رز هلندی کد آیسیک  0112412356 به ثبت رسیده است.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

 پرورش رز تنها برای لذت بردن از زیبایی این گل نیست بلکه از این گل برای عطرسازی تهیه چای، مربا، لیکور و بسیاری مواد خوراکی دیگر استفاده می‌شود. عطر رز آرامش‌بخش سیستم عصبی است و در راحت به خواب رفتن انسان تأثیر دارد و به همین سبب در عطردرمانی به کار برده می‌شود.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

با توجه به شواهد فسیلی گل رز از ۳۵ میلیون سال قبل وجود داشته است. حداقل ۱۵۰ گونه گل رز وجود دارد و اکثر گونه های آن بومی آسیا هستند. هرچند این گل در اروپا، شمال آمریکا و شمال غربی آفریقا هم یافت می شود. گل رز برای اولین بار در بیش از ۵۰۰۰ سال پیش در باغ های آسیایی مورد استفاده قرار گرفت.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی

برای پرورش گل رز نیاز به پایه گل رز می باشد که در مراکز فروش پایه های گل های زینتی یافت می‌شود. 

 

محل های پیشنهادی طرح توجیهی برای اجرای طرح

محل پیشنهادی طرح، شهرستان محلات در جنوب شرقی استان مرکزی می باشد.

 

دیاگرام فرایند تولید

 

طرح توجیهی رز هلندی

 

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

لیست پروژه های طرح توجیهی انجام شده در حوزه بخش غذایی,کشاورزی و صنایع تبدیلی

 آرشیو خلاصه طرح توجیهی

نظرتان را ثبت کنید

بیخیال

1 نظر

  • علی کاظمی

    با سلام و احترام لطفاً راهنمای بفرماید هزینه امروزی تولید برای هر هکتار گلخانه چقدر است. و آِیا برای مناطق گرمسیر جنوب کرمان امکان پذیر است؟ با سپاس کاظمی

    سپینود شرق:
    با سلام و احترام هزینه هر متر مربع گلخانه هیدروپونیک با افزایش هزینه های فعلی حدود 250 هزار تومان می باشد بله در همه جا احداث گلخانه امکان پذیر است