طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان‌سنجی) احداث واحد تولید فرانچ فرایز ( سیب زمینی )

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان‌سنجی) احداث واحد تولید فرانچ فرایز ( سیب زمینی )

طرح توجیهی پیش رو در مورد محصول فرنچ فرايزر يا خلال سيب‌زميني سوخاري می باشد. فرنچ فرايزر يا خلال سيب‌زميني سوخاري به قطعاتي از سيب‌زميني كه ابعاد cm2 1×1 مقطع عرضي و 6ـ7 سانتيمتر طول داشته و در روغن داغ سرخ مي‌گردند اطلاق مي‌شوند.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول طرح توجیهی

طرح توجیهی پیش رو در مورد محصول فرنچ فرايزر يا خلال سيب زميني سوخاري می باشد. فرنچ فرايزر يا خلال سيب زميني سوخاري به قطعاتي از سيب زميني كه ابعاد cm2 1×1  مقطع عرضي و 6ـ7 سانتيمتر طول داشته و در روغن داغ سرخ مي گردند اطلاق مي شوند. اين نوع خلال سيب زميني در بريتانيا Chips نام دارد. نام محصول طرح توجیهی در ايالت متحده آمريكا و بيشتر كشورهاي ديگر به نام Fried French Potatoes  مرسوم است .

جدول کد ایسیک محصول طرح توجیهی

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان‌سنجی) احداث واحد تولید فرانچ فرایز ( سیب زمینی )

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

 

كاربرد اين محصول بيشتر به 2 صورت مي باشد: 

 

1.مصرف به عنوان تنقلات

 

2.مصرف در غذاها (با توجه به روند رشد جمعيت در كشور و وجود درصد زيادي افراد خردسال و جوان همچنين كمبود وقت جهت آماده كردن غذا، مصرف اين نوع كالا روز به روز از رشد بيشتري برخوردار ميگردد.)

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

روز به روز با ورود غذاهای آماده تمایل مردم به مصرف آنها و نیاز به آن زیاد می شود. در اکثر خانه ها سیب زمینی سرخ کرده در کنار غذای مصرفی به وفور بوده و با افزایش مصرف فست فود و آماده سازی سریع این محصول در كنار كاربردهاي جديد اين محصول در غذاهاي خانگي، به نظر مي رسد روند مصرف آن در سال هاي آتي همواره با افزايش روبرو باشد. 

 

تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

سيب زميني در مقايسه با ساير محصولات كشاورزي مثل گندم و چغندر در خاك هاي ضعيف و شرايط نامساعدتر آب و هوايي قابل كشت است و بيشترين ماده خشك را در مقايسه با ساير محصولات كشاورزي دارد. به همين دليل توجه كشورهاي صنعتي به سيب زميني هاي پر بازده و مصرف آن براي محصولات فرآوري شده معطوف شده است. از طرف ديگر سيب زميني به عنوان يك ماده پرارزش غذايي و غني از منابع سديم، پتاسيم و منيزيم مطرح است. از اين رو فرآورده هاي اين مواد غذايي در اشكال مختلف از منابع با ارزش غذايي محسوب مي شوند. شكل، طعم و مزه هاي متفاوتي كه طي عمليات فرآوري مي توان به آن داد در جلب مصرف كنندگان نقش موثري دارد. همچنين امكان استفاده از تكنولوژي هاي به روز دنيا در كشورهاي توليدكننده سيب زميني، زمينه را براي توليد محصولاتي با ارزش افزوده بالا فراهم مي آورد. بنابراين، اين محصول به عنوان يك ماده غذايي لذيذ، آماده مصرف و پرطرفدار در بازار مصرف مواد غذايي كالايي رقابتي است .

طرح توجیهی فرانچ فرایزر

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

ماده اصلي اين محصول سيب زميني مي باشد كه با توجه به كشت زياد آن از داخل كشور تأمين مي گردد. از مواد کمکی دیگر روغن مایع ، نمک و ادویه جات می توان نام برد .

 

بازار هدف طرح توجیهی

علاوه بر بازار داخلی در مورد بازار خارجی در بخش صادرات كشور ما حضور قوي در بازارهاي جهـاني نـدارد. يكـي از دلايـل ايـن امـر بـر اسـاس اطلاعات موجود در بخش كشاورزي، كيفيت پايين جنس و نژاد سيب زميني ايراني براي اختصاص در بخش فرآوري است. راه حل اين مشكل اصلاح نژاد و استفاده از بذرهاي مناسب و پرمحصول براي ايـن امـر اسـت. علت ديگر، نبود برنامه ريزي در زمينه توليد براي صادرات است به این معني كه براي حـضور در بازارهـاي جهاني بايد شبكه اي وجود داشته باشد تا محصول را از بخش توليـد مـواد اوليـه تـا فـرآوري  تبـديل بـه محصول تحت نظارت اصولي و صحيح قرار دهد و محصول را با كيفيت و استاندارد مورد تقاضـاي بازارهـاي هدف توليد کند .

 

دانش فني پروژه طرح توجیهی

مهم ترين قسمت توليد سيب زميني مرحله سرخ كردن است كه پخت نهايي بر روي سيب زميني ها انجام مي شود. سرخ كردن به دو صورت انجام مي شود : سنتی و مدرن . در سيستم سنتي كه در كارخانجات قديمي و اكثر كارخانجات ايران انجام مي شود معايب زيادي وجود دارد از جمله؛

 

حرارت زیاد روغن مصرفی و سمی و مضر بودن آن است. مصرف روغن در اين روش بسيار زياد بوده و به حلال ها بيش از حد لازم روغن مي چسبد كه ديگر نمي توان آن روغن را جدا نمود در نتيجه ضايعات روغن زياد شده و كيفيت محصول نيز پايين مي آيد . در روش مدرن سيب زميني هاي ورقه شده روي يك نوار نقاله قرار گرفته و وارد تونل مي شوند دماي اين تونل بالا بوده و از بالا روغن بسيار داغ بر روي سيب زميني اسپري مي شود. مقدار روغن اسپري شده محاسبه شده ديگر لزومي به گرفتن روغن اضافي وجود ندارد. در ضمن روغن مصرفي فقط يك بار داغ شده و مورد استفاده قرار ميگيرد و توليد مواد نامطلوب در روغن صورت نمي گيرد. اين روش نسبت به روش سنتي داراي مزاياي بيشتري است چرا كه اولاً محصول به طور يكنواخت سرخ مي شود دوم اينكه از مصرف بيش از اندازه روغن جلوگيري مي شود . در کل این پروژه نیاز به دانش فنی خاصی ندارد.

 

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی  

2طرح توجیهی فرانچ فرایزر

روش تولید طرح توجیهی

پس از حمل سيب زميني به كارخانه، سيب زميني از انبار به خط توليد منتقل مي شود، انتقال معمولاً به وسيله جريان آب انجام مي گيرد. در مرحله پوست گیری و لکه گیری پس از حمل سيب زميني به كارخانه، سيب زميني از انبار به خط توليد منتقل مي شود. پس از ورود به سالن توليد سيب زميني ها از يك شن گير عبور مي كنند تا الياف و شن ريزه ها جدا شوند . پس از پوست گيري، لكه گيري، سيب زميني داخل مخزني جداگانه ريخته مي شـود كـه داخـل آن آب وجود دارد، با اين كار از سياه شدن سيب زميني جلوگيري کند. برش سيب زميني بر روي محور طولي صورت مي گيرد تا ضايعات كمتري توليد شود . به منظور شستشوي نشاسته موجود بر روي ورقه ها و خلال هاي سيب زميني بـر روي يـك تـسمه نقالـه سيب زميني ها ريخته شده و از زير يك دوش رد مي شوند. براي از بين بردن آنزيم هايي كه باعث تيره شدن سطح سيب زميني مي شوند آنها را از تونلي به مدت 30 ثانيه با درجه حرارت 70-90 درجه سانتي گراد مي گذرانند در ديواره هاي تونل نازل هاي بخـار وجـود دارد و بخار را بر روي سيب زميني مي پاشند. در اين مرحله توسط دستگاه اتوماتيك روغن بر روي سيب زميني ها پاشيده مي شود سيب زميني سوخاري پس از خروج از سوخاري كن بر روي يك نوار تسمه اي يا چربي گير ريختـه مـي شود. در جديدترين روش فرآوري محصول با اسپري آب داغ شسته مي شود . پس از اضافه کردن نمک و ادویه ، در آخرین مرحله بسته بندی صورت می گیرد .

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

 3طرح توجیهی فرانچ فرایزر

محل های پیشنهادی اجرای طرح توجیهی

استان های آذربايجان شرقي، اردبيل، همدان، آذربايجان غربي و اصفهان .

 

نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد 

با توجه به روند بررسي هاي انجام شده در اين طرح توجیهی و دلايل ارائه گرديده، مي توان گفت كه ايجاد واحد توليد فرنچ فرايز بسته بندي شده، فقط در صورت ارائه محصول به بازارهاي جهاني، داراي توجيه اقتصادي مي باشد. روند مصرف بازارهاي جهاني و داخلي مؤيد اين مطلب مي باشد. بايد توجه داشت كه گسترش اين محصولات به علت قيمت مناسب آنها و همچنين كاهش هزينه هاي توليد در محصولات به كار رفته در آنها و افزايش بهداشت و كيفيت و نيز در دسترس بودن آنها در همه فصول و همه مكان ها مي باشد . چنانچه متقاضيان احداث واحدهاي جديد براي يافتن مصارف و در نتيجه صادرات برنامه ريزي نكنند، براي فروش محصولات با مشكل مواجه مي شوند. بنابراين برنامه ريزي در بخش صادرات اين محصول از نيازهاي مهم سرمايه گذاران در سال هاي آينده خواهد بود .    

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 


* درصورت نیاز به طرح کامل یا به روزرسانی آن می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

نظرتان را ثبت کنید

3 نظر

 • خسروی 8 بهمن 1397 - 2:12

  سلام طرح توجیهی سال 97 محصول فوق موجود است یا خیر؟

  سپینود شرق :
  سلام خیر ما طرح توجیهی آماده نداریم طرح توجیهی صرفا مطابق با نیاز مشتریان تهیه میشود
 • محمد صفایی 21 فروردین 1398 - 19:41

  سلام علت انتخاب شهرهای پیشنهادی شما شرایط آب و هواست یا نزدیکی به تولید و اینکه آیا آب و هوای مرطوب تاثیری در کیفیت محصول دارد؟ سپاس

 • محمد صفایی 21 فروردین 1398 - 19:41

  سلام علت انتخاب شهرهای پیشنهادی شما شرایط آب و هواست یا نزدیکی به تولید و اینکه آیا آب و هوای مرطوب تاثیری در کیفیت محصول دارد؟ سپاس

  سپینود شرق :
  سلام و احترام علت نزدیکی به محل تولید بوده است.