طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید مقاطع آلیاژ سخت آلومینیوم

طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث  واحد تولید مقاطع آلیاژ سخت آلومینیوم

هدف از اجرای طرح توجیهی، ایجاد واحد تولید و ساخت قطعات آلومینیوم سخت با ظرفیت سالیانه 12,200 تن در شهرک صنعتی حاجی آباد واقع در شهرستان اراک است.

نام شرکت : گروه تولیدی و صنعتی چیپال

تاریخ پروژه: تابستان 89


 هدف از اجرای طرح توجیهی، ایجاد واحد تولید و ساخت قطعات آلومینیوم سخت با ظرفیت سالیانه 12,200 تن در شهرک صنعتی حاجی آباد واقع در شهرستان اراک است.

آلومينيوم يكي از عناصر گروه سوم در جدول تناوبي است و به دلیل خواص ضعیف مکانیکی کمتر در صنعت به صورت خالص مورد استفاده قرار می گیرد. از طرف دیگر این عنصر با عناصر فلزی و غیر فلزی مانند مس، منیزیم، سیلیسیم، روی، منگنز، کرم، قلع و تیتانیم حدود 200 نوع آلیاژ مختلف نوردی وریختگی تولید می کند که اغلب آنها با انجام یکسری عملیات حرارتی خاص دارای خواص مکانیکی و مهندسی نزدیک به فولاد می گردند. مهمترين آلياژهاي صنعتي و تجارتي آلومينيوم طرح توجیهی مزبور شامل منيزيم، سيليسيم و مس هستند. آلیاژهای آلومینیوم به دليل نقطه ذوب پايين و برخورداري از سياليت بالنسبه خوب و همچنين گسترش خواص مكانيكي و فيزيكي دراثر آلياژ سازي و قبول پديده های عمليات حرارتي و عمليات مكانيكي، در صنايع امروز اهميت زيادي برخوردارند و روز به روز موارد مصرف اين آلياژها توسعه مي‌يابد.

به طور کلی لغت آلیاژ به معنی افزودن یک یا چند عنصر یا ترکیبی از آنها به فلز پایه برای دستیابی به یک سری خواص مطلوب می باشد. از آنجا که استحکام و سختی فلز خالص همیشه کمتر از آلیاژهای آن است، عموماً از فلزات به صورت آلیاژ استفاده می‌شود.


طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید مقاطع آلیاژ سخت آلومینیوم
آلومینیوم خالص نرم بوده و هيچگونه مقاومتي ندارد؛ اما در ترکيب با ديگر عناصر براي ساختن آلياژ، مقاومت آنها را افزايش بخشيده و در ايجاد بسياري از خواص مفيد و سودمند ديگر سهيم است. بسياري از کاربردهاي آلومينيوم و آلياژهاي آن بر پايه خواص ذاتي آن از جمله چگالي پايين، رسانايي الکتريکي و دماي بالا، انعطاف‌پذيري بالا و مقاومت بسيار آن نسبت به خوردگي استوار است. آلياژهاي آلومينيوم سبک، مقاوم و با قابليت شکل‌پذيري در بسياري از فرآيندهاي فلزکاري هستند. آلياژهاي آلومينيوم را مي‌توان قالبگيري کرد، به هم جوش داد يا به راحتي تحت فرآيندهاي ماشيني و دستگاهي قرار داد و به صورت انواع فراواني از محصولات تمام شده در آورد.

تهیه شده در موسسه مطالعاتی سپینود شرق

طرح توجیهی فنی اقتصادی (امکان‌سنجی) فلزات و معادن

 آرشیو خلاصه طرح توجیهی
 

نظرتان را ثبت کنید