طرح توجیهی احداث واحد کارت اعتباری خام

طرح توجیهی احداث واحد کارت اعتباری خام

طرح توجیهی پیش رو در مورد تولید کارت خام اعتباری به منظور استفاده در خدمات الکترونیکی بانک ها می‌باشد.

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول طرح توجیهی

کارت اعتباری یک کارت پلاستیکی و به طور معمول به ابعاد 6.85 × 98.53 میلی متر است که روی آن نام صاحب کارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت کارت یک نوار مغناطیسی دیده می‌شود که درون خود برخی اطلاعات مهم مثل هویت و آدرس دارنده کارت را ذخیره کرده است. آنچه كه اهميت دارد علاوه بر سهولت استفاده از پارامترهايي نظير امنيت، خواص فيزكيي و مكانيكي (قالبيت تاشدن، شكنندگي، مقاومت حرارتي، مقاومت به خراش و ...) ، ويژگي هاي ظاهري (شفافيت، براقيت) و حفظ كارايي در درازمدت بايد در طراحي و ساخت نيز در نظر گرفته شوند. کد آیسیک این محصول، 22191111 است.

معرفی كاربردهای محصول طرح توجیهی

امروزه كارت هاي اعتباري رايج ترين ابزار پرداخت آنلاين هستند، ضمن اينكه اين كارت ها مي‌توانند در دستگاه هاي خودپرداز برای برداشت پول تا ميزان اعتبار كارت مورد استفاده قرار گيرند. استفاده اصلی اين كارت ها براي برداشت و يا به حساب گذاشتن پول، مشاهده وضعيت حساب و تراكنش هاي مالي انجام شده شبكه بانكي است. از دلایل گسترش روز افزون كاربرد هاي اين كارت ها مي‌توان به سهولت در حمل و نقل پول هاي كلان، ايجاد امنيت براي صاحب پول، كاربري اين كارت ها در جهت خريدهاي اينترنتي و تسهيلات روز افزوني كه براي كاربردهاي اين كارت ها در اكثر نقاط جهان در نظر گرفته شده و خواهد شد، اشاره كرد.

بررسي میزان مصرف محصول طرح توجیهی

با توجه به اينكه وزن هركارت خام بالغ بر 6 گرم و ميزان ارزش وزني واردات در سال 1390 بالغ بر 111579000 گرم مي‌باشد، ميزان كارت مورد نياز بالغ بر18596500 است. با توجه به توسعه كاربري كارت هاي پلاستيكي به ويژه در زمينه كارت هاي شناسايي، سلامت، گواهينامه و گذرنامه هاي الكترونيكي و ... ميزان مصرف در سال هاي آتي از رشد قابل ملاحظه اي برخوردار خواهد بود. كارت اعتباري مي‌تواند شكاف بين نياز و تقاضاي مؤثر را پر كند و به متقاضي قدرت خريد كالا يا خدمتي را بدهد كه توان خريد نقد آن را ندارد. با تشكيل مؤسسه هاي اعتبار سنجي و بهبود بانك هاي اطلاعاتي مي‌توان مخاطره هاي صدور اين كارت ها را كاهش داد.

تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

پيشرفت تكنولوژي در دنياي امروز بر صنعت بانكداري و نظام هاي پرداخت تأثير بسزايي گذاشته است. استفاده از خدمات كارت، از جمله كارت هاي اعتباري امروزه مشكل حمل پول نقد را برطرف نموده است و به عنوان ابزاري براي دريافت اعتبار از بانك ها كاربرد گسترده اي يافته است. كارت هاي اعتباري منجر به تسهيل در امر پرداخت شده اند. همچنین این محصول در حال حاضر در كشور توليد نمي‌شود و توليدات شركت هاي مربوط تنها در حد مونتاژ قطعات مي‌باشد و نیاز داخلی بسیار زیاد است.

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

بدنه کارت را می‌توان از مواد مختلفی مثل کاغذ یا پلاستیک یا ترکیبی از آن ها (به عنوان مثال زمینه کاغذ و روکش از جنس پلاستیک) ساخت. اخیرا در برخی کشور های پیشرفته با توجه به حجم گسترده مصرف، مسائل زیست محیطی در بکارگیری این کارت ها مورد توجه قرار گرفته است. جهت نیل به اهدافی از جمله دوام و امنیت بالا ناگزیر به استفاده از مواد پلیمری در ساخت بدنه کارت خواهیم بود. بنابراین مواد اولیه این محصول با توجه به نکات ذکر شده شامل PVC، ABS، PET و PC است.

بازار هدف طرح توجیهی

با توجه به مزاياي كارت هاي اعتباري و فراهم شدن مقدمات پياده سازي آنها در كشور و نقش توسعه كارت هاي اعتباري در چرخه اقتصادي، مي‌تواند كمك شاياني به رفاه عمومي و حمايت از توليد داخلي نمايد. بدیهی است كه در شرايط تحريم و اختلال در واردات كالا، تقويت بخش توليد در راستاي ارائه تولیدات در خور مصرف كننده و توسعه كارت اعتباري جهت كاهش دغدغه هاي مالي اقشار جامعه، امكان رشد و توسعه اقتصادي را فراهم مي‌سازد. نیاز داخلی حدود 6.18 میلیون براورد شده است و هدف طرح، تامین 10 درصد این نیاز می‌باشد. این طرح دارای پتانسیل صادرات بوده و محل تامین مواد اولیه آن داخلی می‌باشد. کیفیت مورد نظر در این طرح برای قرار گرفتن در بازار رقابتی، بالا بوده و در غیر این صورت، با توجه به تعداد کثیری از رقبای صاحب نام، واحد با ریسک بازار مواجه خواهد شد.

 

 

دانش فني پروژه طرح توجیهی

هزينه تكنولوژي و فرمولاسيون مناسب در حدود 5 ميليارد ريال برآورد مي‌گردد كه مي تواند به عنوان يك طرح آزمايشگاهي قبل از شروع به كار واحد و با در نظر گرفتن مدت زمان لازم به دست آيد و يا انتقال تكنولوژي از خارج از كشور صورت گيرد.

 

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث واحد کارت اعتباری خام

اعداد و ارقام تخمینی اند و تا کامل نشدن طرح قابل استناد نیست.

 

روش تولید محصول طرح توجیهی

بنا بر خواص مورد انتظار از یک ماده پلیمری مناسب جهت ساخت کارت از جنس پلاستیک، نمی‌توان از هر پلاستیکی برای این هدف بهره جست و طبیعتا با وجود طیف گسترده ای از پلاستیک های موجود با محدودیت هایی جهت انتخاب مواجه هستیم. لذا بنا بر تجربیات و آزمایش های صورت گرفته و تحقیقات متعدد انجام شده توسط مراکز علمی و شرکت های مختلف تجاری چند پلیمر مناسب برای تولید کارت های پلاستیکی فرموله شده اند که در بخش مواد اولیه طرح به آن اشاره گردید. مواد پلیمری به کار رفته در تولید کارت به صورت فویل جهت فرایند لایه گذاری (Lamination) یا به صورت گرانول جهت فرایند قالب گیری تزریقی در ساخت کارت ها به بازار ارائه می‌شود.

محل های پیشنهادی طرح توجیهی برای  اجرای طرح

با توجه به اينكه اين طرح در صورت توانايي رقابت با محصولات مشابه خارجي توانايي حضور در بازار كشور هاي منطقه را نيز خواهد داشت، لذا شهرك های صنعتي جنوب كشور از لحاظ نزدیكي به فوب خليج فارس در اولويت مكاني براي احداث اين واحد مي‌باشند. علاوه بر آن، تامین مواد اوليه از پتروشیمي های كشور نيز با هزينه كمتري صورت خواهد پذيرفت كه با توجه به ظرفيت پايين پیشنهادي در فاز اول احداث طرح، مي‌تواند جهت كاهش هزینه های جاری، حائز اهميت باشد.

نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد

نكته حائز اهمیت، دست يابي به کیفیت مطلوب مصرف كنندگان اين كارت ها و تطابق با استاندارد هاي موجود در اين زمينه به نظر می‌رسد. لذا با سرمايه گذاري مناسب در زمينه تأمین تكنولوژي مورد تأييد در داخل كشور (آزمايشگاه ها و مراكز علمی كشور) و يا تأمین تكنولوژي از خارج از كشور، مي‌توان به يك برند معروف در اين زمینه تبديل شد. با توجه به عدم توليد چشمگير این محصول در داخل، در صورت توانايي رقابت قیمتی و کیفیتی با محصولات مشابه خارجی، مي‌توان بازار داخلي و نیز كشورهاي منطقه را در اختيار گرفت. با توجه به مصرف بالاي اين محصول در كشورهاي حوزه خليج فارس، اين كشورها داراي پتانسيل بازار مناسب براي جذب محصول حاصل از برنامه های صادراتي واحد مذكور مي‌باشند.

برچسب ها :

نظرتان را ثبت کنید