طرح توجیهی احداث واحد تولید گچ آلفا

طرح توجیهی احداث واحد تولید گچ آلفا

گچ آلفا از نوع گچ هاي نرم و با زمان گيرايش بالا مي باشد. ريز دانه بودن ابعاد و يا به عبارت ديگر ميكرونـزه بودن اين نوع گچ از خصوصيات بارز آن محسوب می‌شود.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 
معرفی محصول طرح

گچ آلفا از نوع گچ هاي نرم و با زمان گيرايش بالا مي باشد. ريز دانه بودن ابعاد و يا به عبارت ديگر ميكرونـزه بودن اين نوع گچ از خصوصيات بارز آن محسوب می شود. مرغوب ترين و با ارزش ترين نوع گچ، گچ آلفا مي باشد. گچ آلفا كه به گچ صنعتي نيز معروف است در صنايع پزشكي و ساخت قالب هاي چيني سازي، دندان سازي، مجسمه سازي و جواهرات استفاده مي شود. خصوصياتي از قبيل استحكام بالا كه گچ آلفا دارد باعث شده كه مصرف آن در ساير صنايع موجب بهبود كيفيت محصولات توليدي گردد.
طرح توجیهی احداث واحد تولید گچ آلفا
 
معرفي كاربردهاي محصول

1)استفاده براي ساخت قالب دندان

2) استفاده براي شكسته بندي

3) استفاده براي ساخت قالب جواهرات

4) استفاده براي مجسمه سازي

5) سایر موارد : خواص مكانيكي، شيميايي و همچنـين نـازل بـودن قيمـت گـچ پزشـكي، سـبب شـده اسـت كـه در كليـه قالبسازي ها و همانندسازي هاي صنعتي و هنري (مانند ساخت نقش و نگار دور قاب تابلوهـا ، سـاخت قالب ظروف و ساخت نما و دكوراسيون در ساختمان ها كف هـاي سـراميكي، سـاخت مجموعـه هـاي بهداشـتي، ساخت تجهيزات دكوراسيون و به عنوان پر كننده استفاده شود .
 
بررسي سابقه مصرف محصول

در ايران نيز گچ از زمان هاي بسيار دور مورد مصرف قرار گرفته است. كاربرد گچ در پوشش قوسي كانال ها در قسمتي از بناهاي تخت جمشيد از دوره هخامنشي به يادگار مانده است. ملات گچ در دوره ساسانيان در اسكلت سازي بناها و همچنين جهت نماسازي كاربرد فراوان داشته است .
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه

از آنجا كه نوع گچ بكار رفته در پزشكي، تهيه قرص، جواهرسازي، حشره كش ها، تغذيه مخمرها، مجسمه سازي و غيره از نوع آلفا بوده و استحكام قابل قبولي نيز دارد، اهميت آنرا نشان مي دهد. ارزش گچ آلفا كه در شرايط خشك (انيدر) تهيه مي شود چندين برابر نوع بتا است . كارآمدي بسياري از صنايع و پزشكي به گچ و مخصوصاً گچ آلفا بستگي دارد. در ايران به خصوص استان سمنان، واحدهاي صنعتي زيادي در حال توليد گچ ساختماني بوده و حتي مي توان گفت كه بازار براي اين محصول به حد اشباع رسيده است و در اين ميان گچ آلفا به دليل برخورداري از بازار جهاني و قابليت صادراتي، مي تواند به عنوان جايگزين براي بخشي از گچ ساختماني توليدي كشور مطرح گردد. بنابراين كالاي مورد بررسي طرح هرچند از اهميت استراتژيك برخوردار نيست ولي يك كالاي مهم مي تواند قلمداد شود .
 
مواد اولیه، کمکی و مصرفی

ايران بيشترين ذخاير گچ جهان (25 درصد) را دارد و با توليد 10درصد گچ جهان، دومين توليد كننده بزرگ گچ است. براساس محاسبات قطعي صورت گرفته از سوي سازمان ملي زمين شناسي، ايران تاكنون 2 ميليارد تن ذخيره سنگ گچ دارد. بنابراين كل مواد اوليه اين محصول يعني سنگ گچ از داخل و بيشتر از استان سمنان و مناطق شرقي استان تهران تامين مي شود .
 
بازارهدف

با توجه به ماهيت طرح، مكان مناسب براي فروش گچ آلفا استان هاي داخلي كشور، بخشي از بازارهاي كشورهاي حاشيه درياي خزر و آسياي ميانه و نيز كشورهاي حاشيه خليج فارس می باشد .
 

 
خلاصه بررسی مالی

2خلاصه امکان سنجی احداث واحد تولید گچ آلفا
دانش فني پروژه

تكنولوژي و روش توليد گچ آلفا در ساير كشورها همان روشي است كه در ايران انجام مي گيرد و تاكنون روش ديگري براي اين كار در نقاط ديگر جهان معرفي نشده است.
 
محل های پیشنهادی اجرای طرح

مناطق شرق تهـران و شـهرك هـاي صـنعتي عباس آباد، علي آباد، خوارزمي و فيروزكوه .
 
 
نتیجه گیری و پیشنهاد

با توجه به ميزان توليد اين محصول در كشور و وجود كارخانه هاي در حال احداث در نقاط مختلف كشور در آينده نزديك در داخل كشور مازاد بر مصرف خواهيم داشت .احداث كارخانه جديد عليرغم داشتن شاخص هاي اقتصادي مناسب و قابل قبول محاسبه شده (از قبيل ميزان سود دهي، مدت زمان بازگشت سرمايه، حجم سرمايه گذاري مناسب، در دسترس بودن و تامين مواد اوليه، عدم محدوديت هاي كسب مجوز و ... ) در اين طرح در صورتي ميسر و مناسب خواهد بود كه كيفيت محصول توليدي در مقايسه با ديگر محصولات توليدي داخلي و خارجي رقابت خوبي را داشته و استانداردهاي مناسب جهاني را دارا باشد . در غير اينصورت احداث كارخانه زياد ضروري به نظر نمي رسد هر چند كه شاخصه هاي اقتصادي مناسبي دارد. لازم به توضيح است در صورتي كه محصول توليدي از كيفيت مناسبي برخوردار باشد مي توان به صادرات آن به عنوان يك محصول درآمد زا براي كشور در آينده اميدوار بود و تمهيدات مناسبي انديشيد .
 
روش تولید

ابعاد درشت سنگ گچ در صورت نياز توسط سنگ شكن خرد شده و به مرحله آسيا كردن منتقل مي شود. مواد خام توسط آسيا تا دانه بندي مناسب در يك يا دو مرحله خرد شده و دانه بندي آن توسط سرند و يا تجهيزات طبقه بندي ديگر صورت مي گيرد مواد خام خروجي از آسياها به كوره ها (اتوكلاو) منتقل مي شوند تا عمليات پخت بسته به نوع گچ آلفا (صنعتي يا طبي) با دماي يا 97 100 درجه سانتيگراد در اتوكلاو كه دما و فشار آن كاملاًكنترل مي شود، تكميل و در انتهاي كوره مواد پخته شده وارد آسيا مي شوند تا به دانه بندي مورد نظر برسند . مواد پخته شده دوباره وارد آسيا شده و تا رسيدن به دانه بندي مورد نظر عمليات خردايش بر آن صورت مي گيرد. پس از فرايند آسيا كردن، مواد پخته شده جهت همسان سازي دانه از سرند انتهايي عبور داده مي شوند. محصول سيلوهاي مورد نظر به دستگاه بسته بندي منتقل و بسته بندي انجام مي گيرد. محصول پس از بارگيري دركاميون روانه بازار مصرف مي شود .

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

 

منابع
1ـ اداره كل اطلاعات و آمار وزارت صنايع و معادن.
2ـ مركز اطلاعات و آمار وزارت بازرگاني.
3ـ كتاب "مقررات صادرات و واردات سال 1386"، انتشارات شركت چاپ و نشر بازرگاني.
4ـ پايگاه اطلاع رساني مركز آمار ايران.
5ـ سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران.
6ـ سازمان توسعه و نوسازي صنايع معدني ايران
7ـ اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران.
8ـسازمان توسعه تجارت ايران.
 9ـ نمايندگي شركت هاي توليدكنندگان ماشين آلات.

نظرتان را ثبت کنید

2 نظر

  • آجورلو 27 شهریور 1398 - 15:21

    معدن و موافقت اصولى تاسيس كارخانه كچ موجود مى باشد. نيازمند سرمايه گذار هستم.

  • حسین جعفری نژاد 20 آبان 1398 - 13:41

    با سلام و ادب ضمن عرض ادب و احترام، میخواستم بپرسم که آیا از نظر زیست محیطی آلایندگی دارد بنده قصد احداث یک واحد تولیدی و بسته بندی در شعاع 70 کیلومتری تهران را دارم، مقتضی است در صورت امکان پاسخ بنده را مورد لطف و عنایت قرار بدهید، از شما بسیار ممنون هستم. با سپاس.

    سپینود شرق :
    با سلام و احترام این صنعت آلودگی زیست محیطی دارد و بایستی در شعاع 120 کیلومتری تهران قرار گیرد.