طرح توجیهی احداث واحد تولید پوشاک ضد تعریق

طرح توجیهی احداث واحد تولید پوشاک ضد تعریق

کورتکس یک پارچه ضد آب با قابلیت تنفس می‌باشد و مارک تجاری آن به نامW.L.Gorre & Associars به ثبت رسیده است.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.


معرفی محصول (خدمات) طرح توجیهی

کورتکس یک پارچه ضد آب با قابلیت تنفس می‌باشد و مارک تجاری آن به نامW.L.Gorre & Associars  به ثبت رسیده است. کورتکس از یک لایه متخلخل پلی‌تترا فلورواتیلن (PTFE) با یک خصوصیات میکروساختاری تهیه می‌شود. PTFEتوسط پروسه پلیمریزاسیون به روش امولسیون که روی یک سطح با ماده‌ی فعال فلوئور- PFOA  به کار برده می‌شود، تولید می‌گردد.
با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته كد آيسيك مشخصي جهت اينگونه از پارچه‌ها اختصاص نيافته است.

معرفي كاربردهاي محصول

محصول مورد نظر از لحاظ ماهیت به عنوان یک کالای مصرفی محسوب می شود.
با توجه به خاصيت ضد آب و ضد تعريق بالاي اين محصول، از آن مي‌توان استفاده‌هاي متعددي كردكه برخي از آنها عبارتند از:

* درفعاليت‌هايي مثل گلف، ماهيگيري شكار، دوچرخه سواري، دوميداني و اسكي.
* كفش- دستكش-كلاه- كوله پشتي وكيسه خواب مخصوص كوهنوردي.
* مصارف نظامي: البسه‌ي نظامي.
* مصارف پزشكي: پيوند‌زدن مصنوعي رگ، عمل جراحي شبكه سرند براي بهبود بيماري فتق، استفاده به عنوان بخيه درقلب رگ، جراحي عمومي و دهاني.
* مصارف داروسازي: تهيه‌ي لوله‌هاي پلاستيكي- خشك كردن ماده‌اي بوسيله‌ي منجمدكردن آن درلوله‌هاي خالي ازهوا.

بررسي سابقه مصرف محصول

البسه تولید شده با این تکنولوژی این قابلیت را در ورزش اسکی فراهم می‌آورد که حتی در دمای خیلی پایین به هیچ عنوان سرما به درون آن‌ها نفوذ نمی‌کند. در ایران به غیر از انواع مارک‌های اروپایی، تولیدات چینی نیز در کشور وجود دارد که در بازار ایران با قیمتی حدود 20 تا 30 درصد پایین‌تر از مارک‌های اروپایی و با کیفیت قابل قبول به فروش می‌رسند.

تحليل ضرورت اجراي پروژه

دربخش معرفي محصول به طور خلاصه قابليت‌ها و ويژگي‌هاي منسوج ضد تعريق معرفي گرديد كه اين منسوج چند ويژگي را يكجا درخود جاي داده است. خاصيت ضد آبي، ضدبادي و قابليت تنفس از جمله ويژگي‌هاي اين كالا مي‌باشد. مي‌توانيم با تغييراتي در برخي از قسمت‌هاي ساختماني اين محصول بعضي از ويژگي‌هاي آن را در مقايسه با خواص ديگرش افزايش دهيم و از آن به عنوان كاربري جديد مورد استفاده
قرارداد. از آنجايي كه تكنولوژي توليد اين محصولات مختص به برخي از كشورها مي‌باشد، اين نوع محصول از لحاظ اقتصادي براي اين كشورها، امتياز بزرگي را دربرخواهد داشت. زيرا آينده منسوجات متعلق به محصولاتي است كه بتواند يكجا پاسخگوي نيازهاي فردي انسان‌ها باشد. 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی

با توجه به بررسي‌هاي صورت گرفته و به منظور اجراي اين طرح، در حدود 91800 متر پارچه ضد تعريق سه لايه با رويه نايلون، عرض140 سانتي‌متر و وزن طولي370 گرم و در حدود 405 كيلوگرم نخ دوخت مخصوص مورد نياز است. از آنجايي كه در حال حاضر تكنولژي توليد اين پارچه‌ها در كشور فراهم نمي‌باشد، بنابراين لازم است تا اين مواد از كشورهاي خارجي وارد گردد.


بازار هدف

یكي از معيارهاي مكان‌يابي براي يك طرح، انتخاب مكان مناسب براي ارائه محصولات توليد شده به بازار مصرف مي‌باشد. با توجه به ماهيت طرح، شهرهاي بزرگ كشور و مكان‌هايي كه تمكن مالي افراد آن جامعه مناسب است، به عنوان بازار مصرف اصلي اينگونه از محصولات در نظر گرفته مي‌شود.


دانش فني پروژه

به طور کلی فرآیند تولید پارچه‌های ضد تعریق، فرآیندی سری و مختص به برخی شرکت‌های خارجی می‌باشد. با توجه به فن‌آوری خاص تولید این محصولات و عدم تولید وسیع این محصولات در کشورهای مختلف، به نظر می‌رسد یکی از نقاط ضعف در تولید البسه و منسوجات ضد آب، انحصاری بودن تکنولوژی تولید این محصولات می‌باشد. نکته دیگر در تولید این محصولات قیمت تمام شده محصولات به دلیل قیمت بالای محصولات اولیه و تکنولوژی مورد استفاده در آنها می‌باشد.


محل‌های پیشنهادی اجرای طرح

در طرح تولید پوشاک ضد تعریق، شهر‌های تهران، کرج و شهرری دارای امکانات و شرایط مناسب‌تری نسبت به دیگر مناطق استان تهران برای راه‌اندازی چنین واحد تولیدی می‌باشند. علاوه بر این استان‌های قزوین، اصفهان، مرکزی، زنجان و برخی استان‌های بزرگ کشور، نسبت به دیگر استان‌ها، شرایط مناسب‌تری برای احداث واحد تولید پوشاک ضد تعریق دارند.


نتیجه‌گیری و پیشنهاد

با توجه به انحصاري بودن توليد البسه داراي اين تكنولوژي به برخي كشورهاي پيشرفته، احداث واحدهاي توليدكننده اين محصولات در كشور سبب مي‌شود تا علاوه بر كاهش قيمت محصولات مشابه وارداتي، سطح تكنولوژي واحدهاي صنعتي كشور بالاتر رود. در انجام اين طرح مواد اوليه كه پارچه ضد تعريق مي‌باشد، از طريق واردات تامين مي‌شود. ولي با انجام تحقيقات بيشتر امكان توليد پارچه با خاصيت فوق در داخل كشور فراهم مي‌باشد‌.


خلاصه بررسی مالی

طرح توجیهی احداث واحد تولید پوشاک ضد تعریق
روش تولید

پس از تهيه لايه‌ي اصلي يا همان لايه ي تفلوني، بايد اين لايه در ميان دو لايه بيروني و داخلي قرار داد كه استفاده از هر لايه دلايل مخصوص به خود را دارد. علت استفاده از لايه بيروني، جلوگيري از تماس اين لايه با اشياء خارجي و كاهش مشكلات ساييدگي لايه تفلوني مي‌باشد. اين كار سبب مي‌شود تا استحكام لايه تفلون حفظ گردد. معمولا جنس اين لايه نايلون است كه علاوه بر محافظت از لايه مياني زيبايي و ظاهري مناسب را براي كالا فراهم مي آورد. به منظور جلوگيري از تماس بدن با لايه تفلوني، از يك لايه داخلي استفاده مي‌شود. همچنين اين لايه باعث ايجاد راحتي در لباس مي‌گردد. زيرا از تماس مستقيم لايه مياني با بدن انسان جلوگيري مي‌كند. فراموش نشود اين لايه مي‌بايد قابليت تنفس داشته باشد و بتواند عرق بدن را پس از جذب، از خود عبور دهد.َ

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.


منابع

 1ـ اداره كل اطلاعات و آمار وزارت صنايع و معادن.
 2ـ مركز اطلاعات و آمار وزارت بازرگاني.
 3ـ كتاب "مقررات صادرات و واردات "، انتشارات شركت چاپ و نشر بازرگاني.
 4ـ پايگاه اطلاع‌رساني مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران.
 5ـ سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران
 6ـ پايگاه‌هاي اطلاع رساني شركت‌هاي توليد كننده پارچه‌هاي ضد تعريق نظير شركت گورتكس(Tex-Gore)
 7ـ سازمان توسعه تجارت ايران

نظرتان را ثبت کنید