طرح توجیهی احداث واحد تولید پلوش و پتو

طرح توجیهی احداث واحد تولید پلوش و پتو

پتوی راشل در انواع پتو‌های تولیدی روز دنیا‌، تقریباً سبک جدیدی است که در سالیان گذشته مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است‌.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول طرح توجیهی 

طرح توجیهی ذیل در مورد پتوی راشل می باشد، پتوی راشل در انواع پتو های تولیدی روز دنیا ، تقریباً سبک جدیدی است که در سالیان گذشته مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است .  نرمی و لطافت زیر دست این پتو ، قابلیت چاپ طرح ها و رنگ های متنوع، شفافیت رنگها و ظرافت طرح های این نوع پتو در مقایسه با پتو های تاری و پودی باعث این استقبال شده است .
 متداول ترین طبقه بندی و دسته یندی در فعالیت های اقتصادی همان تقسیم بندی آیسیک است . کدهای زیادی در رابطه با صنعت پتو موجود می باشند اما کد آیسیک انواع پتو، محصول مورد بررسی این طرح توجیهی، 17211110 می باشد.


معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

محصول طرح توجیهی مذکوراز لحاظ ماهیت به عنوان یک کالای مصرفی محسوب می شود.در صنعت پتو، معمولاً از سه سيستم بافندگي تار و پودي، سيستم بافندگي حلقوي تاري و سيستم بافندگي حلقوي پودي استفاده ميگردد. دو سيستم بافندگي تار و پودي و سيستم بافندگي حلقوي تاري در صنعت توليد پتو متداول مي باشند و پتوي توليد شده به ترتيب پتوي مينك و پتوي راشل (سيلك) ناميده مي شوند. پتوي مينك را مي توان از لحاظ نوع طراحي به پتوي بدون طرح، پتو با طرح ساده و پتو با طرح بزرگ دسته بندي نمود كه با توجه به سيستم طراحي ماشين بافندگي تار و پودي، توليد مي گردند. در مورد پتوي راشل به دليل چاپ بر روي پتو و همچنين امكان طراحي توسط برش، ميتوان طرحهاي متنوع ايجاد نمود. امروزه پتو بسته به نوع مصرف مي تواند به صورت پتوي يك نفره، دو نفره، نوجوان و كودك توليد گردد.
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

طبق تحقیقات متخصصان تهیه طرح توجیهی، در گذشته پتو از الیاف طبیعی تهیه می شد که الیاف آن شامل پشم ، یا به صورت مخلوط این دو لیف با درصدهای متفاوت بود . البته در میان الیاف طبیعی پنبه ، دارای ظاهر یکنواخت و زیباتری نسبت به پشم می باشد .
پتوی راشل در انواع پتوهای تولیدی روز دنیا، تقریبا سبک جدیدی است که در سالیان گذشته مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است. نرمی و لطافت، زیردست این پت و همچنین قابلیت چاپ طرح ها و رنگ های متنوع، شفافیت رنگ ها و ظرافت طرح های این نوع پتو در مقایسه با پتوهای تاری و پودی (مینک) باعث این استقبال شده است. امروزه حتی تقاضایی برای خرید پتوی مینک اکریلیک در کشور وجود ندارد و پتوی راشل خریدار بیشتری دارد. قابل توجه است که پتوی تولید شده از نوع مینک فقط توسط برخی از کشورهای توسعه نیافته مانند زیمباوه، تانزانیا، افغانستان، پاکستان و عراق خریداری می شود و البته تا 10 سال دیگر مشتری برای این محصول نیز وجود نخواهد داشت.
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

مزیت های نسبی در صنعت نساجی موجب گردیده است که این صنعت به عنوان نقطه مثبتی در تامین نیاز داخلی به منسوجات و دستیابی به بازارهای صادراتی و ارزآوری مناسب تلقی شود و به دلیل مقاومت بازار کشورهای صنعتی برای اقتصاد ایران، صنعت نساجی و صنایع وابسته به آن یکی از فرصت های بزرگ جهانی در الحاق به این سازمان محسوب می شود. لازمه ورود تولیدات نساجی به بازارهای جهانی را تولید با کیفیت بالا، قیمت پایین و استفاده از فن آوری های پر بازده می باشد. از سوی دیگر با جایگزین شدن پتوی راشل به جای انواع دیگر آن و افزایش مصرف سرانه پتو در دنیا، بیانگر اهمیت این کالا را در بازارهای جهانی می باشد.
 طرح توجیهی پتو

مواد اولیه، کمکی و مصرفی در تولید محصول این طرح توجیهی

امروزه توليدكنندگان داخلي ايست مواد اوليه پلياکريل را به قيمت F+C بندرعباس (حقوق گمركي و سود بازرگاني) + هزينه ترخيص + هزينه حمل و نقل + ٪۱۰ عوارض ورودي خريداري كنند، با توجه به اينكه تهيه الياف %60قيمت تمام شده محصول را تشکيل ميدهد، نمي توان با محصولات کشورهاي ديگر رقابت نمود. از طرفي نخ پلياستر POY که مورد مصرف کارخانجات پتوي سيلک مي باشد در ايران توليد نمی شود و شرکت پلياکريل هم قادر به توليد نبوده بايستي با تعرفه ۲۰درصد وارد کرد که براي کارخانجات اينتعرفهبسياربالابودهوبايستياصلاحگردد.
 
بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف تولید محصول داخل کشور به همراه بعضی از کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان .
 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

با توجه به اینکه محصول مورد نظر در این طرح تولید پلوش و پتو است، که توسط توسط ماشين هاي بافندگي راشل انجام میشود. بنابراین در روند تولید محصولات در این طرح از تکنولوژی خاصی استفاده نمی شود و بر این اساس برای آن دانش فنی خاصی نمی توان متصور شد.


خلاصه بررسی مالی طرح توجیهیطرح توجیهی پتو
 
روش تولید محصول طرح توجیهی

پتوی سیلک توسط ماشینهای بافندگی راشل دومیله سوزن به صورت دولایه بافته می شود. به این ترتیب که ابتدا چله های نخ کومینگل پلی استرزمینه (نخ تکسچره شده توسط جت هوا) و نخ فلامنت پلی استر (زنجیر) پیچیده شد، سپس چله ها روی ماشین قرار می گیرند. دوک های اکریلیک (نخ پرز) نیز روی قفسه قرار گرفته و وارد ماشین بافندگی می شود. لذا مقدمات بافندگی جهت آماده سازی نخ ها مورد نیاز می باشد. پس از جدا نمودن دو لایه بافته شده، پتوی خام به قسمت تکمیل منتقل شده و پشت و روی پتو تحت عملیات تکمیل قرار می گیرد. سپس مرحله کنترل و برش پتو بسته بندی و آماده مصرف می شود.


 دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

طرح توجیهی پتو 3
محل های پیشنهادی طرح توجیهی برای اجرای طرح

طبق بررسی های به عمل آمده توسط کارشناسان تهیه طرح توجیهی، بهترین مکانها برای تواید محصول طرح توجیهی استان های اصفهان ، یزد ، قزوین و قم می باشد
 
نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد

نتیجه ای که از این طرح توجیهی به دست می آید بیانگر این است که در سال هاي گذشته پتوهاي راشل ايران به كشورهاي مختلف از جمله ايتاليا صادر و در بازارهاي جهاني به راحتي قادر به رقابت بوده اما با افزايش هزينه هاي توليد قدرت رقابت محصولات داخلي كاهش يافته است. لذا با توجه به وجود بهترين ماشين آلات توليد پتو مخصوصاً پتوي راشل در ايران و مقايسه کيفيت توليدات آن با محصولات کشورهاي ديگر که به صورت قاچاق يا توسط کالاي ته لجني وارد کشور مي شوند، فرآيند توليد از نظر کمي و کيفي در مملکت ما نقايص قابل توجهي نداشته پیشنهاد طرح توجیهی که شرح داده شد، حمايت منطقي از توليد کننده محصولات داخلي است زیرا ميتواند همانند سال هاي گذشته در صحنه هاي بين المللي رقباي خود را کنار گذارد.
 

 * درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی یا به روزرسانی آن می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.
 

نظرتان را ثبت کنید