طرح توجیهی احداث واحد تولید ماکو و چوب ضربه

طرح توجیهی احداث واحد تولید ماکو و چوب ضربه

طرح توجیهی پیش رو در مورد محصول ماکو و چوب ضربه است.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

معرفی محصول طرح توجیهی

ماكو به قطعه چوبي گفته مي شودكه از چوب فشرده شده ساخته مي گردد، و بر روي آن در مراحل مختلف كارهاي فني و تخصصي مانند فرزكاري و خراطي صورت گرفته و با الحاق قطعاتي ديگر مانند دو سر فلزي جهت استحكام ماكو و چشمي برنجي، مهره چيني، ميل ماكو و چنگك ماكو گير تكميل ميگردد و در این طرح توجیهی مورد بررسی قرار گرفته است . ماكو، دوكي شكل و صيقلي با وزن مخصوص 1/4 1/7تا گرم بر سانتي متر مكعب مي باشد .این محصول طرح توجیهی دارای 3 کد آیسیک می باشد که در جدول زیر گفته شده است.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

ماكو به عنوان يك كالاي واسطه اي در كارخانجات بافندگي براي توليد انواع منسوجات مانند پارچه،پتو و فرش استفاده مي گردد،بدين صورت كه پودها از داخل تارها توسط ماكو عبور داده شده و با هر رفت يا برگشت ماكو، يك پود بافته مي شود .

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

با توجه به اين موضوع كه اينگونه محصولات در كل كشور مورد استفاده زيادي داشته و يك كالاي واسطه محسوب مي شود كه توليدي ها و كارخانه هاي توليد كننده در سراسر كشور در حال فعاليت و يا در حال احداث مي باشند، بنابراين با توجه به آمار واردات و صادرات، مشخص مي گردد كه آمار مصرف در كشور رو به افزايش مي باشد .

تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

با توجه به موارد كاربرد كالا در صنعت كه قبلا ذكر شد، اين محصول از جايگاه بالايي در صنعت برخوردار است كه قابل چشم پوشي نيست و همچنين قيمت مناسب آن در مقايسه با كالاهاي جايگزين به ارزش آن مي افزايد كه در نتيجه بايد به هر چه بهتر شدن اين صنعت در كشور، توجه كافي مبذول گردد چرا كه بسياري از مسائل موجود در صنعت كشور در بسياري از زمينه هاي صنعتي با استفاده از اين كالا به
بهترين وجه برطرف مي گرددكه با هر چه بهتر شدن وضعيت داخلي و توليدات، ميزان واردات و نياز به خارج را هر چه بيشتر بكاهيم .

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

طرح توجیهی احداث واحد تولید ماکو و چوب ضربه

روش تولید طرح توجیهی

براي ماكو، از چوب ممرز و چوب ضربه از چوب راش استفاده مي گردد . پس از تهيه دو گونه چوب مذكور از سازمان جنگلها و مراتع، الوار و تراورس ها به كارخانه حمل مي شوند . الوارها و تراورس ها براي بريده شدن به قسمت چوب بري هدايت مي گردند، براي اين كار ابتدا يك نروروكار توسط رنده، رنديده شده تا صاف و صيقلي گردد، سپس بوسيله اره فلكه 100 تراورس از جهت عرض به 3 قسمت تقسيم ميگردد . به اين عمل قائمه كردن گويند، قائمه ها را در زير سقف سوله به صورت دسته بندي چيده، تا رطوبت آنها به زير نقطه اشباع الياف حدود -20 15 درصد برسد كه مدت زمان چيدن آنها بستگي به منطقه و شرايط آب و هوايي فرق مي كند .

اگر ماكوي اتومات توليد شود ابعاد بلوك به ضخامت *7/5 عرض *8 طول 50 سانتي متر و اگر ماكوي فرش بافي توليد شود ابعاد بلوك ضخامت *10 عرض 10* طول 80 سانتي متر بريده و سر بلوك ها را به پارافين مذاب آغشته، تا از ترك و شكاف خوردن آنها جلوگيري گردد. سپس بلوك ها در صفحات پرس چيده و توسط پرس به آنها فشار وارد مي گردد. فشار پرس 200 اتمسفر وحرارت آن 110 درجه سانتي گراد مي باشد . اگر نمونه اي از چوب را در محيط يكه حرارت و رطوبت نسبي ان را مشخص كرده ايم قرار دهيم بعد از مدتي رطوبت چوب تغيير كرده و از آن به بعد مقدارش ثابت مي ماند. در اين حالت، چوب به رطوبت تعادل با محيط مجاورش رسيده است . ميزان فشردگي بلوك ها بستگي به ضخامت آنها دارد ولي بطور مثال در مورد ماكوي اتومات ضخامت 5/7 سانتي متري بعد از پرس به 4/5 سانتي متر تقليل پيدا مي كند يعني حدود 40 درصد ضخامت آن كاهش پيدا مي كند.

2طرح توجیهی احداث واحد تولید ماکو و چوب ضربه

بازار هدف طرح توجیهی

علاوه بر بازار های داخلی ، با مطالعات انجام شده در اين زمينه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرايط خاصي براي
صادرات اينگونه محصولات وجود ندارد ولي توليدكنندگان ما ملزم به رعايت يكسري شرايط كلي و البته اصلي مي باشند. كيفيت مناسب و مطلوب در حد كيفيت بازار جهاني، رعايت استانداردها و شرايط و خصوصيات شركت مقصد يا دريافت كننده اين محصول از جمله مواردي است كه در صادرات محصول بايد مورد توجه قرار بگيرد. در ضمن داشتن قيمت مناسب در بازار جهاني از ديگر عوامل موثر در صادرات كالا  مي باشد. همچنين اگر توليدكننده اي داراي سابقه خوبي در توليد و فروش محصول باشد عاملي تاثير گذار در انتخاب محصول آن كشور از طرف مشتري خواهد بود .

دانش فني پروژه طرح توجیهی

با توجه به اينكه توليد ماكو هم از چوب ماسيو يا فشرده نشده و هم از چوب فشرده شده يا (Wood Compression)  امكانپذير است با اين تفاوت كه ماكوي توليدي از چوب فشرده شده داراي عمر بيشتري بر روي دستگاه بافندگي، نسبت به ماكوي توليدي از چوب ماسيو است و ديرتر خرد و شكسته مي گردد، بنابراين با توجه به پارامتر هاي فني و اقتصادي و طول عمر ن، ماكوهاي توليدي از چوب فشرده شده و چوب ضربه هاي توليدي از لايه هاي فشرده شده، اقتصادي تر مي نمايد .

دیاگرام فرایند تولید طرح توجیهی

3طرح توجیهی احداث واحد تولید ماکو و چوب ضربه

محل‌های پیشنهادی اجرای پروژه طرح توجیهی

استان هاي يزد، زنجان، مازندران .

نتیجه‌گیری طرح توجیهی و پیشنهاد

همانطور كه در طرح اشاره شده، امروزه بسياري از دستگاه هاي نساجي به صورت گذشته مورد استفاده قرار نمي گيرد و بيشتر از ماشين آلات بافندگي و نساجي بدون ماكو استفاده مي گردد ولي از آنجا كه ادر كشور همچنان بسياري از ماشين آلات داراي ماكو مورد استفاده قرار مي گيرد، نياز به توليد ماكو در كشور مرتفع نشده است و حتي در بعضي موارد رو به رشد مي باشد، با توجه به مطالب ذكر شده و نيز با در نظر گرفتن اينكه كشور در سال 1390 با كمبود زيادي در اين زمينه مواجه است، مي توان ايجاد چنين واحد تجاري داراي توجيه اقتصادي مناسبي باشد. در ذيل تعدادي ديگر از دلايل ذكر گرديده است . در ابتدا افزايش صادرات در سالهاي گذشته و سپس پيشبيني افزايش تقاضا در سالهاي آينده.

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری* درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

منابع طرح توجیهی:

اداره كل اطلاعات و آمار وزارت صنايع و معادن.
مركز اطلاعات و آمار وزارت بازرگاني.
كتاب "مقررات صادرات و واردات سال 1386"، انتشارات شركت چاپ و نشر بازرگاني.
پايگاه اطلاع رساني مركز آمار ايران.
سازمان توسعه تجارت ايران.
سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران.
پايگاه اطلاع رساني مركز پژوهشهاي مجلس جمهوري اسلامي ايران .
8ـ  نمايندگي شركتهاي توليدكنندگان ماشين آلات.

نظرتان را ثبت کنید