طرح توجیهی احداث واحد تولید كارتن از ورق آماده

طرح توجیهی احداث واحد تولید كارتن از ورق آماده

بسته‌بندی آخرین مرحله از تولید هر کالایی می‌باشد و اهمیت آن برای همگان روشن می‌باشد.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.


معرفی محصول طرح توجیهی
بسته‌بندی آخرین مرحله از تولید هر کالایی می‌باشد و اهمیت آن برای همگان روشن می‌باشد و کارتن‌ها محصولاتی هستند که جهت بسته‌بندی کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرند که علاوه بر استفاده به عنوان بسته‌بندی عاملی برای حفاظت فیزیکی کالای محتویات خود محسوب می‌شوند.این واحد با خرید ورق آماده اقدام به تولید کارتن از آن می‌کند.
كارتن آماده مطابق طبقه بندي وزارت صنايع و معادن داراي كد آيسيك 21021211 مي باشد. 
معرفی كاربرد‌های محصول طرح توجیهی
كارتن‌ها براي بسته‌بندي كالاهاي مختلف و هم‌چنين بعضاٌ در صنعت ساختمان براي عايق‌كاري مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هم‌چنین عاملی جهت حفظ کیفیت محتویات خود می‌باشند.
بررسی سابقه مصرف محصول طرح توجیهی
بر اساس اطلاعات موجود در زمینه روند مصرف کارتن آماده در سال‌های اخیر، میزان مصرف از مقدار 600 هزار تن در سال 80 به مقدار 500 هزار تن در سال 85 کاهش یافته است.
تحلیل ضرورت اجرای پروژه طرح توجیهی
با استفاده از آمار ارائه شده در سال‌نامه آمار بازرگانی خارجی کشور، صادرات در سال‌های گذشته روند صعودی داشته است.هم‌چنین بر اساس آمار روند واردات در سال‌های اخیر با کاهش چشم‌گیری مواجه بوده است و اکثر واحدهای تولیدی کارتن در کشور با مازاد عرضه روبه‌رو هستند. با انجام این پروژه می‌توان ظرفیت فعال تولید را برآورد کرده و با تولید بهینه مازاد عرضه را به حداقل رساند.


 طرح توجیهی احداث واحد تولید كارتن از ورق آماده

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی
مواد اولیه شامل ورق آماده است که در تمامی استان‌های کشور در دسترس است.

بازار هدف طرح توجیهی
بازار هدف تولید کارتن تمامی صنایعی است که در بسته‌بندی تولیدات خود از کارتن استفاده می‌کنند و هم‌چنین صنعت ساختمان که از کارتن به عنوان عایق استفاده می‌کند.

دانش فنی پروژه طرح توجیهی
با توجه به فرآیند تولید کارتن می‌توان گفت که تکنولوژی مورد استفاده در کارتن‌سازی در مورد کلیه واحدهای تولیدی آن یکسان است و تفاوت خاصی بین تکنولوژی‌ها وجود ندارد و آنچه در این فرآیند دارای اهمیت است، درجه کیفیت ماشین‌آلات مورد استفاده در تولید است که این عامل سبب ایجاد سطح کیفیت کارتن تولیدی می‌شود.

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی

2طرح توجیهی احداث واحد تولید كارتن از ورق آماده


روش تولید محصول طرح توجیهی
برای تولید کارتن، عموما از ورق آماده استفاده می‌شود که این ورق توسط کارخانجات تولیدی آن تولید شده و در اختیار کارتن ساز ها قرار می‌گیرد. در طرح حاضر نیز همانند سایر واحدهای تولیدی، ورق به صورت آماده از بازار خریداری شده و مراحل زیر را طی می‌کند:
برش‌کاری ورق به اندازه لازم هر کارتن،  برش فرم ورق و چاک‌زنی، تا کردن ورق و چسباندن ورق تاخورده و تولید کارتن.
تمامی این مراحل به طور پیوسته انجام می پذیرد.

 دیاگرام فرآیند تولید طرح توجیهی

3طرح توجیهی احداث واحد تولید كارتن از ورق آماده
 
محل‌های پیشنهادی اجرای طرح توجیهی
محل‌های پیشنهادی طرح توجیهی مازندران، مرکزی، خوزستان، اصفهان، تهران-قزوین می‌باشد.

نتیجه‌گیری و پیشنهاد طرح توجیهی
در این طرح توجیهی با توجه به روند تولید و مصرف این نوع کارتن در سال‌های اخیر در‌یافتیم که میزان تولید یا عرضه این محصول بیش از مصرف آن بوده و بازار داخلی اشباع می‌باشد و هم‌چنین با وجود ظرفیت‌های در حال ایجاد این مازاد عرضه افزایش خواهد یافت. بنابر‌این اجرای این پروژه در شرایط کنونی توجیه‌ناپذیر است.
در صورتی که بنا به هر دلیلی قصد سرمایه‌گذاری در تولید این محصول باشد، باید گفت که حد‌اقل ظرفیت اقتصادی یک واحد تولید کارتن از ورق آماده 7000 تن در سال باید انتخاب شود که با احتساب 80 درصد راندمان، ظرفیت عملی تولید 5600 تن خواهد بود که تحت آن حجم سرمایه ثابت معادل 5161 میلیون ریال خواهد بود که ظرفیت و حجم سرمایه‌گذاری‌های فوق طوری انتخاب شده است که طرح علاوه بر اینکه کلیه هزینه‌های خود را  پوشش می‌دهد، سود معقولی نیز نصیب سرمایه‌گذار خواهد نمود.

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با  موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

نظرتان را ثبت کنید