طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین

طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین

اولین شلوار‌های جین دو مدل بودند‌، شلوارهای آبی – نیلی رنگ و شلوارهای کتان قهوه‌ای شسته شده‌. امروزه شلوار‌های جین از پارچه‌های پنبه خالص تولید می‌شوند و با استفاده از رنگزاهای خمی و آزوئیک رنگ می‌شوند. کدآیسیک برای پارچه جین در طرح توجیهی مزبور 17111422 و برای انواع البسه جین و کتان 18101290

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول طرح توجیهی: 

اولین شلوار‌های جین دو مدل بودند‌، شلوارهای آبی – نیلی رنگ و شلوارهای کتان قهوه‌ای شسته شده‌. امروزه  شلوار‌های جین از پارچه‌های پنبه خالص تولید می‌شوند و با استفاده از رنگزاهای خمی و آزوئیک رنگ می‌شوند.

کدآیسیک برای پارچه جین در طرح توجیهی مزبور 17111422 و برای انواع البسه جین و کتان 18101290 می باشد.

طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین

 

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

شلوار جین یکی از متداول‌ترین نوع شلوار جهت مصرف می‌باشد‌. با توجه به جنسیت‌، نوع و اندازه پارچه‌، مصرف این محصول نیز متفاوت است. تولید پارچه‌های متنوع از الیاف طبیعی و مصنوعی سبب شده تا تمامی البسه‌ها را بتوان از مواد دیگر بدون جین تهیه کرد. از این رو بر اساس یافته های کارشناسان طرح توجیهی امکان تولید شلوار بجز از جین، با استفاده از الیاف دیگر امکان‌پذیر است.

 

بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

با فرض این که 65 درصد جوانان که خود 60 درصد جمعیت 70 میلیون نفری کشور هستند از شلوار جین به عنوان شلوار اصلی خود استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هرفرد به طور متوسط یک شلوار جین درسال خریداری می‌کند‌. این بدین معنی است که در کشور هر ساله به طور متوسط امکان مصرف حدود 27 میلیون وجود دارد.

آمار مصرف درسال 1385 در حدود 600000 عدد می‌باشد که دقیق نیست، علت این امر تولید در واحد‌های غیر‌صنعتی و کالای قاچاق است.

 

تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

تولید شلوار‌هایی با کیفیت و قیمت مناسب و ظاهر آراسته سبب می‌شود تا تقاضا جهت آن بیشتر شود. از طرف دیگر با توجه به سهولت تولید این محصول و فراهم بودن مواد اولیه آن در کشور به برنامه‌ریزی دقیق در تولید این محصول سبب می‌شود تا تولید محصول علاوه بر رفع نیاز‌های داخلی و خارجی‌، سبب ایجاد اشتغال و سود‌دهی در کشور گردد.

 

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

انواع پارچه جین به عرض 1.5 متر-نخ دوخت پنبه‌ای و..

 

بازار هدف طرح توجیهی

باتوجه به ماهیت طرح توجیهی استان‌های بزرگ مانند تهران‌، اصفهان‌، خراسان‌، فارس و دیگر استان‌ها می‌توانند به عنوان اولویت سرمایه‌گذاری باشند.

 

دانش فني طرح توجیهی

سه فاكتور مهم در توليد شلوار جين مناسب و با كيفيت مطلوب استفاده از پارچه مرغوب، نيروي متخصص و ماشين‌آلات به روز دنيا است. در كشور ما تمامي اين شرايط جهت توليد يك محصول با كيفيت بالا فراهم مي‌باشد. از اين رو با رعايت تمامي شرايط ذكر شده در توليد، شلوار توليد شده از كيفيت مناسب بر‌خوردار خواهد بود و امكان عرضه آن به كشورهاي ديگر نيز فرآهم مي‌باشد. ذكر اين نكته نيز ضروري است كه در برخي از اوقات استفاده از مواد اوليه نامرغوب و عدم توليد كالاي بدون كيفيت سبب مي‌شود كه كيفيت كالاي توليدي در داخل كشور به نسبت كالاي خارجي از كيفيت پایین‌تری برخوردار باشد.

خلاصه بررسی مالی

 

طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین

روش تولید طرح توجیهی

به راحتي مي‌توان دريافت كه در این طرح توجیهی واحد توليد شلوار جين شامل سه قسمت عمده برش، دوخت و عمليات تكميلي است كه وظايف هر قسمت به اختصار آورده مي‌شود.

1ـ قسمت برش: اين قسمت شامل تهيه الگو، پهن كردن پارچه روي ميز برش علامتگذاري و برش مي‌باشد. الگوهاي لازم براساس طرح مورد نظر و سايز آن را كاغذ تهيه و سپس اين الگوهاي كاغذي بسته به تعداد دفعات استفاده از مقوا يا صفحات فلزي به صورت شابلون‌هاي تعيين شده براي قطعات دوخت شلوار ساخته مي‌شوند. بعد از آن شابلون‌هاي فوق را روي لايه‌هايي از پارچه كه با توجه به راه بافت و ساير ويژگي‌هاي پارچه روي همديگر قرار گرفته‌اند به صورتي‌كه كمترين ضايعات و دم قيچي را ايجاد نمايد.

2ـ قسمت دوخت: عمليات دوخت در اين واحد به صورت سري كاري مي‌باشد و معمولاً هر كارگر تنها يك كار را به صورت ثابت تكرار مي‌نمايد به‌عنوان مثال يك كارگر فقط جيب شلوار را نصب مي‌كند و الي آخر به اين ترتيب تا تكميل دوخت شلوار ايستگاه‌هاي مختلفي براي انجام دوخت اصلي، تزئيني، مارك چرمي و زيپ و دگمه وجود خواهد داشت كه بسته به طرح شلوار توليدي بايد يك روال منطقي براي ترتيب عمليات براي مدل‌هاي مختلف متفاوت خواهد بود. نوع ماشين دوخت، نخ مصرفي و سوزن مورد نياز بسته به قطعه مورد نظر متفاوت و بايد با دقت انتخاب گردد. شكل 2 تصوير چند چرخ خياطي مورد استفاده جهت دوخت شلوار جین را نشان می‌دهد.

3ـ قسمت عمليات تكميلي: عمليات تكميلي در اين واحد شامل تميزكاري، شستشو، كنترل نهايي و بسته‌بندي خواهد بود. تميزكاري به انجام عملياتي همچون گرفتن سرنخ‌هاي اضافي از انتهاي دوخت‌ها و باز كردن جادگمه‌ها و غيره اطلاق مي‌شود. بعد از اين مرحله عمل شستشو و سنگشور كردن براي برخي از توليدات انجام مي‌گيرد كه اين امر به دليل پسند مشتريان از اينگونه شلوارها خواهد بود در حين عمل شستشو انجام اعمالي نظير ضد چروك كردن، نرم كردن و ضد جرقه كردن با مواد شيميايي مربوطه انجام گيرد. در نهايت محصولات توسط باد در فشار هواي گرم خشك شده، پس از كنترل نهايي بسته به نوع سفارش و پسند بازار بسته‌بندی می‌گردد.

دیاگرام فرایند تولید طرح توجیهی
طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین 

  

محل‌های پیشنهادی طرح توجیهی برای اجرای طرح 

اصفهان، مركزي، يزد، قزوين، آذربايجان شرقي و غربي، خراسان رضوي، سمنان و قم داراي امكانات و شرايط مناسب‌تري نسبت به ديگر مناطق كشور براي این طرح توجیهی مي‌باشند.

 

نتیجه‌گیری طرح توجیهی و پیشنهاد: 

در بررسي‌هاي اقتصادي انجام شده در طرح توجیهی احداث واحد تولید شلوار جین‌ مشخص گرديد، احداث يك واحد صنعتي توليد شلوار جين با ظرفيت   80000 عدد در سال و سرمايه مورد نياز 11505,4ميليون ريال داراي توجيه اقتصادي است و سرمايه آن تقريباً بعد از حدود پنج سال باز مي‌گردد.

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

* درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

نظرتان را ثبت کنید

3 نظر

 • هادی محمدزاده 29 مهر 1398 - 22:31

  ایا طرح توجیهی بروز شده هم وجود دارد؟

  سپینود شرق :
  با سلام و احترام این مطلب همانطور که عنوان شده به عنوان ایده مطرح شده است در صورت نیاز به طرح کامل با موسسه سپینود شرق تماس حاصل فرمایید .
 • رمن 14 خرداد 1399 - 9:55

  بازگشت سرمایە بعد از 5سال؟ یعنی در این مدت درآمدی بە کارآفرین اختصاص نمی یابد؟ 5سال بدون درآمد؟

  سپینود شرق :
  سلام بازگشت سرمایه این طرح بنا به درخواست متقاضی طرح باید مورد بررسی قرار گیرد. اعداد و اطلاعات در طرح فعلی قابل اتکا نیستند
 • حسین سالاری 28 خرداد 1399 - 18:55

  با سلام و وقت بخیر میبخشین اگر ما طرح و الگوی خاصی مدنظرمون باشه شما میتونید تولیدش رو انجام بدین و حداقل تعدادی برای هر شست و هر مدل چقدر هست نمونه مدلهایی که مدنظر هست رو هم در وبلاگ قرار داده شده : با تشکر از پاسخگویی و مطالب بسیار مفید سایتتون.

  سپینود شرق :
  سلام خیر طرح توجیهی به عنوان ایده سرمایه گذاری مطرح شده است