طرح توجیهی احداث واحد تولید سولفات روی

طرح توجیهی احداث واحد تولید سولفات روی

طرح توجیهی پیش رو درباره ی محصول سولفات روی است، سولفات روي يك جامد بلورين بي‌رنگ است‌.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

 معرفی محصول طرح توجیهی

طرح توجیهی پیش رو درباره ی محصول سولفات روی است، سولفات روي يك جامد بلورين بي رنگ است . اين ماده بصورت بلورهاي متنوع 7و6و1 ملكول آب و يا نمك بدون آب وجود دارد. در ميان اشكال روي هفت آبه يعني 7H2O,ZnSO4 داراي اهميت خاصي استو بازار فروش آن از رونق خاصي برخوردار است . کد آیسیک محصول این طرح توجیهی 24111612 می باشد .
 
معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

طبق نظر کارشناسان طرح توجیهی مواد شيميايي با بنيان روي شامل غبار روي 12 تا 15 درصد مصرف روي جهان را در اختيار دارد . سولفات روي در ساخت محصولات بسيار زيادي مانند : صنايع ابريشم مصنوعي ويسكوز ، صنايع خمير و كاغذ وكاغذ سازي ، رنگ ها و پگمنت ها ومحصولات وابسته ، تهيه منسوجات رنگرزي و چاپ چيت و چلوار ، به عنوان ذرات مغذي جهت خاك هائي كه كمبود روي دارند ، براي ساختن تركيبات مختلف روي ، براي تهيه خشك كننده ها ، در قلع كاري فلزات به طريق الكتروليز ، به عنوان ضد عفوني كننده ، در تجهيزات ضد آتش سوزي حفظ و نگهداري چوب و مواد گدازنده .
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

مهمترین مصرف محصول این طرح توجیهی در کشاورزی و پزشکی و صنایع رنگرزی و تصفیه آب و فاضلاب است. روند مصرف محصول در سه سال 1384 ، 1385 ، 1386 به ترتیب 221289/637 ، 146109/7481 ، 136289/931 تن می باشد .
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

در دنياي در حال پيشرفت امروز روي و مشتقات وابسته به آن از اهميت زيادي برخوردارند تا جائي كه مي توان گفت، مواد شيميايي با بنيان روي شامل غبار روي 12 تا 15 درصد مصرف روي جهان را در اختيار دارد و مهم ترين مصرف سولفات روي دركشاورزي و پزشكي و صنايع رنگرزي و تصفيه آب و فاضلاب است، كه در پزشكي سولفات روي رايج ترين مكمل قابل استفاده روي است. به اين ترتيب نسبت به ساير اشكال كمترين قيمت را دارد . اما حداقل جذب را دارد و باعث آشفتگي معده مي شود و در كشاورزي عامل مهم تغذيه خاك است از اين رو مي توان گفت هر روز نياز به اين ماده بيشتر از پيش شده است و روند مصرف نيز گواهي بر اين ادعاست . که این موارد تهیه طرح توجیهی در باره ی این محصول را لازم و بایا می نماید.


طرح توجیهی احداث واحد تولید سولفات روی
مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

ماده اصلي مورد استفاده برای تولید محصول مورد بررسی در طرح توجیهی پیش رو، كنسانتره روي است كه از داخل كشور تهيه مي شود.
 
بازار هدف طرح توجیهی

در ابتدا بازار داخلی مورد نظر است و در مورد بازار خارجی به دليل حجم مناسب توليدي كه تقريبا جوابگوي نياز داخلي اين محصول خواهد بود كشور در امر صادرات جز در موارد خاصي فعال نبوده است و پيش بيني مي شود در سال هاي آتي با توجه به احداث و فعاليت طرح هاي در حال انجام اين مهم تحقق يابد لذا بايد قيمت رقابتي و همچنين كيفيت اين محصول را در بازارهاي جهاني مد نظر قرار داد و از لحاظ مقررات واردات صادرات وزارت بازرگاني، مي توان گفت كه هيچ گونه محدوديتي در امر صادرات سولفات روي وجود ندارد .
 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

تجهيزات مورد نياز اين فرآيند مجموعه اي از وسل ها، خشك كن ها و ... است. همگي اين تجهيزات قابل ساخت و تهيه درداخل كشور مي باشند و از لحاظ تكنولوژي پيچيدگي زيادي ندارند و در مجموع فرآيند توليد سولفات روي جزء فرآيندهاي ساده است و نیاز به تکنولوژِ خاصی ندارد.
 
 خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی


طرح توجیهی احداث واحد تولید سولفات روی2


 روش تولید محصول طرح توجیهی

اختلاط: ابتدا تانك اختلاط شستشو شده تا كاملاً تميز شود. مقدار2500 ليتر آب به تانك اضافه شده و به آن 75 درصد اسيد سولفوريك مورد استفاده افزوده در تانك با همزن رقيق مي شود و پس از آن كنسانتره اضافه شده و به دليل ناخالصي هاي سرب و مس به آن سولفات آلومينيم اضافه مي كنند و سپس بقيه كنسانتره و متعاقب آن بقيه اسيد سولفوريك اضافه مي شود. پس از اينكه واكنش ها صورت گرفت آب آهك براي متوقف كردن واكنش و رساندنPHبه 3/5 اضافه مي گردد. براي رسوب دادن يون هاي آهن و آلومينيم از آب ژاول استفاده مي شود و بعد با اضافه كردن آب آهكPHبه 5/4 رسيده در همينPHنگه داشته خواهد شد.

سانتريفوژ: محلول داخل تانك كه شامل فاز مايع و جامد مي باشد در داخل سانتريفوژ شده و مايع زلال سولفات روي با خلوص 95 درصد در مخازن ذخيره سازي ارسال مي شود .

تغليظ: در اين مرحله آب اضافي محلول تبخير شده و به مرحله بعد فرستاده مي شود.

كريستاليزاسيون: محلول در هواي معمولي بر روي سيني هاي استيل مخصوص متبلور مي شودجريان سيال سرد عمل تبلور بلورهاي سولفات روي را تسريع مي نمايد. براي جدا شدن آب اضافي از بلورها، توسط سانتريفوژ كريستال ها بصورت كلوخ جدا مي شوند .

خشك كردن: بلورهاي مربوط را در روي سيني هايي در اتاقك خشك كن قرار داده تا تحت وزش يك فن دمنده رطوبت خود را از دست دهند . آسياب و بسته بندي: دانه ها به وسيله آسياب چكشي پودر شده و درون كيسه هاي بسته بندي و انبار مي شوند .
 

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی


3طرح توجیهی احداث واحد تولید سولفات روی

محل های پیشنهادی اجرای واحد تولیدی محصول  طرح توجیهی

بهترين منطقه براي احداث طرح توجیهی مزبور، شهرك هاي صنعتي واقع در شهرهاي مختلف كشور مانند زنجان، تبريز، اصفهان و ... مي باشد .
 
 
نتیجه گیری طرح توجیهی  و پیشنهاد

در دنياي در حال پيشرفت امروز روي و مشتقات وابسته به آن از اهميت زيادي برخوردارند تا جائي كه مي توان گفت، مواد شيميايي با بنيان روي شامل غبار روي 12 تا 15 درصد مصرف روي جهان را در اختيار دارد و مهم ترين مصرف سولفات روي در كشاورزي و پزشكي و صنايع رنگرزي و تصفيه آب و فاضلاب است، كه در پزشكي سولفات روي رايج ترين مكمل قابل استفاده روي است. به اين ترتيب نسبت به ساير اشكال كمترين قيمت را دارد. در كشاورزي عامل مهم تغذيه خاك است از اين رو مي توان گفت هر روز نياز به اين ماده بيشتر از پيش مي باشد و بررسي ها در طرح توجیهی مذکور نشان مي دهد روند مصرف اين ماده در حال افزايش است . بدليل حجم مناسب توليدي كه تقريبا جوابگوي نياز داخلي اين محصول است كشور در امر صادرات جز در موارد خاصي فعال نبوده است و پيش بيني مي شود با احداث واحدهاي جديد در سال هاي آتي، انجام اين مهم تحقق يابد لذا بايد قيمت رقابتي و همچنين كيفيت اين محصول را در بازارهاي جهاني مد نظر قرار داد .
 

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 

* درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.
 

نظرتان را ثبت کنید