طرح توجیهی احداث واحد تولید دستمال کاغذی

طرح توجیهی احداث واحد تولید دستمال کاغذی

طرح توجیهی پیش رو در مورد محصول دستمال كاغذي رولي است .

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

 معرفی محصول طرح توجیهی

 طرح توجیهی پیش رو در مورد محصول دستمال كاغذي رولي بوده و جنس اين دستمال از نوعي كاغذ توليد شده از الياف سلولزي و خمير كاغذ مي‌باشد‌. کد آیسیک دستمال کاغذی توالت 2109412347 می‌باشد. این طرح توجیهی با جهد و تلاش کارشناسان و متخصصان مجرب امکان سنجی تهیه گردیده است.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

 امروزه اين محصول به يكي از ضروريات زندگي مردم تبديل گشته به‌طوري كه تقريباً نمي‌توان منزلي را يافت كه در آن از انواع دستمال كاغذي استفاده نگردد. به‌علاوه در اكثر اماكن عمومي، اداره‌جات، اغذيه فروشي‌ها و رستوران‌ها نيز به‌طور گسترده از انواع دستمال كاغذي استفاده مي‌شود‌. دستمال كاغذي توليد شده در اين واحد به‌عنوان يك كالاي نهايي براي مصارف بهداشتي و مختلف و خشك كردن دست و صورت كاربرد دارد. بنا براین ارائه این طرح توجیهی برای اجرای هر چه بهتر طرح بایا و لازم می باشد.

 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

ميزان مصرف محصول طرح توجیهی مذبور را در سال‌هاي اخير حدود 390هزار تن در سال برآورد كرد. با توجه به ارتقاي سطح بهداشت فردي و جمعي در سال‌هاي آتي نسب به دهه قبل، ميزان مصرف انواع دستمال كاغذي در سال‌هاي آتي بيش از رشد جمعيت كشور، افزايش پيدا مي‌كند. بنابراين ميزان مصرف اين محصول در سال‌هاي آتي با رشد حداقل10 درصد افزايش مي‌يابد و حدود 570 هزار تن در سال براي سال 1390  برآورد مي‌گردد‌.


تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

با پيشرفت جامعه بشري و پي بردن به اهميت رعايت بهداشت در دنياي امروز، نياز به اين محصول بيش از پيش نمايان شده و مردم دنيا با دستمال كاغذي و ديگر توليدات مرتبط با آن به‌عنوان يك كالاي ضروري به صورت روزانه سر و كار دارند. از اين‌رو نياز به احداث كارخانجات جديد و همچنين بهبود كيفيت اين محصول در هر كشوري لازم مي‌باشد

طرح توجیهی احداث واحد تولید دستمال کاغذی

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

 در طرح توليد دستمال كاغذی به موادي شامل: كاغذ تيشو و وسايل بسته‌بندي ... و مورد نياز است که كاغذ تيشو مهمترين ماده اوليه آن است‌.

 
بازار هدف برای طرح توجیهی

 طبق مطالعات متخصصان مربوطه در این طرح توجیهی، علاوه بر بازار داخلی یک بازار بزرگ می‌باشد‌، يكي از محصولاتي كه هر ساله به ميزان قابل توجهي صادر مي‌گردد انواع دستمال كاغذي و محصولات مرتبط با آن مي‌باشد. تنها در سال 1385 صادرات اين محصول براساس آمار منتشره از وزارت بازرگاني كشور، در حدود 271/105 تن بوده كه عمدتاً به كشورهاي همسايه صادر گرديده است‌.

 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

 امروزه اكثر ماشين‌آلات توليد دستمال كاغذي داراي تكنولوژي برتري بوده و اكثر مراحل توليد توسط كامپيوترها كنترل مي‌شوند و اين امر در كيفيت محصولات جديد پيداست. اين تكنولوژي‌هاي جديد دست توليد‌كنندگان را در توليد محصولات متنوع بسيار باز مي‌گذارد. دستمال‌هاي معطر و داراي نقوش جذاب و متنوع با روش‌هاي توليد امروزي قابل توليد شده‌اند و اكثر مصرف‌كنندگان بيشتر دنبال چنين محصولاتجديد و متنوع مي‌باشند‌.

 

 

روش تولید محصول طرح توجیهی

 ابتدا رول‌هاي كاغذ آماده كه 88 سانتيمتر عرض دارد از انبار مواد اوليه به سالن توليد حمل می‌گردد.اين رول‌ها روي دستگاه برش نصب شده و به عرض 22 سانتيمتر برش خورده و به ابعاد 6/21 سانتيمتر پرفراژ مي‌شود. نهايتاً به دور لوله مقواي مركز به قطر 10 سانتيمتر پيچيده شده و سپس در كيسه‌هاي پلي‌اتيلن به‌صورت دوتايي بسته‌بندي مي‌گردد. آخرين مرحله توليد قرار گرفتن در كار تنهايي با ظرفيت 12 جفتي (24 عددي) به انبار منتقل مي‌گردد.

دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی

3طرح توجیهی احداث واحد تولید دستمال کاغذی

 

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح طبق طرح توجیهی

 استان‌هاي خوزستان، فارس، خراسان رضوي، مركزي، اصفهان، قم و قزوين داراي امكانات و شرايط مناسب‌تري نسبت به ديگر مناطق كشور براي راه‌اندازي چنين واحد توليدي مي‌باشند‌.


 نتیجه‌گیری از طرح توجیهی و پیشنهاد

با توجه به موارد مطرح شده در طرح توجیهی پیش رو، مي‌توان نتيجه گرفت؛ هرچند بازار مناسبي براي فروش دستمال كاغذي در كشور و منطقه وجود دارد ولي بر اين براساس ميزان توليد واحدهاي موجود و مجوزهاي صادر شده، در صورت به بهره‌برداري رسيدن واحدهاي در دست اجرا، در سال‌هاي آتي مازاد توليد در كشور خواهيم داشت و احداث واحدهاي جديد توليد انواع دستمال كاغذي، مشكل فروش را براي كليه واحدهاي فعال به‌وجود مي‌آورد. 
خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 * درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

 

نظرتان را ثبت کنید

2 نظر

  • علی 25 خرداد 1398 - 12:22

    ممنونم بابت توضیحاتتون عالی بود

  • سیداحمدرضامیرخاری 16 تیر 1399 - 15:28

    سلام علیکم خواستم بدونم قیمت دستگاه با نصب وراه اندازی چقدر هست وبرای استان گلستان میشه راه اندازی کرد

    سپینود شرق :
    با سلام و احترام دستگاه تولید دستمال کاغذی دو نوع هستند 1- واردات خمیر دستمال و انجام صفر تا صد عملیات تولید هزینه بسیار بالایی دارد بالای 100 میلیارد تومان 2- برش به رول های بزرگ دستمال کاغذی تولید شده از برندهای اصلی و عرضه به بازار با برند خودتان که با هزینه بسیار کمتر در شرایط فعلی حدود 5 میلیارد تومان می باشد که این هزینه هم بسته به مکان و دستگاه ها دارد