طرح توجیهی احداث واحد تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

طرح توجیهی احداث واحد تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

محصول تولیدی پس از اجرای طرح توجیهی، تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی می‌باشد.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

معرفی محصول طرح توجیهی:
محصول تولیدی پس از اجرای طرح توجیهی، تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی می‌باشد. کد آیسیک  ISIC مرتبط با محصول طرح توجیهی در سامانه خدمات و اطلاعات وزارت صنعت، معدت و تجارت متعلق به محصول مورد بررسي 21011140 و شماره تعرفه‌ی گمرکی  92/4706 می‌باشد‌.

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی:
با توجه به اینکه محصول این طرح توجیهی به عنوان یک کالای واسطه‌ای محسوب می‌شود. لذا کاربرد عمده ی آن در کارخانجات به عنوان ماده اولیه در تولید کاغذ فلوتینگ و مقوا و کاغذ از ضایعات کشاورزی می‌باشد‌. محصول به لحاظ ماهيتی كالاي واسطه‌اي به شمار می‌رود.
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی:

از آنجایی‌که محصول مورد بررسی طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی می‌باشد لذا تقاضای این محصول کارخانجاتی هستند که از خمیر کاغذ استفاده می‌کنند. لذا با توجه به اینکه امکان تفکیک واحد‌هایی‌که از خمیر کاغذ جهت تولید استفاده می‌کنند نیست،‌ لذا جهت برآوورد تقاضای گذشته با بررسی میان منابع مختلف این نتیجه بدست آمده است که از سال 1380 به بعد هر ساله میزان تولید مقوا و به همین ترتیب کاغذ و مقوا رو به افزایش بوده است‌.

تحليل ضرورت اجراي پروژه:
با توجه به ظرفیت تولیدات صنعتی که در سایه پیشرفت‌های تکنولوژیکی بوجود آمده است و همچنین نقش صادرات و حمل و نقل کالاهای آسیب‌پذیر و تاثیری که بسته‌بندی مناسب کالا در جلب نظر مصرف کننده دارد جهان را مجبور به بها دادن به صنایع بسته‌بندی کرده است. از بین تمام وسایل بسته‌بندی اعم از فلزی، پلاستیکی و ... ، مقوا به عنوان یک بسته‌بندی مناسب از هدر رفتن و ضایع شدن تولیدات ملی جلوگیری می‌کند‌.
طرح توجیهی احداث واحد تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

مواد اولیه، کمکی و مصرفی‌ طرح توجیهی:
مواد اولیه مورد نظر در طرح توجیهی کاه و ساقه ضایعات کشاورزی، سود سوزآور،کربنات سدیم، کربنات سدیم، هیپو کلیت سدیم میباشد.
بازار هدف طرح توجیهی:
بازار هدف طرح توجیهی که به عنوان ماده اولیه مورد استفاده کارخانجات تولید مقوا، کاغذ فلوتینگ و کاغذ از ضایعات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

دانش فني پروژه
در اين بخش لازم است، كه دانش فني پروژه متناسب به نوع بازار هدف طرح توجیهی معرفي گردد. به بيان ديگر انتخاب دانش فني پروژه بايد متناسب با بازار هدف (جهاني، ملي و منطقه‌اي) انتخاب شود، لذا تحليل مناسب بودن دانش فني انتخاب شده براي دستيابي به بازار هدف ضروري مي‌باشد لذا:
-    بررسي تناسب دانش فني با بازار هدف ضروري مي‌باشد.
-    براساس دانش فني انتخاب شده، مطالعه سوابق فعاليت شركت عرضه كننده دانش فني در بازارهاي هدف (جهاني، ملي و منطقه‌اي) ضروري مي‌باشد.خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی
2طرح توجیهی احداث واحد تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی


روش تولید طرح توجیهی:
روش تولید و نوع فن‌آوری از عوامل بسیار مهمی است که در اجرای صحیح یک طرح توجیهی نقش بسزایی دارد. به منظور تولید یک محصول می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده نمود. انتخاب روش تولید مناسب با توجه به عوامل مختلفی از جمله منابع در دسترس، فرهنگ صنعتی، مهارت‌های موجود و قابلیت یا شرایط لازم جهت جذب فن‌آوری مورد نظر صورت می‌گیرد. در بسیاری موارد دانش روش‌های تولید در دسترس عموم قرار گرفته است لیکن بسیاری از فعالیت‌ها تحت لیسانس بوده و به کارگیری روش مورد نظر مستلزم در اختیار داشتن فن‌آوری خاص آن است.

دیاگرام فرایند تولید طرح توجیهی

3طرح توجیهی احداث واحد تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

محل‌های پیشنهادی اجرای طرح توجیهی:
استان‌های خوزستان، لرستان، کردستان
نتیجه‌گیری و پیشنهاد:
با توجه به اینکه اکثر واحد‌های از این دست بدلیل مستعمل بودن ماشین‌آلات قادر به تولید با ظرفیت مناسب نیستند، با حمایت‌های ویژه دولت از اینگونه طرح‌های نو پا که جا برای فعالیت‌های بسیاری دارند دارای توجیه اقتصادی بوده و از سودآوری بالایی برخوردار خواهد بود‌.
خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با  موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.نظرتان را ثبت کنید

3 نظر

 • سعید جلیلیان 2 تیر 1398 - 22:56

  سلام در زمینه بازیافت ضایعات برنج (کاه و کلش) و یا پوسته شلتوک طرح توجیهی دارین در صورت سوداور بودن تمایل به اجرا دارم (بغیر طرح ساخت ذغال)

  سپینود شرق :
  سلام وقت بخیر لطفا حجم سرمایه گذاری خود را اعلام بفرمایید در ضمن ما طرح توجیهی آماده یا فروشی نداریم در صورت نیاز به طرح توجیهی، این طرح با توجه به مشخصات محصول و میزان سرمایه گذاری شما تدوین میشود . با تشکر
 • یحیی همتی 18 مرداد 1398 - 14:56

  سلام وقت شما بخیر و شادی آیا در زمینه تولید کاغذ از ضایعات نخل طرح توجیهی دارید؟

  سپینود شرق :
  با سلام و احترام در صورت نیاز شما این طرح توجیهی تهیه می شود. ما طرح آماده نداریم . هر طرح توجیهی بسته به نیاز مشتریان محترم تهیه میشود.
 • احسان افشار 22 مهر 1398 - 4:50

  باسلام وخسته نباشید به شما دوستان عزیز که درزمینه تولید فعال هستین،موردسوال من این که ایا طرح شما راجب پاگاس (تفابه نیشکر)هم شامل میشه؟

  سپینود شرق :
  با سلام و احترام این طرح قدیمی است در صورت نیاز جنابعالی باید این طرح از جمله بخش ماشین آلات آن از ابتدا و به صورت کامل بررسیشود . در صورت نیاز لطفا با موسسه سپینود شرق تماس بگیرید.