طرح توجیهی احداث واحد تولید بتن آماده

طرح توجیهی احداث واحد تولید بتن آماده

بتن آماده بتنی است که به صورت مخلوطی تازه وسخت نشده (روان) به مشتری تحویل داده میشود.

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول (خدمات) طرح توجیهی 

طرح توجیهی پیش رو در رابطه با احداث واحد تولید بتن آماده می باشد. بتن آماده بتنی است که به صورت مخلوطی تازه وسخت نشده (روان) به مشتری تحویل داده می شود. با توجه به قابلیت سفارشی کردن خواص آن برای کارهای مختلف ومقاومت ودوام آن در مواجهه با شرایط محیطی مختلف ،بتن آماده یکی از مواد متداول و چندمنظوره ساختمانی است.کد آیسیک محصول این طرح توجیهی 26951311 می باشد .

معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

بتن آماده از لحاظ ماهیت به عنوان یک کالای واسطه ای محسوب می شود. یکی از کاربردهای بالقوه بتن آماده ساخت بناهای شهری (اعم از مسکونی، اداری، تجاری و ...) است. با توجه به افزایش نظارت و لزوم رعایت استانداردها در امر ساختمان سازی، انتظار میرود که در آینده نزدیک تولید بتن به روش های دستی (که در بیشتر کارگاه ساختمانی معمول است) منسوخ شود و استفاده از بتتن آماده جایگزین آن گردد.
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

بتن به خاطر داشتن ویژگی های منحصربه فرد خود تقریبا در تمامی کشورها جزء لاینفک ساختمان سازی محسوب می شود، و از آن جایی که حمل و نقل بتن آماده در فواصل زیاد پرهزینه است و تولید آن نیاز به تکنولوژی بالایی ندارد، بتن مورد نیاز هر کشور در داخل آن تولید می شود. در نتیجه میزان تولید هر کشور تابعی از میزان ساخت و ساز در آن کشور است.
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

يكي از اركان توسعه همه جانبه کشورها توجه به فرآيند ساخت و ساز و گسترش كليه امور مرتبط با آن و از آن جمله فعاليت هاي علمي، تحقيقاتي و فني در اين حوزه است. با توجه به افزایش چشمگیر ساخت و ساز در کشور و همچنین ساخت سازه هایی که ملزم به رعایت اصولی از قبیل مقاومت، عایق بندی و دیگر استانداردها هستند. قطعات پیش ساخته بتونی با توجه به تکنولوژی ساخت خود می توانند موجبات صرفه جویی انرژی، زمان و هزینه را به دنبال داشته باشد.   
 طرح توجیهی احداث واحد تولید بتن آماده

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

بتن آماده مخلوطی از موادی چون سیمان، آب، سنگدانه ها است. یا بتن آماده بتنی است که به شکل ترکیب تازه و سخت نشده (روان) که بسته به نیاز مشتری و مکان بتن ریزی حاوی مواد افزودنی مورد نیاز می باشد. با توجه به امکان سفارشی کردن خواص بتن آماده برای استفاده در سازه های بتنی مختلف ومقاومت و دوام بتن و شرایط متفاوت، بتن آماده یکی از مواد پرکاربرد در ساختمانی ها و دیگر سازه های بتنی می باشد
 
بازار هدف طرح توجیهی

کارشناسان طرح توجیهی در رابطه با امکان سنجی بتن ابراز داشتند با توجه به اینکه فناوری خاصی لازم نیست برای تولید بتن آماده، بحث صادرات بسیار کم رنگ می شود و بازار هدف بازار داخلی می باشد.
 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

دانه های سنگی، سیمان و آب در دیگ بتن که در ایستگاه تولید قرار دارد ترکیب شده و بتنی که به کامیون مخلوط کن (تراک میکسر) منتقل می شود بلافاصله آماده استفاده است. در ایران سیستم طرح اختلاط تر متداول تر از سیستم طرح اختلاط خشک است.
 


 خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی طرح توجیهی بتن

روش تولید  محصول فنی  طرح توجیهی

در ابتدا مواد اولیه بتن که شامل سیمان، سنگ دانه است انبار می شوند. سنگدانه ها توسط لودر یا دراگلاین کوچک وارد سیلوی سنگدانه شده و نیز سیمان، بصورت فله توسط تانکرهای مخصوص به روش هوای فشرده (پنوماتیک) وارد سیلو شده و از آنجا به مصرف می رسند. در ادامه سیمان و سنگدانه ها توسط دریچه های لرزشی، پمپ های حلزونی و یا تسمه نقاله به قسمت توزین راهنمائی می شوند. در بخش توزین، مواد به دو حالت تجمعی و یا جداگانه توسط ترازو وزن می شوند. پس از توزین، کلیه مواد به همراه آب که قبلاً توسط کنتور آب اندازه گیری شده را وارد بچینگ کرده و در مدت زمان کوتاهی عمل مخلوط صورت می گیرد که اصطلاحاً به این عمل پخته شدن می گویند. سپس بتن به داخل تراک میکسر ریخته می شود و در حالیکه در داخل میکسر، میکس می شود به محل اجرا انتقال داده شده و با توجه به نحوه اجرا عمل بتن ریزی در قالب توسط میکسر و یا ماشین پمپاژ، صورت می پذیرد.
 


دیاگرام فرایند تولید محصول طرح توجیهی -3طرح توجیهی احداث واحد تولید بتن آماده

محل های پیشنهادی اجرای طرح توجیهی

طبق تحقیقات به عمل آمده در راستای تهیه این طرح توجیهی، نزدیک کلان شهرهای در حال توسعه مانند تهران ، خراسان رضوی ، تبریز بهترین مکان برای راه اندازی واحد تولید محصول طرح توجیهی مزبور می باشد.
 
نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد

توانمندي متقاضي به لحاظ شناخت شرايط حاكم بر بازار محصول مورد بررسي و همچنين داشتن قابليت هاي لازم جهت فعاليت در بازار فروش محصول از جمله موارد تأثيرگذار در تصميم گيري نهايي مي باشد.در پايان این طرح توجیهی ذكر اين نكته ضروري است كه توصيه به اجرا يا عدم اجراي پروژه بايد با توجه به کلیه فاکتورهای کمی و کیفی بازار که توسط متخصصان تهیه طرح های توجیهی تهیه می گردد و به خصوص توجه به جنبه هاي كيفي و غيركمي بازار، صورت پذیرد.

 

خلاصه طرح احداث واحد تولید کاغذ از سنگ (کربنات کلسیم)

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.
 

نظرتان را ثبت کنید