طرح توجیهی احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS

طرح توجیهی احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

معرفی محصول طرح توجیهی 

طرح توجیهی  پیش رو مربوط به آلیاژ PC-ABS است همانطور که تحقیقات کار شناسان متبحر در زمینه تهیه طرح توجیهی نشان می دهد، مدتهاي زيادي است كه مخلوطهاي PC و ABC مورد استفاده قرار ميگيرد. علت موفقيت در استفاده از آن، خواص عالي حرارتي، مكانيكي و استحكام ضربه آن ميباشد.خصوصيت اصلي اين مخلوط، خواص مكانيكي مناسب و مقاومت ضربه بالاي آن است. بدين معني كه مي توان با استفاده از اين دو پليمر و استفاده از اختلاط مذاب توسط تجهيزات عادي و معمولي، بدون اضافه كردن هرگونه مواد اضافي و تكميلي، اين خواص را در مخلوط حاصل ايجاد نمود . کد آیسیک مربوط به صنعت محصول طرح توجیهی عبارتند از : (پلي استال ها و ساير اتر ها و پلي كربنات ها و پلي اتيلن ترفتالات ، 24131180) و (پلي كربنات ها ، 24131182) و (ورق چند جداره پلي كربنات ، 25201223) و (ورق تخت پلي كربنات ، 25201226) و (كوپليمر اكريلو نيتريل- بوتادي ان-استايرن ، 24131135) .


معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

بر خی از موارد استفاده از محصول این طرح توجیهی در صنايع اتومبيل جهت تزئينات داخلي خودرو ، ساخت داشبورد و متعلقات آن، ساخت سپر و پانل هاي داخلي و شيشه هاي چراغ اتومبيل هاي مدرن، در صنايع بهداشتي و پزشكي جهت ساخت بطري هاي شفاف براي بسته بندي مواد غذايي و داروئي، ساخت انواع عينك هاي طبي و صنعتي و همچنين تهيه لنزهاي چشمي در رنگ هاي مختلف، لوازم دياليز، آندوسكوپي و انتقال خون و ساخت آمپول بدون سوزن، در صنايع برق و كامپيوتر جهت ساخت كانكتورهاي الكتريكي ، لوازم الكتروتكنيك ، ساخت ديسك هاي فشـرده، تزئينات و پوشش كامپيوترها و در صنايع ايمني جهت ساخت كلاه ايمني، عينك هاي ايمني، ماسك هاي گاز و پوشش هاي محافظ و همچنين در صنايع نظامي جهت ساخت شيشه هاي مقاوم جلوي هواپيماهاي شكاري و ساخت شيشه هاي ضدگلوله كاربرد دارد .
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

بررسی آمار واردات و صادرات و مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی نشان می دهد که میزان واردات این محصول در مقایسه با صادرات آن زیادتر می باشد. همچنین این آمار نشان می دهد که نیاز کشور به این محصول بیشتر شده است چرا که آمار واردات این محصول روند افزایشی دارد. از طرف دیگر آمار صادرات نشان می دهد که میزان صادرات این محصول روند کاهشی از خود نشان می دهد.
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

استفاده از مخلوط پليمر ها به منظور توليد آلياژهاي پليمري سبب مي شود تا بتوان طيف وسيعي از خواص را كه به تنهايي نمي توان از هر جزء كسب كرد، به دست آورد. در بين پليمرهاي توليدي، پلي كربنات ها به عنوان يكي از محصولات مهم و استراتژيك، كاربرد وسيعي را در صنايع مربوط به پليمر دارا است . قيمت نسبتاً بالاي اين پليمر و محدود بودن تكنولوژي توليد آن به برخي كشورهاي خاص، لزوم توجه بيشتر به اين محصول را بيش از پيش نمايان مي كند. به همين منظور استفاده از پليمرهاي ارزان تر و عمومي تر نظير  ABS به منظور كاهش قيمت تمام شده پلي كربنات و همچنين تقويت برخي از خواص آن در محصولات توليدي، به عنوان يكي از نيازهاي اساسي صنعت پليمر امروز مي باشد .
 طرح توجیهی احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS

مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

به منظور توليد اين آلياژ  که موضوع مورد بررسی این طرح توجیهی می باشد، نياز به دو پليمري پلي كربنات و ABS نیاز مي باشد. بر اساس پيش بيني انجام شده توسط کار شناسان طرح توجیهی در ابتداي گزارش جهت توليد 5000 تن از اين آلياژ نياز به3500  تن پلي كربنات و 1500  تن  ABSمي باشد. ذكر اين نكته ضروري است كه در حدود10  درصد ضايعات خط توليد مي بايد به اين اعداد اضافه گردد .
 
بازار هدف طرح توجیهی

بازار هدف این تولید در وهله اول بازار داخلی و در وهله بعد بازار خارجی می باشد.
 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

بررسي هاي صورت گرفته در خصوص واحدهاي توليد كننده تجهيزات پليمري نشان مي دهد كه تمامي تجهيزات خط توليد اعم از اكسترودر دو پيچه و دستگاهاي تزريق و به طور كلي خط توليد اين آلياژ در كشور توليد مي گردد . البته امكان جايگزيني دستگاه هاي فرسوده خارجي با نمونه هاي توليدي داخل كشور وجود دا رد تنها مورد قابل بررسي بين نمونه هاي داخلي و خارجي كيفيت و دقت دو دستگاه مي باشد كه با سرمايه گذاري بيشتر و استفاده از نيروي متخصص بهتر مي توان در كشور دستگاهاي خط توليد اين محصول را با كيفيت مشابه خارجي توليد نمود . 

 

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهی
 2طرح توجیهی احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS
روش تولید طرح توجیهی

واحد توليد پلي كربنات : در اين فرآيند محلول بيس فنل ـ آ در هيدروكسيد سديم درون حلال هاي آلي متيلن كلـرايد و كلرو بنزن پخش مي گردد. آنگاه محلول حاصل با مقدار مشخصي فسژن تركيب شده و پس از افزايش مقدار كمي ترياتيل آمين (به عنوان كاتاليست ) به درون راكتور هدايت مي شود . نهايتاً واكنش پليمريزاسيون تراكمي انجام شده و فاز آلي حاوي پليمر در مراحل بعدي جدا مي شود. در اين فرآيند نيز علاوه بر قسمت هاي خالص سازي و جداسازي پليمر، واحد هاي بازيافت حلال هاي متيلن كلرايد و كلرو بنزن پيش بيني شده است . بعد از آن به مرحله مخلوط و قالب گیری می رود.    
 


دیاگرام فرایند تولید طرح توجیهی


3طرح توجیهی احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS

محل های پیشنهادی اجرای طرح

بر اساس مطالعات صورت گرفته طرح توجیهی شهرهای تهران، ماهشهر، رشت و سمنان به عنوان محل های پیشنهادی برای احداث واحد تولید آلیاژ PC-ABS است .
 
نتیجه گیری از طرح توجیهی و پیشنهاد

با بررسي آمار و اطلاعات مربوط به توليد، مصرف و صادرات و واردات اين محصول، مي توان به اين نتيجه رسيد كه تقاضاي اين محصول روز به روز در حال افزايش مي باشد. علت اين موضوع حصول خواص مختلف در اين مخلوط و تنوع بخشي به محصولاتي است كه اين آلياژ به عنوان ماده اوليه در توليد آنها استفاده مي گردد . از اين رو به نظر طرح سرمايه گذاري در اين بخش سودمند بوده و ارزش افزوده مناسبي را در پي خواهد داشت. تنها نكته منفي در توليد اين محصول، قيمت بالاي پلي كربنات به عنوان جزء اصلي اين آلياژ مي باشد. از اين رو به نظر مي رسد تهيه پلي كربنات با قيمت ارزان تر در توليد با صرفه تر اين محصول تاثير گذار باشد .


خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 

درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.برچسب ها :

نظرتان را ثبت کنید