طرح توجیهی( امکان‌سنجی) احداث واحد کاغذ کاربن

طرح توجیهی( امکان‌سنجی) احداث واحد کاغذ کاربن

طرح توجیهی پیش رو در مورد كاغذ كاربن مي‌باشد كه امروزه تاثير و كاربرد زيادي در تسريع كارها داشته است. تهیه طرح توجیهی در مورد اين محصول بسیار مفید خواهد بود

 

این طرح صرفا به عنوان یک ایده سرمایه گذاری مطرح می شود .جداول و نمودارها تقریبی است و قابل استناد نیستند.

 

معرفی محصول طرح توجیهی

طرح توجیهی پیش رو در مورد كاغذ كاربن مي باشد كه امروزه تاثير و كاربرد زيادي در تسريع كارها داشته است. تهیه طرح توجیهی در مورد اين محصول بسیار مفید خواهد بود زیرا به خاطر ويژگي خاصي كه دارد باعث كپي كردن يك صفحه مي گردد كه اين موضوع در بسياري از موارد باعث سرعت و دقت در كارها مي گردد كه اين عامل باعث كاربرد اين كالا در دنياي امروز گرديده است.البته در چند سال اخير استفاده از كاغذهاي كاربن لس به عنوان جايگزيني مناسب و بهتر براي كاغذهاي كاربن رواج پيدا كرده است . کد آیسیک محصول مورد بررسی در این طرح توجیهی ( کاغذ کاربن) 21091112، کد آیسیک کاغذ کاربن لس 21091113 ، کد آیسیک کاغذ کاربن یکبارمصرف 21091117 می باشد .
 
معرفي كاربردهاي محصول طرح توجیهی

محصول بدست آمده به عنوان كالاي مصرفي بوده است و با توجه به مصرف و ويژگي كاربردي اين كالا در جامعه، از اهميت بالايي برخوردار است. اين كالا در تمامي سيستم هاي اداري و ... داري كاربرد ويژه است. البته همان طور كه ذكر گرديد نوع كاغذ كاربن لس آن داراي وسعت بيشتري از نظر كاربرد مي باشد . و در این خلاصه طرح توجیهی ما سعی کرده ایم به شرح آن بپردازیم.
 
بررسي سابقه مصرف محصول طرح توجیهی

طبق تحقیق متخصصان تهیه این طرح توجیهی، در گذشته برای ایجاد کپی از یک برگه ، افراد از کاربن در بین برگه ها استفاده می کردند ، که روش مطلوبی نبود چراکه موجب جوهری شدن دست افراد و همچنین موجب ایجاد لکه های جوهر برروی کاغذ می شد به علاوه که تصویر دقیقی نیز نداشت. ولی با اختراع کاغذ کاربن لس در سال ۱۹۵۲ توسط لاول (Lowell Schleicher) و بری گرین (Barry Green) ، ایجاد نسخ متعدد از یک برگه بسیار آسان و تمییز گردیده و همچنین مضرات زیست محیطی کمتری نسبت به کاربن نیز دارد.
 
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح توجیهی

با توجه به چگونگي عملكرد اين كالا كه سرعت و دقت را تا حد زيادي بالا برده و كالاي جايگزيني هم وجود ندارد مي توان به نقش حساس و كاربردي اين محصول اشاره نمود كه قابل توجه است بخصوص در شركت ها و اداره جات كه استفاده از اين محصول عموميت ويژه اي دارد .
 
مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح توجیهی

قسمت اصلي مواد اوليه اين طرح كاغذ مصرفي آن مي باشد كه داراي انواع نشان هاي تجاري خارجي و داراي قيمت هاي متفاوت است، اين كالا در بازار داراي نواسان مي باشد و بنابراين در قيمت نهايي محصول تاثير زيادي خواهد داشت .
 
بازار هدف طرح توجیهی

با توجه به نیاز این محصول در تمام کشور بازار هدف به صورت عمده بازار داخلی خواهد بود . ولی با مطالعات انجام شده در اين زمينه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرايط خاصي براي صادرات اينگونه محصولات وجود ندارد.
 
 
دانش فني پروژه طرح توجیهی

دانش فنی خاصی در تولید این محصول وجود ندارد و تنها اختلافات موجود در كيفيت محصولات مختلف مربوط به بكار بردن دستگاه ها با كيفيت بالاتر و نيز استفاده از نيروي كار باتجربه تر در اين زمينه مي باشد.
 
 

خلاصه بررسی مالی طرح توجیهیطرح توجیهی( امکان‌سنجی) احداث واحد کاغذ کاربن
روش تولید محصول طرح توجیهی

کاغذ کاربن به عنوان محصول مورد بررسی طرح توجیهی، از لحاظ كاربرد به دو دسته مخصوص نوشتن و مخصوص تايپ تقسيم مي شود. همچنين از نظر نوع كاغذ كاربن به دو نوع حلالي و مومي طبقه بندي مي شود . فرايند ساخت كاغذ كاربن بطور كلي به شرح نمودار مقابل می باشد ، مركب از اختلاط دوده يا رنگ هاي آنيلين با موم چربي يا روغن تهيه مي شود. ساخت مركب نياز به تجربه و دانش فني دارد. بنابراين در ابتداي توليد كاغذكاربن بهتر است كه مركب مورد نياز خريداري شود به همين دليل تجهيزات ساخت مركب از فرايند حاضر حذف شده اند. پوشش داشتن كاغذ با مركب مهمترين فرايند در ساخت كاغذ كاربن است و به مهارت و تجربه نياز دارد. مركب به طور يكنواخت و مساوي و در ضخامت ثابت يك طرف كاغذ را پوشش خواهد داد . پس از پوشش دهي، رول هاي كاغذ كاربن باز شده و بازرسي مي شود پس از كنترل، صفحات بزرگ كاغذ كاربن برش خورده و سپس توسط گيوتين به اندازه هاي نهايي بريده مي شود. به منظور بدست آوردن كيفيت يكنواخت ، محصول خام كه در اندازه نهايي برش خورده براي مدتي تحت شرايط ثابت نگهداري مي شود (again) پس از گذراندن اين مرحله كاغد كاربن در بسته هاي صد تايي بسته بندي شده و جهت حمل در كارتن قرار مي گيرند .


دیاگرام فرایند تولید طرح توجیهیطرح توجیهی( امکان‌سنجی) احداث واحد کاغذ کاربن2طرح توجیهی( امکان‌سنجی) احداث واحد کاغذ کاربن
 
محل های پیشنهادی طرح توجیهی برای  اجرای طرح

استان های قزوين، سمنان، قم به لحاظ واجد شرایط بودن بهترین مکانها برای تاسیس واحد تولید محصول این طرح توجیهی می باشند.
 
نتیجه گیری طرح توجیهی و پیشنهاد

همان طور كه اشاره شد بنابر وضعيت موجود سيستم هاي اداري حاكم بر جامعه، استفاده از اين محصولات در كشور الزامي است و حتي با تغيير ساختار در بعضي موارد بازهم ضرورت استفاده از محصول مورد بحث از بين نمي رود . با توجه به مطالب ذكر شده و نيز با در نظر گرفتن اينكه كشور در سال 1390 با كمبود عرضه در اين زمينه مواجه است،کار شناسان ما ايجاد واحد تجاري محصول طرح توجیهی را داراي توجيه اقتصادي مناسب می بینند.

در ذيل تعدادي ديگر از دلايل ذكر گرديده است :

1- افزايش مصرف و صادرات در سال هاي گذشته

2- پيش بيني افزايش تقاضا در سال هاي آينده .

خلاصه برخی ایده های سرمایه گذاری

 

* درصورت نیاز به تدوین طرح توجیهی می توانید با موسسه مطالعات راهبردی سپینود شرق تماس حاصل فرمایید.

نظرتان را ثبت کنید